9019bartmann

Witam serdecznie. Proszę o interpretację wyników badania echo serca.

Mężczyzna 30 lat.

M-Mode:
RVIDd[cm] 2,50
LVIDd[cm] 5,50
LVPWd[cm] 1,10
LAD[cm] 4,20
AO[cm] 2,60
AOA[cm] 3,40
EDV[ml] 166,38
IVSd[cm] 1,20

2-D:
PA[%] 2,30
EF(simpson)[%] 67.00

Zastawka Płucna:
AcT[ms] 120,00

Opis:
Graniczne wielkości jamy przedsionków, poza tym wielkość jam serca w normie.
Graniczna grubość ścian lewej komory, kurczliwość ogólna i odcinków prawidłowe.
Kurczliwość wolnej ściany prawej komory w normie.
Tętniak części błoniastej przegrody międzykomorowej z niewielkim o średnicy około 2mm przecinkiem L-P.
Niewielka fala zwrotna mitralna, płatki zastawki bez cech prolapsu, z drobnymi zmianami zwyrodnieniowymi.
Zastawka aortalna trójpłatkowa, bez cech wady.
Umiarkowana niedomykalność zastawki trójdzielnej - VC 4-5mm, płatki zastawki z drobnymi zmianami zwyrodnieniowymi.
Wsierdzia w normie.
Aorta wstępująca, łuk aorty w normie.
Pień płucny w granicach normy, o prawidłowych przepływach.
Bez cech nadciśnienia płucnego.

Z góry ogromnie dziękuję.
Pozdrawiam.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

bona IP: 127.0.0.**

Chyba czeka Cię wizyta u kardiologa. Z opisu wynika ze masz dwie zastawki niedomykalne i tetniaka. A jak Twoje samopoczucie? Z jakiego powodu robiłeś echo serca ?

9019bartmann

Witam i dziękuję za odpowiedź.
Mam wrodzoną wadę serca, konkretnie ubytek międzykomorowy. Dlatego od urodzenia rok w rok jeździłem do centrum zdrowia dziecka w Międzylesiu na rutynowe badania (krew, ekg, echo, izotopy, etc.) i tak przez 18 lat. Generalnie ubytek był za mały żeby operować, a zbyt duży by go olać. Potem nie interesowałem się zbytnio stanem serca i po 3 latach w 2011 roku pojechałem na badania kontrolne do centrum kardiologicznego w Aninie.
Od tamtej pory również cisza, żadnych objawów, zmęczenia czy innych kołatań serca nie miewałem nigdy więc nie interesowałem się tym na tyle by jeździć do szpitala by robić serie badań.
Uściślając, objawów brak, samopoczucie dobre, a wyniki niezbyt ciekawe.

Poniżej zamieszczam wyniki badania echokardiogramem z 2011, które na chwilę obecną już sam nie wiem czy były lepsze czy gorsze.

M-Mode:
LVdD[cm] 3,48 !
LVsD[cm] 2,57 !
IVSd[cm] 1,24 !
PWd[cm] 1,51
LVEdV[cm] 50,2
IVSs[cm] 1,34
PWs[cm] 1,63
LVEsV[cm] 23,9
RVdD[cm] 3,48 !
LA[cm] 3,49
Aorta[cm] 3,67 !
EF[%] 52,0 !
SF[%] 26,1
SV 26,0 !
IVSThF[%] 8,0
PWThF[%] 8,0

2-D:
LVEdV[ml] 89,0 !
LVEsV[ml] 25,0
SV[ml] 64,0 !
EF[%] 72,0 !

Podokr. sk. komór:
RV:
AT[ms] 115

Doppler
Zastawka mitralna - niedomykalność +
Zastawka trójdzielna - niedomykalność +++
Zastawka płucna - niedomykalność +

Prędk.[m/s]/grad. [mm Hg] maks. 1,24/6,2
Prędk.[m/s]/grad. [mm Hg] śr. 0,9/3,02

Fala E: 114,0
Fala A: 54,0
E/A: 2,11
Pr.maks.f.z. [m/s]: 2,87
RAP [mmHg]: 10
PASP [mmHg]: 43,0
Czas akc.prz.pł. [ms]: 115

Opis
Wrodzona wada serca - śladowy ubytek międzykomorowy. Powiększona prawa komora, pozostałe jamy niepowiększone. Przerost lewej komory, kurczliwość całk. lewej komory EF=72% (prawidłowa), bez odcinkowych zaburzeń kurczliwości.
Zastawki: mitralna o płatkach cienkich, wiotkich, śladowa fala zwrotna, E/A=2,11. Zastawka aortalna 3-płatkowa, gradienty w normie, płatki cienkie. Zastawka trójdzielna z falą zwrotną ++/+++, łagodnie podwyższone ciśnienie w prawej komorze, czas ACT przepływu płucnego w granicach normy. Tuż nad zastawką trójdzielną widoczny śladowy przeciek międzykomorowy L-P (kolorowy doppler) bez cech płynu w osierdziu.

To są wyniki badania z przed 6 lat i od tamtej pory dosyć mocno fizycznie pracowałem, chodziłem na siłownie itd. Jednym słowem forsowałem się.

Pozdrawiam i z góry dziękuję za dalsze odpowiedzi.

Twoja odpowiedź