Kika90 IP: 82.139.45.**

Witam,
Nazywam sie Karolina pisze tutaj poniewaz nie wiem co sie ze mna dzieje. Mianowicie w 2012 roku mialam robione ECHO i wyszlo niewielkie wypadanie platka zastawki mitralnej.Wszystko bylo okey do zeszlego miesiaca (zaznaczam,ze w ciagu tych 2 lat mialam male odchylenia w sensie objawy,klucia,bole glowy,dretwienia rak itp ale po mg,potasie czy zelazie przechodzilo a teraz juz to nie pomaga )gdzie zaczelam odczuwac bardzo niepokojace mnie objawy.Mianowicie w pracy pracowalo mi sie coraz trudniej gdyz nie potrafilam wziasc tzw glebokiego wdechu(mialam i nadal mam tylko taki polwdech) dodatkowo doszlo oslabienie,bole glowy pulsujace i uciskajace,nie moznosc zasypiania(tzn mam prblemy z zasypianiem i bardzo latwo jest mnie obudzic co wczesniej bylo bardzo ciezka rzecza do wykonania).Do objawow doszlo przeskakiwanie,bicie serca bez zupelnie jakiegokolwiek rytmu,spadek tetna przy zerowym wysilku,podwyzszenie tetna,dyskomfort z lewej strony lopatki,dretwienie rak,klocia serca,bole glowy i nie moznosc wykonywania czegokolwiek gdyz *sapie* i sie bardzo szybko mevcze a serce jeszcze szybciej pracuje. Poszlam do lekarza w kraju w ktorym obecnie przebywam i zrobiono mi HOLTERA z ktorego wyszlo 313 dodatkowych skurczy nadkomorowych.Zrobilam takze ECHO z ktorego wyszlo,ze mam niewielkie wypadanie platka zastawki mitralnej -wciaz a po za tym,ze wszystko jest w normie. Krew tez okey.Jedyne co narazie wyszlo jest to,ze moja tarczyca jest pomniejszona tzn.jest mniejsza od normalnych rozmiarow ale nie wykazuje zadnych guzkow zmian. Tarczyce mam chora od 2008 roku (mialam 18 lat jak sie dowiedzialam) i od 3 lat caly cza sbiore ta sama dawke eutyroxu naprzemmiennie 50-75 i tak w kolo ,badania co roku raz jest ponad 1,7 raz ponad 2,6 a moja dawka caly czas bez zmian. W kwietniu tego roku mialam 1,8 a teraz w pazdzierniku 2,6 czy to moze byc moze zmiana z niedoczynnosci w nadczynnosc i z tad te wszystkie poglebione objawy? W dodatku mam (tak mi sie wydaje) lek przed smiercia,boje sie ze umre bo wczesniej jakos mi to przechodzilo po tabletkach po 2 dniach i bylo okey ale teraz to juz trwa i trwa i nic... Dajcie znac jesli mcie podobny problem.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Mela91

Witaj Karolina,
ja mam 23 lata. Co prawda problemów z tarczycą nie mam ale z sercem podobnie, mam wypadanie płatka z niewielką niedomykalnością zastawki mitralnej i niewielką asynchronię skurczu przegrody. Mój Holter wykazał też sporo arytmii czy nawet tachyarytmii nadkomorowych ale na szczęście one są niegroźne dla życia i nie ma co się bać śmierci. Mi wykazało 1165 skurczy dodatkowych, 64 tachykardie, 2 częstoskurcze, 19 rytmów niemiarowych, wszystko występuje całą dobę i trzeba z tym żyć znosząc wszystkie przeskakiwania, kłucia, bóle, duszności itp rzeczy to podobno powoduje właśnie ten płatek tak twierdzi mój kardiolog. Bardziej odczuwalne jest to u szczupłych osób a ja właśnie do nich należę.. Biorę na te zaburzenia małą dawkę 2 razy dziennie 10 mg propranololu i dosyć pomaga w funkcjonowaniu.. Trzeba zastawki sprawdzać co 2-3 lata na echo i pewnie co jakiś czas u mnie na chwilę obecną raz w roku kontrolować arytmię Holterem.

Dziekuje za odpowiedz.Zapomnialam dodac,ze do tych moich objawow dochodzi jeszcze spadek wagi (strata 3 kg w ciagu 1 miesiaca),nie chce mi sie jesc...jem bo musze.Czasem mam tak,ze mysle ze moze to wszystko jest od zoladka (rak zoladka) ,mam nadzieje jednak,ze to nie bedzie to. Jestem delikatnie mowiac zestresowana cala ta niewiadoma i same czarne mysli mi sie nasuwaja.

