avatar
markino

Mam 57 lat i pol roku temu przy echo serca zdiagnozowano mi rozszerzenie aorty serca o wymiarze 45-46 mm i dwudzielnosc zastawki (na moje nieszczescie nigdy przedtem nie zdiagnozowana). Poza tym i srednim zwapnieniem zastawki wszystko z sercem OK. Od tego czas zaczalem brac leki nasercowe i na ustabilizowanie cisnienia i zrobilem chyba z 5 echo, 2 rezonanse i zasiegalem opinii kilku znanych kardiologow i kardiochirurgow, ktorzy potwierdzili te same parametry ale ich opinie byly diametralnie rozne. Konkluzja: jeden mowi wprost, ze zanim zdecyduje sie na operacje to lepiej zebym wyskoczyl przez okno i karze wrocic na kontrol za rok, inny straszy, ze przy dwudzielnej zastawce juz 45 mm rozszezenie jest ryzykowne i mam sie operowac, jeden chce wymieniac rowniez zastake, inny zapewnia, ze mozna ja bez problemu naprawic, jeden twierdzi, ze operacja to pestka, inny straszy 5% smiertelnoscia i powiklaniami. Czy ktos mial taki sam dylemat? Bardzo Was prosze o opinie, ktora pomoze mi w koncu zdecydowac bo od kilku miesiecy zyje w skrajnej niepewnosci co negatywnie odbija sie na calej mojej rodzinie. Z gory dziekuje. markino

Odpowiedzi znajdują się poniżej

avatar
Ewa z Tetralogią Fal IP: 62.108.185.**

Najlepiej się skonsultować ze specjalistami z najlepszych ośrodków, np. w Zabrzu, czy Warszawie- Aninie. Ciekawe, że chcą już operować przy aorcie 4, 5 cm. Wiadomo, że wymieniając aortę lekarze zajmą się też zastawką, żeby za jakiś czas nie robić drugiej operacji.I lepiej zachować własną, ale wielu ludzi żyje z wymienionymi zastawkami.
Moja ma 5,5 i lekarze w Aninie twierdzą, że nie mam wskazań do operacji. Zwłaszcza że miałam już 3 i ta będzie bardzo ryzykowna. A mam 29 lat i od 12 lat czyjąś zastawkę płucną :-)
Pozdrawiam:

avatar
jakub zych IP: 91.150.193.**

Wiem, ze najlepszym specjalista od operacji tetniakow aorty jest Prof. Sadowski z najwiekszej Kliniki Chirurgii Serca, Naczyn i Transplantologii w Krakowie, przez to oznacza tez ze Klinika ma najwieksze doswiadczenie, bo operuja zdecydowanie najwiecej i najtrudniejsze przypadki w Polsce. Przy tym tez robia tzw zabiegi hybrydowe, czyli laczone z by-passami czy zastawkami. Polecam - jestem tam po opercaji i moja rodzina rodzina tez. Poza tym super warunki socjalne, sale malutkie TV i wesole pielegniarki krakowianki;-)

avatar
Ewa29 z Tetralogią F IP: 83.145.149.**

A ja z kolei słyszałam, że wybitnym specjalistą od wymiany aorty jest prof. A. Biedermann z Instytutu Kardiologii w Warszawie- Aninie, ośrodka o światowej renomie (operują też pacjentów z zagranicy) :-) Niestety, nie dostałam się jeszcze do niego na konsultację.

avatar
as1962 IP: 89.229.237.**

A ja mam właśnie zdiagnozowaną rozszerzoną aortę do ponad 40mm i nawracające zatory płucne i ... według niektórych lekarzy powinienem to *kontrolować* , cokolwiek to znaczy , a według innych lepiej spisać sensowny testament , bo nigdy nic nie wiadomo... Super komfort psychiczny. Nie polecam wpadania w panikę , ale też nie polecam zbyt wielu konsultacji. Postaw na kogoś , kto budzi twoje zaufanie i płyń z falą , którą on wytworzy. Nie staraj się być mądrzejszy od nich , bo ci może życia nie starczyć :)

avatar
Ewa34zToF IP: 83.145.149.**

Moja aorta wstępująca ma średnicę ok.5,3 cm i zostałam zakwalifikowana do jej operacji, za kilka tygodni w Aninie. Podejmie się tego mój poprzedni kardiochirurg, prof. Jacek Różański. Będzie to moja czwarta operacja serca. Oby też udana.

avatar
Jaaceek IP: 87.204.223.**

Mam aortę wstępującą 58mm +zastawka chyba do wymiany. 6 września mam zgłosić się do Anina na operację. Mam 45 lat i jeszcze małe dzieci. Boję się, ale nie mam wyboru. Będzie mnie operował prof. Kuśmieczyk.

avatar
rRr IP: 82.160.83.**

Mam 27 lat i niedługo czeka mnie operacja ... strasznie się boję

Twoja odpowiedź