mareczek50

Mam 48 lat. 29 kwietnia 2008 zachorowałem na zakrzepicę żył głębokich. Noga obrzęknięta, nie mogę chodzić. Jak długo trwa ta choroba? Szukam jakiejś diety ubogiej w potas i wit K. (biorę acenocumarol i detralex).Jakieś sugestie, porady?Chętnie poczytam...

dotty IP: 83.29.177.**

Nogą trzeba ruszać, nawet jeśli nie można na niej chodzić. Leki są dobre. Polecam też delikatny masaż od stopy w kierunku serca, oraz układanie nogi na podwyższeniu podczas odpoczynku w pozycji leżącej. Na przyszłość profilaktycznie *rowerek* w pozycji leżącej przed zaśnięciem, oraz unikać długiego stania, czy siedzenia bez zmieniania pozycji, należy też unikać dugich lotów samolotem.
Proszę też pamiętać o kontroli krwi po leczeniu acenocumarolem, lub w trakcie gdyby leczenie miało potrwać dłużej.

dotty IP: 83.29.177.**

Aha oczywiście w trakcie chodzenia czy ruchu należy na razie stosować opaskę uciskową.Leczy się zwykle 2 tygodnie, ale nie zawsze przebiega to tak gładko.

Produkty szczególnie bogate w potas to:
kasza gryczana, jęczmienna, otręby pszenne, płatki kukurydziane, płatki owsiane, pszenne, pieczywo żytnie, pieczywo chrupkie, chleb pumpernikiel,mleko sproszkowane zagęszczone, mięso i jego przetwory, suche nasiona roślin strączkowych, ryby, ziemniaki, surowe buraki, brukiew, bakłażany, cukinie, czosnek, koperek zielony, pomidory, szpinak, bób, botwinka, chrzan, groszek zielony, kalarepa, pietruszka, grzyby, keczup, koncentrat pomidorowy, agrest, banany, brzoskwinie, morele, porzeczka czerwona, porzeczka czarna, winogrona, ananasy, suszone owoce, soki i koncentraty owocowe, kakao, czekolada, chałwa, orzechy, rodzynki, makowiec.

Witaminy K mogą być wytwarzane przez organizm i jednocześnie występują w pożywieniu, w ciemnozielonych i liściastych warzywach, takich jak brokuły, rzepa, szpinak, sałata, kapusta właściwa, lucerna, morszczyn, a także w owocach awokado, brzoskwiniach, również w ziemniakach, jajkach, jogurcie, serze, wątrobie, oleju sojowym i szafranowym, tranie z wątroby ryby.

No to juz wiesz czego unikać, ale ja bym z tą specjalną dietą nie przesadzała.

mareczek50

Witam i dziękuję za podpowiedzi.
Oczywiście z dietą nie bedę przesadzał, choć lekarz zalecił zgubienie paru kilo, ważę 100 przy 184 cm wzrostu.Wiem, że to dużo za dużo.Siedzący tryb życia, zero spacerów (auto) lubię słodycze - wszystko doprowadziło do zżg prawej kończyny dolnej.
Dwa tygodnie - w moim przypadku to chyba mało.
Wczoraj byłem u chirurga naczyniowego, ogólnie powiedział, że jest ok.Ale... Właśnie, jest pewne ale: kuleję - jest to ból zakrzepniętej żyły, a może przede wszystkim jest ból spowodowany uciskiem tej żyły na nerwy w udzie, stąd też niemożność wyprostowania nogi.( cierpie na bóle kręgosłupa lędźwiowego, a raczej przepukliny krążków).
Pozdrawiam.Marek

dotty IP: 83.29.159.**

Uważaj bo zkrzepica może przejśću ciebie w zespół pozakrzepowy.
Więcej na jego temat i na temat zakrzepicy znajdziesz na stronie: http://www.pfm.pl/u235/navi/199977#p4.
Dlatego jeśli wg lekarza jest już ok (nie ma stanu ostrego) to zalecam uruchamianie tej nogi. Polecany jest basen (mniejsze obciążenia a ruch jest). Zdanie, że na twoim miejscu nie przesadzałabym z dietą dotyczyło raczej tego, że potas i witaminy K występuja w wielu produktach i ciężko ich unikać. Jeżeli masz nadwagę to musisz przede wszyskim stosować dietę niskokaloryczną i niestety możliwie bez słodyczy.
Pozdrawiam i życzę powrotu do zdrowia.

mareczek50

Jejku a już myślałem, że choroba przejdzie bezpowrotnie. Przeczytałem artykuł do którego podałaś link - ostatnie włosy na mojej głowie stanęły dęba.
Dziękuję i pozdrawiam.
Marek.

dotty IP: 83.29.125.**

Przykro mi, że musiałam cię zmartwić, ale przynajmniej wiesz jak ważne są te drobne czynności (noszenie opaski uciskowej, unoszenie nogi, masaż w kierunku do serca, obniżenie wgi ciała, RUCH) i że mogą cię one uchronić przed tym powikłaniem. W sumie szkoda, że nie miałeś w pierwszych dniach choroby heparyny (np. Clexane, a może miałeś tylko nie piszesz?), ale czasami pacjęci się bardzo bronią bo nie chcą sobie dawać głupiego zastrzyku podskórnego w brzuch. Tak przy okazji możesz poprosić swojego lekarza o maś z heparyną, jeżeli uzna to za stosowne to przepisze. Zawsze warto coś wiedziec o swojej chorobie. Nie wymądrzać się, ale być partnerem lekarza i pytać.