A tutaj apropo wynikow z pazdziernika 2014:

TARCZYCA (zaznaczam mam niedoczynnosc no chyba,ze nic mi nie wiadomo o przeksztalceniu sie jej w nadczynnosc ?)

tsh=2.63
ft4=17.3

USG TARCZYCY:
-Grubosc ciesni :4mm
-Lewy plat :18x17x42 mm
-Prawy plat:20x19x39 mm
-Tchawica nieprzemieszczona
-wezly po obu stronach o typowej pojedynczej budowie

HOLTER :
Srednia czestotliwosc rytmu serca wyniosla 70p/min z maksymalna czestotliwoscia 137 p/min o godzinie 8:35 i z minimalna czestotliwoscia 44 p/min o godzinie 05:48

Poziom ST zmienial sie w zakresie od -1.72 mm w kanale 3 o godzinie 9:23:00 do +0.96 mm w kanale 1 o 10:11:30 (nic mi to nie mowi)

ARYTMIE KOMOROWE:
wystepowaly i skladaly sie z 2 pobudzen.Maksymalna liczba pobudzen komorowych na godzine wynosila 1 i wystapila pomiedzy godzina 10:00-11:00. Wystapilo jedno pojedyncze pobudzenie komorowe.Pary nie wystapily,bez okresow bigeminii/trigeminii,bez pobudzen gromadnych,bez epizodow tachykardii komorowej.

ARYTMIE NADKOMOROWE:
Skladaly sie z 313 pojedynczych pobudzen nadkomorowych,bez pauz lub wypadnietych pobudzen,bez bradykardii,brak tachykardii nadkomorowej,bez napadowego czestoskurczu nadkomorowego.

Pozniej mam cos takiego,czego oczywiscie nie potrafie odczytac :
TABLICA ARYTMI - KOMOROWE:
Min czestotliwosc rytmu : 44p/min
Poziom ST: 0.60 mm w kanale 1, 012mm w kanale 2.
Max czestotliwosc rytmu : 137 p/min
Poziom ST: -0.16mm w kanale1, -0.08mm w kanale2.
Min poziom ST:-0.20 mm w kanale 1,-0.08mm w kanale 2
Czestosc rytmu : 126p/min
Max poziom ST:0.96 mm w kanale1,0.20mm w kanale 2.
Czestosc rytmu :72p/min

TABLICA ARYTMI - NADKOMOROWE:
Min czestotliwosc rytmu: 44p/min
Poziom ST:0.60mm w kanale1,0.12mm w kanale 2
Max czestotliwosc rytmu: 137p/min
Poziom ST:-0.16mm w kanale1,-0.08mm w kanale2.
Min poziom ST:-0.20mm w kanale1,-0.08mm w kanale 2.
Czestosc rytmu : 126p/min
Max poziom ST:0.96mm w kanale1,0.20mm w kanale 2.
Czestosc rytmu:72 p/min.

ECHO (miary w systemie Brytyjskim i skroty chyba tez):
MMode/2D Measurements & Calculations
IVSd:0.90 cm
LVIDd:4.8 cm
LVIDs:3.0 cm
LVPWd:0.79
FS:37.9%
EDV(TEICH):109.6 ML
EF(TEICH):67.9%
ESV(TEICH):35.1 ML
Ao root diam:2.5 cm
LA dimension :2.9 cm

MPA diam:1.6 cm
EDV(MOD-sp4);4.8 CM
ESV(MODsp4):36.0 ml
EF(MODsp4)63.3%
SV(MODsp4):62.0ml
LA-index :1.6

LV Lateral excursion 1.3 cm
LV specil Excursion : 1,2 cm
RVD1: 2.8 cm
RVD2:2.7 cm
RVD3:7.4 CM
TAPSE 2.1 CM

DOPPLER MEASUREMENTS & CALCULATION:
MV E MAX vel :58.3 cm/sec
MV A max vel :44.4 cm/sec
MV E/A :1.3
LVIVRT: 0.09 sec
MV dec time :0.19 sec
Ao V2 max :122.5 cm/sec
Ao max PG:6.0mmHg
PA V2 MAX 105.0cm/sec
PA max PG :4.4 mmHg

TR max vel:188.5 cm/sec
TR max PG:14.2mmHg
Septal e*/a* : 2.0

Pediatric Measurements & calculations:
IVC diam:1.6 cm
TDi-Lateral A*vel:7.8 cm/sec
TDi-lateral E*vel:17.4 cm/sec
Septal Peak A *Vel(TDi):6.7cm/sec
Septal Peak E*Vel(TDi):13.2 cm/sec

Wyczytalam takze w tym moim echo ze mam
sladowe wypadanie zastawki pnia plocnego-wspaniale poprostu!!! :((((

A tutaj cale ECHO po angielsku :
Jesli ktos jest wysmienity z tego jezyka prosze o pomoc (ja mniej wiecej wiem co i jak ale zawsze lepiej jak jeszcze ktos pomoze )

The left ventricle is normal in size.
There is normal left ventricular wall thickness.
Echo findings are not consistent with left ventricular outflow obstruction.
left ventricular systolic function is normal.
Ejection fraction = 60-70%.
The transmitral spectral
Doppler flow pattern is normal for age
the left ventricular wall motion is normal.

