avatar
Bibiana IP: 80.50.252.**

WITAJCIE :)
Ostatnio robilam USG serca i lekarz zdiagnozowal wypadanie platka i bardzo lagodnego stopnia niedomykalnosc tej zastawki.Mam prosbe do wszystkich wiedzacych co na ten temat ,jak sie z tym zyje ,czy konieczne jest zazywanie lekow,jakie sa domowe sposoby na likwidowanie tych objawow i wreszcie czy jest to grozne? Wybieram sie z wynikiem do kardiologa lecz pragne zasiegnac informacji od innych.Czekam na rady :)) Pozdrawiam goraco ( mam oczywiscie nerwice stad prawdopodobnie ta choroba)

Odpowiedzi znajdują się poniżej

avatar
Barbara IP: 87.207.220.**

OpisJest to dość częsta i zwykle niegroźna dysfunkcja jednego lub obu płatków zastawki dwudzielnej (mitralnej). W czasie skurczu lewej komory jeden lub oba płatki wpuklają się do lewego przedsionka (to wpuklanie nazywane jest właśnie wypadaniem). Dochodzi wówczas do niepełnego zwarcia płatków zastawki i niewielkiego przecieku krwi zwrotnego z lewej komory do lewego przedsionka serca. Przeciek ten daje charakterystyczny szmer nad sercem słyszalny słuchawką, poprzedzony cichym kliknięciem. Wada ta dotyczy zwykle młodych ludzi, w szczególności kobiet.

powrótNajczęstsze dolegliwości i objawyWypadanie płatka zastawki mitralnej przebiega najczęściej bez jakichkolwiek objawów, a wadę stwierdza się przypadkowo podczas rutynowego badania lekarskiego. Objawy są mało charakterystyczne i mogą przypominać objawy innych chorób układu krążenia. Są to:

Ból w klatce piersiowej
Nadmierne zmęczenie, duszność
Zawroty głowy, szczególnie przy nagłym wstaniu z pozycji leżącej lub siedzącej
Niepokój
Nieregularna akcja serca
Omdlenia

Kontaktu z lekarzem wymaga:
Pojawienie się powyższych objawów u osób młodych, dotychczas nie chorujących
Dołączenie się nowych objawów do dotychczas występujących, u osób ze zdiagnozowanym wypadaniem płatka zastawki mitralnej

Szybkiego kontaktu z lekarzem wymaga:
Pojawienie się przedłużającej się gorączki lub stanu podgorączkowego u pacjentów z wypadaniem płatka zastawki mitralnej, szczególnie jeśli wystąpienie gorączki było poprzedzone procedurami medycznymi, w czasie których doszło do naruszenia ciągłości powłok (np. wyrwanie zęba, zabiegi chirurgiczne, gastroskopia)
Pojawienie się zaburzeń rytmu serca, jeśli towarzyszą im inne objawy, jak duszność czy ból za mostkiem

powrótPrzyczynyUważa się, że przyczyną choroby jest zbyt duża wielkość płatka lub płatków zastawki mitralnej w porównaniu ze średnicą samej zastawki. Płatki zastawki nie mieszczą się w jej pierścieniu, co doprowadza do wybrzuszania się części płatka do lewego przedsionka serca podczas zamykania się zastawki mitralnej, w czasie skurczu lewej komory serca. Nie wiadomo jednak co doprowadza do tej „niewymiarowości w budowie zastawki. Zaburzenie to może być skojarzone z innymi chorobami, jak np. zespół Turnera lub zespół Marfana.

powrótSposoby zapobieganiaNie są znane metody zapobiegające wystąpieniu tej wady.

powrótPrzewidywany przebieg chorobyJest to wada serca, która nie pogłębia się, nie ogranicza zwykłej aktywności życiowej i nie skraca przewidywanego czasu życia człowieka.

powrótMożliwe powikłania
Zapalenie wsierdzia, szczególnie zlokalizowane na zastawce mitralnej, z powodu osadzenia się na niej bakterii. Bakterie mogą pojawić się we krwi po wszystkich procedurach medycznych, w czasie których dochodzi do naruszenia ciągłości tkanek, np. wyrwanie zęba, operacje chirurgiczne itp.
Udar niedokrwienny mózgu – spowodowany zaczopowaniem tętnic mózgowych przez materiał zakrzepowy powstały na płatkach zastawki mitralnej (bardzo rzadko)
Niewydolność krążenia
Zaburzenia rytmu serca

powrótBadania dodatkoweBadaniem w pełni diagnozującym i oceniającym zaawansowanie wady jest echokardiografia.

powrótCele leczeniaCelem leczenia jest przede wszystkim uspokojenie i zapewnienie pacjenta o łagodnym charakterze wady i małym jej wpływie na ogólną jakość życia. Dodatkowym celem leczenia jest zapobieganie wystąpieniu zapalenia wsierdzia.

powrótLeczenieZalecenia ogólne
Wada wymaga kontroli lekarskich w odstępach 2-3 lat (jeśli nie pojawiają się dodatkowe objawy).
Aktywność fizyczna zwykle nie musi być ograniczana. Wyczynowe uprawianie sportu może być niewskazane.
W diecie należy ograniczyć ilość spożywanej kawy, mocnej herbaty, alkoholu i napojów chłodzących zawierających kofeinę.

Leczenie farmakologiczne
Zwykle nie ma potrzeby stosowania żadnych leków. W przypadku nasilonych objawów, szczególnie przy zaburzeniach rytmu serca stosuje się beta-blokery (np. propranolol). Dobre efekty daje też uzupełnianie poziomu magnezu we krwi. W przypadku wspomnianych wcześniej zabiegów dentystycznych lub chirurgicznych należy zastosować profilaktykę antybiotykową w celu zapobiegania zapaleniu wsierdzia.

powrótLeczenie operacyjneChirurgiczna korekta wady może okazać się konieczna w przypadku innych współwystępujących chorób układu krążenia, którym może towarzyszyć lub które może nasilać wypadanie płatka zastawki mitralnej.

Twoja odpowiedź