pacjent331 IP: 127.0.0.**

Mam pytanie o cholesterol nie-hdl. Według wytycznych poniżej 100 to są poważne choroby serca. Wylicza się go z całkowity- hdl. Jeżeli 2 pierwsze mam w normie dlaczego 3 jest tak bardzo zły? Czy ja to zle interpretuje czy jest coś nie tak.

Cholesterol całkowity 143 mg/dl
Cholesterol HDL 57
Cholesterol nie-HDL 86,00
Cholesterol LDL 78,40

Odpowiedzi znajdują się poniżej

JANUSZDG IP: 127.0.0.**

PACJENT331,

Masz bardzo dobre wyniki lipidogramu.

Normy dla nie-HDL cholesterolu są następujące:

- osoby zdrowe i nie obciążone rodzinną dyslipidemią mogą mieć nie-HDL cholesterol < 145 mg/dl (

JANUSZDG IP: 127.0.0.**

PACJENT331,

Masz bardzo dobre wyniki lipidogramu.

Normy dla nie-HDL cholesterolu są następujące:

- osoby zdrowe i nie obciążone rodzinną dyslipidemią mogą mieć nie-HDL cholesterol niższy od 145 mg/dl;

- osoby obciążone jednym poważnym czynnikiem ryzyka &#8211; np. ciężkim nadciśnieniem tętniczym, cukrzycą typu 1 lub 2 bez dodatkowego
uszkodzenia narządów, rodzinna dyslipidemią powinny mieć nie-HDL niższy niż 130 mg/dl;

- osoby z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową, cukrzycą typu 1 lub 2 z np. mikroalbuminurią, osoby z ciężką chorobą nerek powinny utrzymywać nie-HDL na poziomie niższym niż 100 mg/dl.

Ty masz nie-HDL równy 86 mg/dl, a zatem na najniższym z wymaganych poziomie i to wynik doskonały.

Nie oznacza on bowiem (być może tak to rozumiesz i stąd niepokój) że jesteś zagrożony jakąś chorobą, tylko że masz taki nie-HDL jak wymagany dla osób z ciężką chorobą (mam nadzieję, że Ciebie to nie dotyczy i oby tak było dalej).

Pozdrawiam serdecznie :)

Twoja odpowiedź