avatar
kdz IP: 89.230.216.**

Nic czego bym nie wiedział nie wyczytalem ale tu nic nie pisze o kanałowym leczeniu zęba no chyba że to jest to *manipulacje dotyczące dziąsła*. Nie chodzi mi o profilaktykę IZW tylko o to czy, można leczyć kanałowo. Kanalowo leczone zeby łatwo mogą stać się martwe. Przed operacją musiałem takie wyrwać tylko że to bylo 16 lat temu. Nie wiem jak to jest teraz bo stomatologia poszla do przodu.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

avatar
Piet IP: 188.146.255.**

Kdz, mam kilka martwych zębów, kiedyś oczywiście leczonych kanałowo i nikt nie kazał wyrwać. Za to poradzili wyrwać ósemkę - mimo, że zdrowa, po operacji była by potencjalnie dużym problemem (z racji krzywych korzeni). Pytałem moją dentystkę - do kanałowego nie ma żadnych specjalnych uwag - normalna profilaktyka IZW.

avatar
kdz IP: 212.182.20.**

Dzięki za odpowiedź. Być może teraz są inne wytyczne przy operacji. Ja przed swoją jednak musiałem robić prześwietlenie i wyrwać dwa martwe zęby. Wytyczne miałem w Centrum Zdrowia Dziecka. A że się zmieniają różne rzeczy to najlepszym przykładem tego jest, że na karcie z wypisu mam zalecenie INR 1,6. Długo tak utrzymywałem i nic się nie stało. Teraz to 2 do 3,5. Może jeszcze ktoś się wypowie w tej sprawie.

avatar
ankafa IP: 62.152.133.**

Do kdz.
W tekście, który zamieściłam pisze wszystko - tylko językiem medycznym.

1. Wytyczne dotyczące zapobiegania IZW - zapobieganie dotyczy także osób po operacji serca, nie tylko przed.
2.Zastosowanie profilaktyki antybiotykowej należy rozważyć wyłącznie u pacjentów najwyższego ryzyka IZW, takich jak: pacjenci ze sztuczną zastawką lub sztucznym materiałem użytym do operacji naprawczej zastawki - chyba nie muszę nic tłumaczyć.
3.Profilaktykę antybiotykową należy rozważyć w przypadku zabiegów stomatologicznych obejmujących manipulacje dotyczące .... okolicy przywierzchołkowej zębów - okolica przywierzchołkowa zębów to właśnie leczenie kanałowe.

Czyli krótko i nie medycznie. Mając sztuczną zastawkę możesz leczyć zęby kanałowo, ale zawsze!!! musisz stosować profilaktykę IZW czyli brać antybiotyk zapobiegawczo, a potem regularnie kontrolować, czy w martwych zębach nie dochodzi do zmian infekcyjnych (martwe zęby nie bolą, więc trzaba robić RTG i oceniać). Natomiast chorym przed operacją zastawki zaleca się usunięcie chorych/martwych zębów.

Co do INR - też są wytyczne mówiące jaki wskaźnik przy jakiego typu zastawkach.
Sczególowe wytyczne dostępne na stronach Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego lub Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

avatar
kdz IP: 89.230.216.**

O taką wypowiedź mi chodziło. Myslę, że 90 % osób tez by tego nie zrozumialo. Dzięki za wyjaśnienie.

avatar
kurczak IP: 91.215.34.**

W 2006 r. miałem wszczepiana sztuczną zastawkę aortalną. Lekarz zalecił, bym zaraz po wyjściu ze szpitala udał sie do dentysty na leczenie zębów. Leczyłem kanałowo zażywając jako antybiotyk Augmentin. Jeden ząb był mocno zniszczony i zdecydowałem, że bezpieczniej będzie go wyrwać, by jakaś infekcja się nie wdała. Odstawiłem wtedy koagulant (Acenocumarol) biorąc zamiast tego Fraksyparynę w zastrzyku (można samemu saobie zastrzyk zrobić domięsniowo) i przez 2 tygodnie po wyrwaniu sprawdząłem co kilka dni INR zastepując stopniowo Fraksyparynę Acenocumarolem. Do leczenia oczywiście byłem znieczulany, bez żadnych skutków ubocznych, jednak uprzedziłem dentystę o chorobie. Sercowcy - nie bójcie się dentystów:-) pozdrawiam

avatar
Nieobecny

Witam,
Czy ktoś otrzymał informację od lekarza specjalisty kardiochirurga, że mimo posiadania zastawki mechanicznej można leczyć zęby kanałowo?
Mi w Aninie przed operacją kazano wyrwać ząb po takim leczeniu.
Stomatolog mówi natomiast, że nie widzi przeciwwskazań do leczenia kanałowego (oczywiście z uwzględnieniem profilaktyki IZW)
Jak to w końcu jest?
Bardzo proszę o konkretne odpowiedzi.

