agata333

Witam Wszystkich! Mam tężyczkę. Próba tężyczkowa wyszła pozytywnie. Potrzebuje informacji na temat tej choroby i porad. Do jakiego lekarza powinnam się zgłosić i jak tą chorobę się leczy? Badania krwi i tarczyca w normie, a mimo to skurcze i drżenie mięśni całego ciała, osłabienie organizmu itp.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

ania05 IP: 83.30.3.**

Na czym polegała ta próba teżyczkowa?

kaja77

Agata333
Mam też tężyczke i współywtępujacą z nia nerwicę - czasem mam ataki silnego niepokoju, natetych myśli. Rok temu było gorzej teraz lepiej ale..
Przede wszstkim powinnaś zrobić badania pierwiastków:wapń, fosfor, magnzez- w krwi oraz w dobowej zbiórce moczu. Do tego koniecznie zbadać wit D3 oraz PTH.

Często tężyczka jest spowodowana - niedoborem wapnia w organizmie i to głownie w takankach. Zatem potrzebne by było jeszcze badabnie wapnia zjonizowananego.
Ale wapń obniża sie z różnych przyczyn, przede wszstkim jest niski jak się ma mało lub w ogóle się nie ma wit D.Ona jest szalenie wazna- poczytaj w necie. PTH przy takim obrazie powinno wyjsc wysokie. Organizm ratuje się boiorąc wapń z kosci.
Czemu wapn i D sie nie przyswaja? IOto kolejne pyt wyzwanie dla lekarzy. Przyczyna czesto to zle wchanianie : klopoty z zloadkiem lub jelitami. Masz takie?
A moze bierzesz hormony?

Tezyczka moze tez byc nerwicowa- choc to powyzsze prowadzi do stanow nerwicowych, ale ta bardziej nerwicowa polega na tzw. zadsadownicy oddechowej- to jest zle oddychasz, za szybko i sie hiperwentylujesz. Wtedy a tez na kazdy atak tezyczki- pomocne jest oddyachanie w torebke paierowa.

Napisz skad jestes. Jak z Wawa to dam namiary na dobrego endokrynologa. To on leczy tezyczke. Neurolog potrzebny do zlecenia proby, a tez jak na odpukanie da Ci na MR mozgu.
Powodzenia. I napisz jak sie czujesz. Zdrowia!
Acha:
moje leczenie- ale Toie powinien ustawic lekarz do Ciebie:
3x dziennie 500 mg Calperos- wapn
1x1 dziennie 1000 Vigattolen- ale ja mam jeszcze jedna dziwna chorobe- i dlatego tak mala dawka przy mych niedoborach, z reguly ludzie biora wiecej.
3x dziennie 2 tab Mg b6
i na noc hydroktyzna 25mg. I tak od kilku miesiecy- sa rozne dni ale mialam ogromne zawroty glowy i slabosc i to zmniejszylo sie.
Good luck
k.

? IP: 80.54.173.**

skonsultuj sie jeszcze z neurologiem w poradni chorób mięśni,wykaz jest w internecie

agata333 IP: 178.37.40.**

Dziękuję za szybką odpowiedź i cenne porady. Jestem z Cz-wy i już dzisiaj umówiłam się na wizytę do endokrynologa w Cz-wie. 4 grudnia wszystkiego się dowiem i mam nadzieję, że Pani doktor mi pomoże. Przeczytałam opis twojego leczenia i muszę stwierdzić, że jest podobny do mojego (Calperos- wapń i Mg+B6). Byłam u paru lekarzy (oprócz endokrynologa) i żaden nie potrafił mi pomóc :( Badania krwi wychodziły dobrze, a o tężyczce nikt nie pomyślał. Źle się czułam i byłam bardzo nerwowa, poza tym te okropne skurcze i drgania mięśni. Musiałam zacząć działać na własną rękę. Próbę tężyczkową zrobiłam prywatnie ( bez skierowania ) po przeczytaniu objawów tej choroby w Internecie (wszystkie objawy zgadzały się z moimi). Próba wyszła pozytywnie, a ja teraz muszę doprowadzić sprawę do końca i wyzdrowieć. Nie wiesz czy tężyczkę da się całkowicie wyleczyć, czy trzeba się z nią męczyć do końca życia?

agata333 IP: 178.37.40.**

Próba tężyczkowa ( elektromiograficzna próba ischemiczna ) jest badaniem, wykonywanym przez neurologa, podczas którego wbija się do mięśnia międzykostnego ręki igłę (między kciuk a palec wskazujący) i stosuje zastój żylny przez około 10 minut (przez założenie na rękę opaski uciskowej, tak jak przy badaniu ciśnienia lub pobieraniu krwi) i hiperwentylacje przez około 5 minut. Badanie jest rejestrowane przez komputer i trwa około 20 min. Badanie nie jest zbyt przyjemne, ponieważ zastój żylny (czyli chwilowy brak krążenia krwi) powoduje brak czucia w ręce i silne mrowienie.

