pamir

Witam wszystkich po raz pierwszy.
Podczas pomiaru w gabinecie wyszło 160/95. No i stres.
Jeszcze w ten sam dzien kupilem ciśnieniomierz elektroniczny i w domu pokazało 150/90. Chcąc sie uspokoić położyłem sie na chwilę i po ok 2min wykazało 125/75 przy tętnie 60. Za każdym razem w pozycji siedzącej wynik jest wyższy niż w leżącej. I pytanie czy w pozycji leżącej można uzyskać miarodajny wynik. Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Odpowiedzi znajdują się poniżej

pamir

Zaznaczam, że rękaw w pozycji leżącej jest na wysokości serca a ciśnieniomierz sprawny.

Wojtek83 IP: 62.69.192.**

To jest normalne, że podczas leżenia ma się niższe ciśnienie ponieważ ciało odpoczywa i serce pracuje na mniejszych obrotach. Różnica między 150/90, a 125/75 to trochę dużo. Jest możliwe, że pozycja leżąca pozwala ci się bardziej zrelaksować, zapomnieć o nerwach i z tego wynika taka różnica. Ciśnieniomierz mierzy dobrze jeśli mankiet jest na wysokości serca.

pamir

Dzięki za szybką odpowiedź. Nigdy nie miałem problemów z ciśnieniem a od tamtego badania minęło 2 tygodnie a ja zaczynam chyba mieć obsesje na punkcie mierzenia ciśnienia. Robię to kilka razy dziennie. Wyniki wciąż w obu pozycjach jest różny. Pewnie trzeba będzie sie przespacerować do lekarza. Jeszcze raz dzięki. Pozdrawiam

pamir

Rzeczywiście, leżąc bardziej sie rozluźniam i to chyba wpływa na wynik. Tylko czy taki wynik jest miarodajny?

Ewusia_p IP: 203.103.221.**

Hmm, jak jestem zdenerwowana, to lekarka czasem kladzie nnie na kozetce, zebym sobie pooddychala przed kolejnym mierzeniem cisnienia (mi to akurat specjalnie nic nie pomaga, bo lezaca i tak nie potafie sie uspokic).
No, ale logicznie na to patrzac w szpitalu nikt chorym nie kaze siadac do pomiaru cisnienia i jak ktos lezy w lozku, to mierzy sie mu cisnienie na lezaco i nikt nie kwestionuje wynikow :-).
Poza tym czy Ty ZAWSZE masz taka roznce mieszy pomiarem na siedzaco i na lezaco. Nie wiem jaki masz cisnieniomierz, ale zanotuj jaki w momencie mierzenia masz puls. Nie denerwujesz sie bardziej na siedzaco, nie wstrzymujesz oddechu?
U mnie przy wyzszym pulsie (odrobina adrenalinki) od razu mam wyzsze cisnienie. A wystarcza trzy glebsze oddechy i cisnienie opada. Ale tez mozna gleboko oddychac, a mimo to byc zdenerwowanym (znow adrenalina) i cisnienie znow skarze w gore. Przynajmnie moje cisnienie jest baaardzo zmienne.
A w ogole to staraj sie wpadac w obsesje na punkcie mierzenia cisnienia, bo bedziesz mial przesr... zycie. Mi wystarczy to, ze moje cisnienie bywa niskie i wtedy sie ciesze :-).

Sowa IP: 82.70.222.**

Ciśnienie w pozycji leżącej i siedzącej jest takie same.

Salamandra

Jedna uwaga. W trakcie pomiaru mankiet na ręce powinien być na wysokości serca.

Nicore

Ciśnienie powinniśmy mierzyć w zasadzie n ależąco,wtedy ciało jest odpręzone a stres dużo mnijeszy. Co do mankietu koszuli: zgadza sie,teoretycznei powinien być podwiniety do wysokości serca.

xxx IP: 178.37.71.**

Chodziło o mankiet ciśnieniomierza jeżeli w ogóle wiesz co to ...

janko IP: 77.46.22.**

U mnie jest inne leżąc a inne siedząc.
na leżąco mam 130/85 na siedząco 150/100
I co ja mam powiedzieć ? który wynik jest OK

pawels IP: 95.49.98.**

Mam to samo.
Na leżąco 130/80 a na siedząco 140/100
Na stojąco to w ogóle jakiś koszmar 150/120.
Wystarczy się położę od razu spada na 130/80-90

Nie wiem dlaczego tak się dzieje.

yorki IP: 95.49.94.**

No właśnie mam tak samo - kto zorientowany powie czy tak powinno być ?
Który pomiar jest prawidłowy ?
U mnie na stojąco 145/95
na siedząca 140/90
na leżąco 130/80

i który jest prawidłowy ?

ania05 IP: 83.30.14.**

Nie piszesz ile masz lat .Po drugie ciśnienie mierzy się na siedząco nie na leząco ani wisząco .......

yorki IP: 77.46.22.**

Mam 35 lat i na siedząco 125-140/85-88