piotrf IP: 127.0.0.**

? o koniec ery zastawek mechanicznych.
Mam 39 l. i wszczepiono mi (w Polsce) aortalną biologiczną (perimount magna ease).
Przygotowano też okolice wszczepu na procedurę zastawkę w zastawkę za *ileś lat*.
Mam pytania - czy w Polsce też rośnie odsetek wszczepów biologicznych i czy też komuś w wieku najwyżej średnim wszczepiono już biologiczną w PL ?
I Ci co w podobnej sytuacji - na ile lat liczą/mają nadzieję do kolejnej procedury ?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

psn IP: 127.0.0.**

Mój mąż ma tak zrobioną zastawkę. Ma 38 lat. Propozycje dał lekarz. Operacja była w Zabrzu. Z tego co wiemy młodzi mają mechaniczną zazwyczaj. No cóż zobaczymy co będzie dalej. Pozdrawiam

Marcin UK IP: 127.0.0.**

Mozna poprosic lekarza ktory robi operacje o zastawke bilogiczna. Ja 2 razy tak zrobilem i 2 razy dostalem. Pierwszy raz w 2004 i teraz w 2017. Z tym ze jest duze ryzyko ze zastawka biologiczna ulegnie degeneracji. U mnie pierwsza biologiczna zastawka ( aortalna) padla po 13 latach. A mialem 20 lat przy pierwszym zabiegu wymiany zastawki.

Zabiegi miałem robione w Aninie. Lekarze za kazdym razem byli za zastawką mechaniczną. Ze względu na moj mlody wiek. No ale jesli pacjent bardzo chce zastawke biologiczną to jest duza szansa ze ja dostanie. Zabiegi 2 razy mialem robione przez standardowe otwarcie klatki piersiowej.

psn IP: 127.0.0.**

Chciałam dopowiedzieć Tzn. Mój mąż ma tak zastawkę zrobiona i przygotowaną aby w przyszłości wszczepić następną. Na razie takie praktyki nie są stosowane u młodych ale zobaczymy co będzie dalej.technika idzie do przodu

No tak tylko z tego co wiem technicznie jest mozliwość wymiany zastawki biologicznej przez tetnice udową. Nawet osobie która miała wszczepioną zastawke biologiczną 20 lat temu. Byc moze przygotowanie okolicy zastawki na nastepny zabieg ( przez tetnice udową) ulatwia tą procedure, ale z tego co wiem bez tego tez jest taka mozliwosc.
Przykladem jest kobieta która miala wszczepiona zastawke aortalna w 1998 I wymagala wymiany zastawki biologicznej w 2013 Roku. I zrobiono jej to przez tetnice udową

link do artykulu

http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/1076854,nowe-zycie-na-nowy-rok-dla-sylwii-kiedys-ona-poswiecila-sie-dla-dzieci,id,t.html

,,Już ponad połowa wszczepianych w USA zastawek serca, zarówno mitralnych, jak i aortalnych, to implanty biologiczne, a nie mechaniczne - wynika z najnowszych danych opublikowanych przez „New England Journal of Medicine”.

Główny autor raportu dr. Joseph Woo ze Stanford University School of Medicine w Kalifornii twierdzi, że w ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie zastawkami biologicznymi, wykonanymi z tkanek zwierzęcych lub ludzkich. Wskazują na to dane, jakie uzyskano z analizy około 25,5 tys. przypadków wszczepienia zastawek serca w latach 1996-2013 w stanie Kalifornia.
W 1996 r. wszczepiono w tym regionie zaledwie 11,5 proc. aortalnych zastawek biologicznych, a w 2013 r. - już 52 proc. Podobnie było w przypadku zastawek mitralnych: o ile w 1996 r. prawie 17 proc. wszczepionych zastawek było zastawkami biologicznymi, to w 2013 r. było to już 54 proc.

Twoja odpowiedź