? IP: 80.54.173.**

słyszałam o dr kieliś w łodzi,to neurolog,który wykonuje bad.- próba tężyczkowa,EMG i inne bad.mięśni.

maan IP: 212.183.128.**

Również mam tężyczkę jawną która leczę od miesiąca. Ciężka sprawa kochani wszyscy bierzemy głównie wapń i mg i mnie na początku leczenia nie pomagało. Wręcz miałam wrażenie że ataki się nasiliły z większą częstotliwością drgawki w całym ciele i paraliż aż do łokci;( i oczywiście cały czas zawroty głowy. poszperałam w internecie i na forum znalazłam informację od osoby która leczy się w poradni tężyczki, że nie można tych tabletek brac razem ponieważ nie wchłoną się! musi byc zachowany odstęp czasowy 2 godz. Najpierw mg potem po 2h wapń. Stosuję to od 2 tyg i działa czuję się lepiej, jeśli macie wrażenie że leczenie daje małe skutki to zawsze możecie spróbowac z odstępem 2h między mg a wapniem. Życzę powrotu do zdrowa.

Jola 130580 IP: 78.9.28.**

Witam was serdecznie. Ja choruję na tężyczkę od 10 lat, po urodzeniu dziecka. Do tej pory myślałam, że jestem jedyną osobą, która ma tą utrudniającą życie dolegliwość. Ciężko się żyje z tą chorobą raz lepiej raz gorzej, nieraz są kryzysy, że żyć się odechciewa,a na około nikt cię nie rozumie. Człowiek żyje w ciągłym strachu i lęku. Oprócz tężyczki choruję na niedoczynność tarczycy Hashimoto. Od 3 miesięcy mam kryzys w samopoczuciu. Okropnie drętwieję, sztywnieją mięśnie ,bolą stawy , jestem osłabiona ,schudłam 5 kg, żle sypiam, mam wysokie tętno i arytmię, szybko się męczę. zrobiłam bad na wit D i wyszło mi bardzo niske i to pewnie jest powód mego złego samopoczucia. U mnie w regionie jeszcze nie trafiłam na odpowiedniego lekarza. Jeśli macie odpowiedniego lekarza który zna się na tej chorobie i wie jakie odpowiednie dawki leków zalecić to piszcie będę wam wdzięczna

Kasia1986 IP: 164.127.41.**

Jolu,

10 lat? Kto Cię leczy? Tężyczka może ustąpić. Trzeba cierpliwości i stosować się do zaleceń lekarza. Polecam od tężyczki - Warszawa - dr Katarzyna Toruńska. Poszperaj w internecie. Ona Ci wszystko wytlumaczy i pomoze. Pzdr.

jola130580 IP: 62.87.219.**

Kasiu skąd jesteś i skąd to wiesz że tęzyczka ustępuje? Jestem załamana, ostatnio nie jestem wstanie normalnie funkcjonować. Dwa razy w ciągu miesiąca zabrało mnie pogotowie, podali kroplówkę i coś na rozluźnienie mięśni i odesłali z kwitkiem do domu. A po powrocie dalej się męczę i drżenie mięśniowe nadal się utrzymuje i całe osłabienie organizmu. Po dwóch dniach wydaje mi się że zaczynam się lepiej czuć i na nowo się zaczyna. Nieraz nie mogę dojść do domu ze spaceru czy zakupów bo nagle mnie łapie na ulicy, okropieństwo. Za dwa tygodnie mam zaplanowane wakacje w Chorwacji i boję się jechać nie wiem czy nie zrezygnować. boję się ,że jak złapi mnie tam silny atak że mi nikt nie pomoże. Napisz mi coś więcej o tym lekarzu z Warszawy, gdzie przyjmuje i nr tel. Wyczytałam też w internecie namiary do dr Misiorowskiego też z Warszawy , ponoć specjalista od tężyczki, nawet dzwoniłam lecz na urlop się wybiera i w sierpniu zaprasza-słyszałaś coś o nim?

Margo Wawa IP: 188.147.197.**

Polecam wizytę u Doktor Toruńskiej,przesympatyczna Pani Doktor.Po wizycie okazało się, że mam tężyczkę a już myślałam, że jestem hipochondryczką.Zresztą mój lekarz rodzinny wysyłał mnie do psychologa,bo nie bardzo wiedział co mi dolega.Wyniki badań -OK,magnez w krwi na wysokim poziomie.Całymi latami męczarnie związane ze skurczami nóg,drętwienie rąk,bóle w klatce piersiowej i pod łopatkami.Magnez we krwi, ale brak tego pierwiastka w mięśniach, oto cala zagadka.Pozdrawiam hipochondryków.Dbajcie o siebie....

