aro1111

Witam

Mam 30 lat od 4 lat przyjmuje lek zocor 10mg lub jego generyki. Od 2,5 roku nie palę i zredukowałem wagę o 10 kg. Teraz warzę 78-80 kg przy wzroście 183. Czynnie uprawiam sport. Lipidogram mam obecnie w normie z tym że HDL na poziomie 33-34.
Moje pytanie brzmi jak odstawić statyny. Po odstawieniu jest olbrzymie odbicie wartości frakcji cholesterolu. LDL wzrósł mi do 300, trójglicerydy także do około 300.
czy jest jakiś bezpieczny sposób na odstawienie tego leku.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

4 IP: 80.54.173.**

jak odstawić ,tego nie wiem,ale znam faceta,co miał wszystko podwyższone,a HDL 25 czy 26.Nie bior ąc żadnych leków tylko ziołowy cynarex,odchudził się 7 kilo i odżywia się dietą obniżająca cholesterol.Najbardziej poprawił mu się HDL-wzrósł do 55 czy 54,nie pamiętam.Całkowity z 300 spadł do 234,ldl zbliżył się prawie do normy,trójglicerydy też .Nie używa z alkoholu pod żadną postacią, ani nie pali.Z jego obserwacji wynika,że właśnie to ppływanie i dieta tak poprawiły mu HDL.Pływa kilka razy w tyg. po godzinie lub półtorej,a latem nawet codziennie.Kiedyś mi opowiadał,że po weselu ,na którym wypił 3 kieliszki izjadł wędlinę ,ciasto ,tort i lody- zbadał sobie chol. i znów było 300,a tydzień wcześniej miał 234.Wystarczy więc jedna imprezka i...Zapomniałam napisać,że dwa lata temu używał prolipid-to był lek ziołowy z Nowej Zelandii czy tam z Indonezji.Ale teraz już go nie ma w aptekach,pewnie wielkie koncerny farm. wygryzły go z rynku,a był nieszkodliwy i skuteczny,zwłaszcza na całk. i trójglic.Zrób eksperyment i zbadaj chol. nie jedząc mięsa przez 2 dni,nic ,co zawiera w swoim składzie jednocześnie mleko,jajka i cukier[lody,placki,naleśniki itp]dużo warzyw,makrelę,leczo czy coś....I sprawdż chol. Będzie niższy.Wynik dużo zależy od tego,co się jadło ostatnio.Przeczytaj artykuł pt.,,Cholesterol i trójglicerydy**autor: Sławomir Gromadzki- zawiera wiele cennych wskazówek jak się odżywiać,czym wspomagać leczenie.

ma m jeszcze do ciebie pytanie: czy po tych statynach nie bolą cię mięśnie/?Bo facet ,o którym piszę brał ze 2 miesiące statyny,ale szkodziły mu bardzo na wątrobę,a łydki tak go bolały,że nie mógł wsiaść do autobusu.Jak postawił nogę na schodek,to nie mógł jej wyprostować.Wyniki wątroby Alat i Aspat mu się podwyższyły ponad normę.Rzucił to więc i przeszedł na dietę,zioła i pływanie.

aro1111 IP: 95.40.19.**

Na wstępie dziękuję za odpowiedzi.
mam bule okolic kręgosłupa ale to prawdopodobnie nie od tego leku zresztą potwierdzone rentgenem kręgosłupa(nie jest z nim najlepiej) bule mięśni zdarzają mi się jak się przetrenuję(typowe zakwasy) ale przy zachowaniu systematyki nie bolą. Ostatnio dużo biegam i jedyne co wysiada to stawy kolanowe..ale to raczej bez związku ze sprawą. Nie mniej jednak bule mięśniowe przy przyjmowaniu statyn są możliwym skutkiem ubocznym....w sytuacjach ekstremalnych może dojść nawet do rozpadu mięśnia.
Co do diety staram się jak to możliwe utrzymywać prawidłową dietę, choć nie zawsze mi się to udaje. Z używek został mi okazjonalnie alkohol
Jak dotąd nie starałem się badać przyczyn mojej hipercholesterolemii ..może najwyższy czas. Nie robiłem sobie prób wątrobowych, ani poziomu hormonów ale zamierzam się tym zająć po urlopie.
Zacząłem brać te leki(oczywiście za poradą lekarza) z dwóch powodów ...jednym z nich był fakt że choroby krążenia występują w naszej rodzinie przynajmniej od dwóch pokoleń, a drugim powodem są choroby współistniejące takie jak nadciśnienie tętnicze(oczywiście leczone) i astma o łagodnym przebiegu.
Nadal bardzo proszę o informację jak bezpiecznie odstawić statyny....czy zmniejszać stopniowo dawkę?? czy czymś to zastąpić.....? dieta raczej mi nie pomaga (ale kiedy próbowałem odstawić ten lek paliłem papierosy i nie uprawiałem sportu zbyt często)