dotty IP: 83.29.125.**

Sorki, takie maści możesz kupić bez recepty: Hirudoid® (maść –żel); Heparin-Hasco (żel); Heparinum (krem); Lioton® 1000 (żel); Reparil® Gel N (żel) Aescin (żel) Esceven® (żel); Haematoven® Gel (żel); Helason® (maść); Savarix (żel). Z tym że maści działają tylko powierzchniowo, ale spróbować nie zaszkodzi mogą pomóc w *rozchodzeniu* nogi.

mareczek50

W grudniu zeszłego roku rozbolała mnie noga pod kolanem.Kłopoty z klękaniem, przysiadami. Z USG dopplera wynikało, ze choć zyły mam w porządku, to pod prawym kolanem mam torbiel Bakera, która to właśnie uciska żyły i nerwy w tym miejscu. Chirurg wypompował tą ciecz, napuścił jakiegoś leku. W marcu br, sytuacja powtórzyła się, doraźne leczenie i narazie mam spokój. Właśnie z tych dwóch powodów nie przejmowałem się sygnałami płynącymi z nogi. Ból przechodził, gdy usiadłem lub położyłem się. Gdybym wiedział, że taka choroba rozwija sie podstępnie w moim organiżmie, napewno bym starał się temu zapobiec. *Gdybym wiedział, że się przewrócę, tobym się położył*. Żadnych zastrzyków profilaktycznych nie brałem - zresztą na widok strzykawki robię się nijaki.
Z tego co dowiedziałem się ze strony podanej przez Ciebie, wynika, że u niektórych chorych objawy pojawiają się na długo przed zakrzepem.Są określone symptomy zakrzepicy, tylko nie wszyscy chorzy właściwie je interpretują. Tak było w moim przypadku. Dlatego też, mimo tych objawów, ja lekceważyłem je, pamiętnego dnia udałem sie rano na targ po zakupy, wróciłem, poleżałem i przeraziłem się sinoczerwoną nogą.A ból był taki, jakby po nodze przejechał walec.
Pozdrawiam, Marek

dotty IP: 83.29.152.**

Ostatnia moja wypowiedź w tym temacie. Torbiele Bakera maja tendencje do odnawiania się. Gdyby ponownie do tego doszło to proponuję operacyjne usunięcie (o ile nie ma przeciwskazań). Chirurg, który by się tobą wówczas zajmował, poinformuj, że po ściągnięciu płynu ostatnim razem doszło do ZŻG i (nawet gdyby ponownie miało to być odciągnięcie płynu) poproś o heparynę. Zrobienie sobie zastrzyku to mniejszy ból i zagrożenie niż ponowna zakrzepica.

mareczek50 IP: 83.10.237.**

Dziękuję Ci dotty, kimkolwiek jesteś.

Sylwia83 IP: 83.11.37.**

Witam!
Mam 25 lat i od ponad 2-ch lat choruję na zakrzepicę- stan po operacji nerki- niestety, chciałabym również polecić wszystkim którzy kiedyś trafia na tą stronkę link do innej pod nazwą http://www.trombofilia-inr.pl/ pozdrawiam!

aga.m5 IP: 213.17.128.**

Witam,
proszę się nie przejmować tak bardzo dietą. Mój mąż zachorował na zakrzepicę żył głębokich w styczniu 2003r i leżał w szpitalu. Też miał zaleconą diete, by schudnąć (bez powodzenia) i obniżyć cholesterol (stale bierze leki na obniżenie).
Choroba ta nigdy nie przejdzie, ale trzeba obserwować nogę, robic badania USG żył, nie dopuścić do urazu nogi, złamania, by nie doszło do następnego zakrzepu! Trzeba też nosić podkolanówę uciskową.
Mąż brał do stycznia 2009r. clexane najpierw 0,6 potem 0,4. Nic się nie działo. Teraz bierze Vessel Due F i niebawem ma te kapsułki odstawić.
Pozdrawiam

Kiepska sprawa IP: 81.190.35.**

Akurat dieta jest bardzo ważna.W tym przypadku bardzo ważne jest aby było w niej dużo flawonoidów i związków magnezu.

pawcioiewela IP: 213.158.196.**

od trzech miesięcy mam zżg biore clexane i phlebodie ale zaczyna mnie bolec druga noga czy to możliwe żeby przy lekach mógł sie robic zakrzep w zdrowej nodze lekareze zbyt wielu informacji mi nie udzielili nie wiem co wolno robic a czego nie(mam 2 dzieci w tym jedno jeszcze małe ) czy wolno mi normalnie funkcjonowac i pracowac zamierzałam wrócic do pracy(sprzedawca) każdy lekarz mówi co innego mam metlik w głowie