maxx IP: 83.2.87.**

Witam
Od pewnego czasu mierze sobie ciśnienie. Początkowo mierzyłem tylko na jednej ręce(lewej) i miałem zazwyczaj 130-135/80-90. Postanowiłem zmierzyć raz na prawej ręce i wyszło mi 150/90. Na prawej ręce mam nawet czasami 160/90. Czemu jest taka różnica??
Oddawałem dwa razy krew pobieraną z prawej reki.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

minia IP: 85.219.216.**

zawsze jest roznica ja tez na prawej mam wyzsze pozdrawiam

mjw1usa@gmail.com IP: 76.239.21.**

Prosze nie zaniedbac tego problemu i skontaktowac sie z kardilogiem, w celu sprawdzenia prawidlowosci w pracy ukladu krwionosnego i serca. To wskazuje na duzy problem. Powodzenia

Kamil IP: 217.153.82.**

Wedlug mnie to powinniscie sie zglosic do lekarza swojego on Wam zmierzy na obydwu rekach jesli poprosicie zwyklym manomoetrycznym aparatem do pomiaru cisnienia.Jesli wyjdzie w porzadku to niema sie czym martwic:) ja mailem podobna sytuacje :D pare razy bylo wyzsze na prawej niz na lewej(elektronicznym) w ramach watpliwosci prosilem lekarza by zawsze zmierzyl mi tez na 2giej rece zwyklym aparatem i zawsze wychodzilo o 5mmHg nizsze wiec przestal mnie martwic ten problem.

maxx IP: 83.2.87.**

Miałem robione jakieś 2 tygodnie ekg i wszystko ok

Paulina IP: 77.46.29.**

Z tego, co słyszłaam od kardiologa, to na prawej rece zawsze jest wyzsze cisnienie. i zawsze jest roznica w cisnieniu miedzy lewa a prawa reka. i to normalne :) pozdrawiam

marsia IP: 213.251.189.**

jeśli różnica jest tak wysoka to moze swiadczyć o problemach z żyłami(miażdzyca itp).Wszystko zależy czy różnica jest niewielka czy jak u Ciebie znaczna.Najlepiej udaj sie do kardiologa.

ginekologpoloznik

róznica ciśnienia tętniczego na obu kończynach nie powinna prekraczać 10mmHg
max 20 mmHg wszelkie wyższe różnice uważa się za patologiczne i konieczna jest dalsza diagnostyka

LekarzIzabelaWiech

Witam!
Stwierdzenie różnicy w wartościach ciśnienia tętniczego na kończynach górnych jest zjawiskiem dość powszechnym, aczkolwiek nie do końca wyjaśnionym. Ogólnie mówiąc najprawdopodobniej ma to związek z silniejszym rozwojem muskulatury po stronie dominującej - dlatego też ciśnienie mierzone na kończynie górnej prawej u większości pacjentów jest zwykle nieco wyższe niż to na ramieniu lewym.
Warto podkreślić, że fizjologicznie różnica ta nie powinna przekraczać 10 mm Hg dla ciśnienia skurczowego. Stwierdzenie różnicy przekraczającej 20 mm Hg (w kilku różnych pomiarach) stanowi podstawę do dokładniejszej diagnostyki. Przyczyną takiej różnicy mogą być bowiem choroby, takie jak rozwarstwienie aorty, zwężenia aorty o nietypowej lokalizacji, schorzenia naczyń kończyn górnych czy też jednostronne deformacje mięśniowo-szkieletowe.

Anna ANONINA IP: 77.91.60.**

U mnie na lewej ręce ciśnienie przeważnie wynosi 85/ 60 a na prawej 160 / 85. Co to może oznaczać ?

kszczub1

To proste. Idź do lekarza pierwszego kontaktu. UCiebie ta różnica wydaje się zbyt duża, rzekłbym bardzo duża.

Marekto IP: 31.11.237.**

Staje podstawowe pytanie : *Które ciśnienie jest Miarodajne ?!*

pinda IP: 83.27.166.**

W pomiarach i wynikach przyjmuje się pewne ustalenia .Normy .Ciśnienie krwi przyjęło się mierzyć na lewej ręce ,dlatego pomiar na lewym przedramieniu jest miarodajny .

zeeg IP: 62.21.109.**

Jeśli różnica jest większa niż 10-20 mmHg to pomiar jest zawsze na ręce która ma większe ciśnienie... Poszukajcie badań w internetach pod hasłem: Blood pressure should be measured in both arms on the first consultation.

bogusborek at wp dot pl IP: 91.237.161.**

A u mnie elektroniczny na ramię zawsze pokazuje arytmię na prawej ręce - dlaczego ???