Tiana IP: 95.90.186.**

Witam , mam 25 lat I będąc dzieckiem zaczęło boleć mnie serce do stopnia gdzie kuliłam się z bólu. Zrobiono mi echo I stwierdzono niedomykalność zastawki aorty I zastawki trójdzielnej 2 stopnia( warto dodać szybko się męczyłam ,a podczas wf-u lub podczas zabaw w plenerze zaczynalo bolec serce) od jakiegos czasu czuje ostry bol jednak co mnie bardziej martwi podczas naglego zdenerwowania mam bezdech ,nie moge w goleo lapacz oddechyu ,dusze sie I dretwieja mi. Nogi. Nie mammam nerwicy a objawy te *wyskakuja* raz na jakis czas. Co jakis czas mam rowniez ostre bole, serca ktorez nasilaja siemęża przy poruszaniu sie lub glebszym wdechem. Proszo pocom , co to moze oznaczac ?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Wybaczcie bledy ,telefon mi sie zacinal przy pisaniu

bona IP: 94.254.131.**

Ti ana najlepiej idź z tym do lekarza. Może nic się nie dzieje ale mogła pogłębić Ci się wada zastawek dlatego powinnaś moim zdaniem powtórzyć echo serca.

Ewa36zToF IP: 83.145.149.**

Jeśli masz stwierdzoną wadę serca, to powinnaś być cały czas pod kontrola kardiologa!

Ewa36ZTOF : gdy mnie diagnozowali mowilu ze nienie ma potrzeby byc pod czesta obserwacja gdyz to z wiekiem moze zaniknac

Bona: na pewno pojde

Ewa36zToF IP: 83.145.136.**

Lekarze nie zawsze mają rację :-) Sama widzisz, że czujesz się źle, więc powinnaś jak najszybciej udać się do kardiologa na ekg i echo. Ja mam wadę złożoną, poważną i u kardiologa bywam zwykle 3 razy w roku, z czego tylko raz w ośrodku specjalistycznym.

Tiana IP: 148.252.128.**

Jeszcze jedno pytanie, jak szybko moze postepowac wada obu zastawek?

bona IP: 94.254.131.**

Zależy jaka wada. Przy odpowiedniej higienie życia i unikaniu infekcji w tym gorączki może pozostać bez zmian nawet przez 30 lat. Natomiast objawy niewydolności krążenia mogą pojawić się i przy niewielkich wadach długo trwających.
Myślę że najlepiej będzie jak niezwłocznie pójdziesz do kardiologa i wykonasz echo serca żebyś wiedziała z czym masz do czynienia. Tym bardziej jeżeli planujesz ciążę !! Bo przy dużych wadach jest ona przeciwskazana.

Tiana IP: 148.252.128.**

Bona; planuje na dniach pojsc, jednak z planowaniem ciazy ciezko poniewaz procz wady serca doczepila sie endometrioza

bona IP: 94.254.226.**

Nie przejmuj się i jedno i drugie do wyleczenia :) endometrioze można uśpić - moja kol się na to leczyla i udało się. A wada serca to zależy jaka w najgorszym wypadku operacja i do przodu ;)
Ja obecnie jestem w ciąży juz drugiej wcześniej nie wiedziałam o wadzie. Na szczęście jest niewielka i nie ma wpływu na układ krążenia przynajmniej na razie wiec mam nadzieje ze wszystko pójdzie dobrze.

Tiana napisz co po wizycie powiedział kardiolog i co zlecil. I nie martw się. Jeżeli masz jakieś objawy to lepiej to zdiagnozować i leczyć niż bagatelizować bądź ignorować.

Bona; gratuluje :) a wiesz moze jak ja leczyla? Mnie czeka laparoskopia ,czekam na termin

Tak też miała laparoskopie i brała dodatkowo jakieś leki które podzialaly.
Wiec bądź dobrej myśli :) zobacz jeszcze co z sercem. A no i przed laparoskopia dobrxe wiedzieć co jest z serem bo anestozjolog musi wiedzieć jakie znieczulenie podać.

Bona: dwa lata temu mialam usuwana przegrode pochwy wiecsię w tym szpitalu w razie czego maja rowniez dokumentacje z przed dwoch lat jednak masz racje