jola13 IP: 78.9.128.**

Jeśli możesz to powiedz jakie leki bierzesz? Ja biorę magnez 2 x dziennie , wapno calperos 1000 i wit d vigantoletten 1000, Doraźnie w czasie ataku leki rozluźniające mięśnie. Nieraz mam wrażenie że to wszystko nie działa , że się nie wchłania. Poziom wit D wyszedł 28 a ponoć do 60 jest niedobór a powyżej 60 jest w normie -tak mi powiedziała endokrynolog u której ostatnio byłam. Może za małe dawki mam tych leków?

jola13 IP: 78.8.54.**

Dziękuje wam za informacje o pani dr Toruńskiej. Jeszcze nie byłam u niej ale dzwoniłam i najpierw odebrał jej mąż- przemiły pan- wysłuchał mnie i pocieszył, że nie jestem sama z tężyczką ,że większość pacjentów czuje te same objawy, obawy, lęk i strach. Tylko dziwił się, że przez tyle lat jeszcze nikt mnie porządnie nie przeleczył w kierunku tężyczki. Następnie miałam to szczęście, że udało mi się porozmawiać z sama pani doktor. Po samej rozmowie z nią poczułam się dużo lepiej. Pierwszy raz w życiu trafiłam na lekarza, który tak bezinteresownie udzielił mi tylu rad. Od miejsca w którym mieszkam mam dość daleko do Warszawy ale niedługo wybieram się do pani doktor i myślę, że to jest właśnie ten lekarz który jest mi wstanie pomóc przy moich dolegliwościach. Na razie stosuję się do zaleceń pani doktor. Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za namiary do dr.

Kasia1986 IP: 46.112.120.**

Dokladnie, cała zagadka i caly problem to niedobory magnezu w tkankach. W kri znajduja sie sladowe ilości magnezu, podobnie jak i wapnia. Ponad 90% tego pierwiastka znajduje się w tkankach mięsniowych. Przez brak magnezu gorzej funkcjonuje ośrodkowy uklad nerowy. W miarę uzupełniania - stan zdrowia poprawia się. Niestety, przy tężyczce jest tak, że jedne objawy ustępują a drugie przychodzą. Każdy organizm jest indywidualnością; leczenie dopiera lekarz. Ja mam tężyczkę od pół roku. W styczniu trafilam do szpitala, w lutym mnie zdiagniozowano; przez 4 m-cy uzupelniałam pierwistaki w organiźmie bo *uciekły*, m.in. wapń, magnez, potas, wit. D itp. Obecnie po poł roku przyjmuję magnez i wit D. Należy kontrolować mimo to morfologię, magnez dożywotnio i też nie byle jaki, trzeba testowac na organizmie. Mogłabym ksiażkę napisać na ten temat :-)
Oczywiście wedrowanie od lekarza do lekarza (jeszcze endokrynolog mi został) i kompletnie bez diagnozy! Warto także wybrać sie do psychologa (zrobić sobie chociażby testy osobowościowe ktore pokażą nam czy jesteśmy narażeni na róznego typu nerwice) i do psychiatry który powinien zbadać czy przyczyna domniemanej czy stwierdzonej nerwicy jest o podlożu biologicznym. Warto to wiedzieć dla samej siebie. Choroba wredna, bo wredna...Trzeba mieć w sobie trochę samozaparcia, optymizmu i przede wszystkim CIERPLIWOŚĆ!!! Niestety, uzupełnianie pierwiastkow jest czasochłonne, nie mozna przesadzać z ilością bo nadmiar jest jeszcze gorszy od niedoboru. Chyba najwazniejszą rzecza to spotkanie mądrego lekarza który Ci wszystko wytłumaczy i poprowadzi :) To polowa sukcesu, reszta zależy od nas. Dieta o 180 st zmienia się. Z wielu rzeczy trzeba zrezygnowac a przede wszystkim trzeba czytac, pytac, szukac :)
Na dr Torunska trafilam przypadkiem. Jestem rowniez pod opieka dwoch innych nerologow. Warto miec kontakt z lokalnym lekarzem.

Acha, jesli chodzi o wapń i magnez - trzeba pamietac, ze te dwa pierwiastki nie wchlaniaja sie razem. Nalezy je brac w odstepach 2h. Patrzyc, co sie je, bo niektore produkty utrudniaja wchlanianie magezu lub wapnia. Magnez warto brac z wit. B6.
Laboratoria maja rozne sklae (nie wiem jak to sie nazywa). W mojej przychodni wit. D ma duza rozpietosc. Ja mieszcze sie w dolnej granicy - póki co.

Co do dr Torunskiej, oj taaak. Ja w rozmowie tel uslyszalam od niej, ze *to trzeba leczyc*. Po prostu. Pozdro dla wszystkich tezyczkowcow. Acha, jesli chodzi o nerwice, zwlaszcza lekową, niestety jest tak, ze konczy sie ona nie leczona tezyczka. Dzieki Bogu mam to szczescie, ze udalo sie mnie szybko zdiagnozowac. Szacun dla WIM-u, bo tam trafili w dziesiatke :) Trzymam kciuki i ciesze sie ze udalo mi sie wam pomoc. Sluze pomoca :)