Igrazka

CześćTak wszystkie leki na cholesterol czyli statyny mają wpływ na wszystkie miesnia i strasznie bolą w porozumieniu z **dobrym lekarzem** odstawiłam statyny i przeszłam na uboga dietę zero tłuszczów,węgalowodanów, alkoholu,zero smażonych potraw ,więcej warzyw ,owoców i dużo silnej woli po miesiącu zrób badania na cholesterol całkowity i poziom Alt i Asp.Wprowadż rygor to co jesz. Sama miałam ten problem, ale minął życzę powodzenia.

zofia5014

Jestem też ofiarą statyn nie mogłam już chodzić tak mnie bolały nogi a nie wiedziałam od czego Dopiero naprowadziła mnie bratowa na trop statyn gdyż jej tata następna ofiara statyn stracił by życie Groziła mu dializa nerek tak mu statyny zniszczyły organizm I także mój mąż następna ofiara statyn tak dostał swędzenia szyi że nie wiedziałam co robić i sie domyśliłam że to statyny to powodują u niego Odstawił wszystko zniknęło Co radzić dieta dieta i dieta Dobrze radzi 4. pozdrawiam

jak będziesz robił bad. krwi,to zrób sobie -CK-kinaza kreatyny.Szkoda,że nie ma tego ziołowego leku ,,Prolipid**-był bardzo skuteczny i nieszkodliwy.Ale wielkie koncerny farmaceutyczne załatwiły firme importującą.Właśnie przeczytałam o tym w internecie.Ponoć kontrola stwierdziła,że jakichś formalności nie dopełnili czy cos.Wydaje mi się, że w walce o klienta wszystkie chwyty są dozwolone.Oczywiście ze szkoda dla pacjenta.Dam ci przepis na pastę z makreli,którą często robię.2 makrele,2 cebule duszone na oleju lub surowe,2 starte ogórki kiszone,2 jajka na twardo[oczywiście żółtka wyrzucić !!- oliwa z oliwek.Wymieszać i do lodówki.A z jeść najdalej w ciągu 2 dni.Bardzo dobre do chleba.Oczywiście otręby owsiane na zmianę z pszennymi dodawać do zupy,kanapek itd. Na obecną porę roku bardzo smaczne na zimno i ciepło jest leczo[papryka,cebula,cukinia,pomidory-przyprawy: zioła prowansalskie i do gotowej potrawy posiekane ząbki czosnku.Ryba po grecku jest też pyszna-na zimno i ciepło-można brać do pracy na 2 śniadanie.W ogóle dieta obniżająca cholesterol bardzo mi smakuje.Mam dobry poziom cholesterolu,,ale mam gości ,,cholesterolowych** i często specjalnie dla nich robię te smakołyki.

wvaldi

Ostatnio kardiolog poradził mi odstawienie zocoru i atorisu.W to miejsce biorę Rosucard - rekomendowany w USA - skutecznie usuwa /pomniejsza płytki miażdzycowe.Co na to inni ?