Right Ventricle:
The right ventricle is normal in size and function

ATRIAL:
the left atrial size is normal. Right atrial size is normal. The interial septum is intact with no evidence for an atrial septal defect.

Mitral VALVE:
the mitral valve is normal in structure and function. there is no evidence of mitral valve prolapse. There is trace mitral regurgitation.

Tricuspid Valve :
the tricuspid valve is not well visualized but is grossly normal.
there is trace tricuspid regurgitation.
doppler findings do not suggest pulmonary hypertension.
IVC is normal in size.

Aortic Valve:
the aortic valve is normal in structure and function. no aortic regurgitation is present.

Pulmonic Valve :
the pulmonic valve is not well seen but is grossly normal. there is no pulmonic valvular stenosis. trace pulmonic valvular regurgitation.

Great vessels:
the aortic root is normal size. no doppler or imaging evidencde of an aortic coarctation. the pulmonary artery is normal size.

pericardium /pleural:
there is no pericardial effusion . there is no pleural effusion.

pomozcie juz nie wiem czy to dokladnie rozumiem tak jak tutaj jest jesli tak to wlasnie odczytalam,ze mam wypadanie zastawki trojdzielnej,mitralnej i sladowe wypadanie platka zastawki pnia plucnego :O :((( ???

mary10

Idz z tym ECHO SERCA do kardiologa tam gdzie jesteś bo zapewne Twój opis echa jest komputerowy i w związku z tym co drugiej osobie jak nie więcej wychodzą takie * cuda wianki .
Bez paniki na to się nie umiera .

Kika90 IP: 93.105.47.**

Teraz wrocilam do Pl czekam na nowe ECHO. Mialam nadzieje,ze to wszystko bedzie od tarczycy jednakze moja lekarka powiedziala,ze mialam przedawkowany eutyrox i teraz mam zmniejszyc lek i ze do tarczycy by sie nie czepiala. Powiedziala,ze teraz kardiolog musi zrobic echo holtera i zobaczymy. Jestem przerazona,wysyraszona bo moje objawy nie sa juz takie normalne jak na poczatku. Bol glowy,niemoznosc wykonywania niczego bo tak slabo sie czuje,przeskakiwanien serca,utrata wagi,brak apetytu,dretwienie rak,zimne dlonie i stopy,polwdech,klocie serca,bezsennosc,uczucie zatrzymywania sue serca co powoduje wysylanie impulsu po organizmie i mam pulsujace i tetniujace bole glowy,czasem dochodzi bol zoladka -palacy jakby od glodu ale ja jem wiec to nie to. Niby sie na to nie umiera ale mnie to i tak przeraza. Moze to jes juz mega zaawansowane i co ? Juz kiedys na poczatku bralam concor cor anty bloker ale zostal odstawiony gdyz tetno do 50 spadalo w ciagu dnia przy wysilku wiec zostalo odstawione a noja wafa byla nazwana tylko taka uroda wiec.. Smieszy mnie to troche,ze ludzie maja takie bole a tego sie nie leczy bo to tylko taka uroda! Wszystko albo o kregoslupa albo od nerwow! Przepraszam ale poprostu jestem przerazona,ze juz ze mna zle.

18KIKA18

To ja KIKA90 :

Poprosze o interpretacje ECHA z 2012 i 2014 .

2012:
Zastawka mitr : platki wiotkie,przedni nizeznacznie przekracza pierscien w skurczu (DE:21mm,EF:120mm/s)

obraz pozostalych zast prawidlowy(ACS:20mm)

Pierscien aortalny nieposzerzony(29mm)

lewy przedsionek niepowiekszony(35mm)

Lewa komora w normie (d-49mm,s35mm,EF63%)

Tylna sciana niepogrubiala (d-9mm,s-14mm)

Przegrododa miedzykom niepogrubiala (d-9mm,s-15mm)

Prawa kom niepowiekszona (d-19mm)

Kurczliwoas prawidlowa.

DOPPLER:

Zast mitral: Ve=82 cm/s,Va=54cm/s
Zast aortalna: V130cm/s
Zast trojdzielna: V=55cm/s
Zastawka tetnicy plucnej : V=90cm/s

Wniosek: Newielkie wyp platka zast mitralnej.

ROK 2014:

Zast mitralna i aortalna - bez zmian

Lewa komora:50/32mm

Lewy przedsionek :36mm

IVS 11MM,PW 10MM

Prawa komora:24mm

Aorta:opuszka 35mm,wstepujaca 30mm

Kurczliwosc : bez odcinkowych zaburzen kurczliwosci. EF ok 60%

DOPPLER:

Zast mitralna: Vmax 1.0m/s E/A 0.8 ,fala zwrotna slad

Zast aortalna : Vmax 1.5m/s

Zast trojdzielna: Vmax 0.6m/s fala zwrotna 1st RVSP w normie

Zast pnia plucnego: Vmax 0.9m/s

osierdzie prawidlowe.

Prosze o interpretacje bardziej tego z 2014 roku. Jest sie czym denerwowac?

Twoja odpowiedź