avatar
jaankaa IP: 77.91.37.**

Również chciałabym się dowiedzieć jak to jest z tym leczeniem kanałowym.

avatar
Nieobecny

Witam,
Czy nikt nie wie czy można leczyć zęby kanałowo u pacjentów z mechanicznymi protezami zastawek?
Bardzo proszę o pomoc.

avatar
jaankaa IP: 77.91.37.**

Przyłączam się do pytania? Można czy nie można leczyć zęby kanałowo u ludzi ze sztuczną zastawką?

avatar
Nieobecny

Witam, myślałem że to proste pytanie. Okazuje się jednak, że nikt nie potrafi mi na nie odpowiedzieć. Trochę źle to wygląda. Znaczy, że lekarze nie przekazują wytycznych dla pacjentów.
Pozdrawiam.

avatar
OIGEN IP: 178.36.139.**

Cześć.
Ależ, leczenie kanałowe to proste .Wyjaśniam w moim
przypadku. Mam zastawkę mechaniczną aortalną , od 20 miesięcy.W
czerwcu tego roku wykruszył się leczony ząb.Byłem dwa razy .Każdym razem przed wizytą brałem antybiotyk Amotaks Dis 500 mg 4 tabl. godzinę przed ze względu na profilaktykę. Antybiotyki są różne.Moja synowa jest lekarzem i po konsultacji ze stomatologiem taki przypisała .
Przed operacją wyrwałem 4 zęby , [ teraz już bym tego nie zrobił]
reszta była poleczona, ale pech miał , że miesiąc wstecz pękł następny i teraz chyba trzeba wyrwać
Rwanie to poważniejsza sprawa. Trzy dni przed INR 1,5- 2 i zastrzyki Heparyny .W dniu rwania antybiotyk też.To się stanie w
grudniu i po będę mógł dokładnie opisać.
Przy okazji u kardiologów i stomatologów poruszam to zagadnienie ,
są zawsze różne odpowiedzi.

Serdeczne pozdrowienia

avatar
Nieobecny

OIGEN dzięki za informacje w tym temacie.
Jak widać niewiele osób coś na ten temat pisze.
Ja osobiście mam już jeden ząb leczony kanałowo. Oczywiście podczas leczenia u dentysty zażywałem profilaktycznie antybiotyk.
Mój stomatolog nie widzi problemu z leczeniem kanałowym. Należy jednak upewnić się czy ząb został calkowicie wypełniony (zdjęcie rtg po leczeniu).
Do tego raz na jakiś czas zalecił mi wykonanie zdjęcia rtg martwego zęba żeby mieć pewność, że nic niepokojącego się z nim nie dzieje.

Przy INR 2 trzeba stosować zastrzyki z heparyny?
Pozdrawiwm!

avatar
OIGEN IP: 178.36.36.**

NIEOBECNY.
z mojego osobistego odczucia to nie , ale wiesz są obawy
o ten krwotok. Póżniej byłoby gdybanie . Druga sprawa ,młodzi stomatolodzy na pewno zechcą profilaktykę z heparyną .Moja starsza
znajoma stomatolog stwierdziła , że wystarczy przerwa 2 dni w braniu
antykoagulantów , a przy leczeniu kanałowym nie trzeba antybiotyków.
Sa bardzo różne teorie .Mój kardiochirurg , dał wytyczne , że 5 dni
zastrzyki przed rwaniem.
Następna sprawa , mam żylaki i byłem u lek. dok. naczyniowca z
prośbą o zabieg . ODMÓWIŁ ,powiedział , że jest bardzo niebezpieczne wchodzenie i wychodzenie z zastrzyków , przestawianie się. grozi skrzepem na zastawce.
Każdy organizm inny, u mnie jeśli INR 2-2,5 po wyjęciu igły , do minuty
i można wyrzucać wacik , krew nie cieknie. Nie wiem jeszcze jak
zrobię..Na koniec dołącze Ci plik z bardzo ciekawym i pouczającym artykułem . Wyśle drugim wpisem .

Pozdrawiam serdecznie

avatar
OIGEN IP: 178.36.36.**

Obiecany artykuł.

http://www.czas.stomat.net/upload/articles/8/789.pdf

Twoja odpowiedź