lubania IP: 89.75.104.**

Ja brałam statyny ok 2 lat. Nie czułam sie po nich dobrze/ bóle mięsni ,stawów itp/.
Ponieważ mam też problemy reumatologiczne postanowiłam odstawić statyny na jakiś czas żeby sprawdzić związek moich kłopotów bólowych z
lekami. Nie wiedziałam, że to może spowodować nagły wzrost cholesterolu. Po miesiącu postanowiłam zrobić kontrolne badania no i skok był bardzo duży.Ale nie chciałam już wracać do statyn, przeszukałam internet no i mam bardzo dobrą wiadomość PROLIPID jest ponownie w sprzedaży!!!!!Kupiłam najpierw na próbę w aptece internetowej 120 tabl / miesięczna kuracja/. Nawet nie stosowałam jakiejs specjalnej diety bo to okres świateczny :). Słuchajcie- przez miesiąc cholesterol ogólny i * zły* spadły o ok 50 jednostek. trójglicerydy / chociaż tych akurat nie mam dużo/też pieknie spadły. Ten lek działa a ja jestem szczęśliwa, ze nie muszę brać statyn huuuurrrraaaa! dla informacji podam, że następne opakowanie zamówiłam już w normalnej aptece koszt 60 tabl ok 30 zł.
Niestety to drożej niż za statyny ale to niska cena za ocalenie wątroby czy też nerek :) pozdrawiam

Piotr IP: 217.17.38.**

Odpowiedzi można dość jednoznacznie udzielić obliczając tzw. ryzyko sercowo-naczyniowe za pomocą jednego ze znanych kalkulatorów i rozważając inne *zmienne* - czyli czynniki ryzyka chorób serca. Taki króki komentarz nie może być oczywiście podstawą do podejmowania jakichkolwiek decyzji terapeutycznych. Pozdrawiam, Piotr, kardiolog.

Alu IP: 79.186.17.**

Dzięki Wam za informację.Lecę zaraz do apteki po prolipid.Odstawiam statyny!. Biorę je od 4 lat ,w tym czasie bolały mnie mięśnie,ale od roku bóle są nie do zniesienia,najbardziej bolą mięśnie ud, pleców,ból budzi mnie w nocy,mam problem z poruszaniem się,dokuczają mi nagłe bardzo bolesne skurcze mięśni. Od 2 lat mam przewlekłą niewydolność nerek, do tego nagłe zawroty głowy,problemy z brzuchem.Jednym słowem pomału się sypię ;) Czy możliwe są takie objawy przy braniu statyn?. Poza tym znalazłam gdzieś informację że przy statynach konieczne jest branie koenzymu Q10. Przez te 4 lata żaden lekarz nie zalecił mi go jednak. Dzięki raz jeszcze .

next IP: 89.174.228.**

Ja tam ma cholesterol z wiekiem coraz mniejszy.Nie obzeram sie jem normalnie na co mam smak.tyle ze w latach 80 cholesterol w normie to było 300 a obecnie jest 200. wiec trzeba do tego podchodzić jednostkowo. A zrec leki nie mam do nich zaufania

Ania Benia56 IP: 83.9.206.**

Jak to się ma do niedoczynności tarczycy. Bo mój cholesterol zaczął szaleć po usunięciu jednego płata tarczycy.
Podobno przy niedoczynności nie powinno się spożywać lnu i oleju lnianego. Pisze podobno bo to zasłyszane od ludzi. Moja endo nie widzi u mnie nic złego, kardiolog też oprócz cholesterolu tylko ja ciągle nie mam siły i niestety bóle męiśni i stawów.
Czy nie będzie gorzej jak odstawię statyny, które biorę od 2 lat.

gregiz IP: 91.188.112.**

Witam, może te bóle i braki energii da się wyeliminować stosując wodę alkaiczną ? poczytajcie o tym, porządne jonizatory są drogie ale komfort zycia chyba priorytet...

xxxz IP: 89.76.162.**

Mam wysoki cholesterol brałam statyny i już piaty lek zmieniony odstawiłam bo po każdym zawroty głowy,nawet jak się położyłam to pokój odjeżdżał .Nie jem dużo ani tłusto,słodkości prawie wcale i ogólny 418
Robiłam przepływy żył i mam dobre lekarz powiedział ze są super wiec jak się to ma do tego