liliawodnista IP: 127.0.0.**

Lekarze podejrzewali u mnie zatorowość płucną z powodu dużego problemu z oddychaniem podczas minimalnego wysiłku, który czasem występował też podczas spoczynku. Oprócz zadyszki jest zmęczenie, raz zdarzyły się kilkuminotowe zawroty głowy, kilka razy mało nie zemdlałam. Lekarze zatrzymali w szpitalu i zrobili badania krwi, ekg, echo serca, usg doppler - wszystko wyszło ok. Dali Clexane 60 dwa razy na dobę. I chociaż objawy zadyszki w spoczynku ustąpiły, to skierowali na scyntygrafię perfuzyjno-wentylacyjną płuc twierdząc, że trzeba do końca wykluczyć zatorowość. Poszłam na to badanie z płaczem (jestem w 3 trymestrze ciąży) i wyszło wszystko ok (bardzo żałuję, że się na nie zgodziłam). I teraz ciekawostka - zostałam wypisana z zaleceniem brania Clexane 60 raz dziennie do końca ciąży. Nie rozumiem dlaczego - czy ktoś mógłby mi to wytłumaczyć? Skoro wszystko jest niby ok, to po co mi ta heparyna w zastrzykach? Czynniki ryzyka według nich: ciąża, choroba reumatyczna, wiek powyżej 35 lat, lekka nadwaga. Czy te czynniki ryzyka są wskazaniem do brania leków??? Co myślicie?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Magdaqwe IP: 127.0.0.**

Hej. Może leki dostałaś profilaktycznie. Zatorowosc to poważna sprawa. Lepiej wziąć leki i być zabezpieczonym niż czekać mając nadzieję, że to może jednak nie zatorowosc. Clexane nie szkodzi dziecku. Wiele kobiet to bierze. Widzisz, ja tydzień po cesarce trafiłam do szpitala z rozpoznaniem zatorowości plucnej. Tomomografia komputerowa nie pokazała skrzeplin, echo serca też ok, wysokie d-dimery. Mimo że TK i doppler kończyn dolnych nie pokazał skrzeplin to byłam obciążona czynnikami ryzyka i dostałam leki. Miałam brać 3-6 miesięcy. Mimo że wyniki są dobre leki profilaktycznie biorę nadal - 9 mięsiecy już. I będę brać jeszcze 4,5 miesiąca a później zobaczymy. Zatorowosc to nie przelewki. Życzę zdrowia i szczęśliwego rozwiazania. Pozdrawiam

Evee1

Bardzo dobrze, ze mialas te scyntygrafie, bo przynajmniej wykluczono zator w plucach. Badanie D-dimerow z krwi nie jest badaniem miarodajnym w ciazy, wiec lekarz nie bardzo mieli wyjscie. Nie wiadomo czy jestes dziedzicznie obciazona zwiekszona krzepliwoscia krwi, wiec lepiej brac Clexane jezeli lekarze uwazaja, ze sa jakiekolwiek wskazania, niz zebys miala dostac zator.
Szczesliwego rozwiazania!

Twoja odpowiedź