ANIAAA2 IP: 178.42.212.**

Witam, mogłabym prosić o wyjaśnienie skrótów pojawiających się w opisach echa serca, mianowicie dostając swoje wyniki nie wiem co oznacza:
LVSD/ LVDD
RA
LAD
EF- frakcja wyrzutowa (tyle wiem)
ZAo

i jesli mogłabym prosić o ocenę samych wyników:
LVSD/LVDD- 37/ 48mm
RA-27mm
LAD-35mm
EF ok. 65%
Funkcja skurczowa odcinkowa i globalna komory lewej zachowana dobrze. Morfologia i funkcja zastawek mitralnej, trójdzielnej i płucnej prawidłowe. Brzegi płatków ZAo pogrubiałe- śladowa fala zwrotna. Osierdzie b.z

Odpowiedzi znajdują się poniżej

kardiolog Marek Kośmicki

Droga Pani Aniu,

Cieszę się, że chce być Pani echokardiografistką, dlatego podaję wyjaśnienie skrótów:
LVSD/ LVDD- dysfunkcja (lub wymiar) skurczowa/-y lewej komory / dysfunkcja (lub wymiar) rozkurczowa/-y lewej komory
RA - prawy przedsionek
LAD - gałąź przednia zstępująca lub wymiar lewego przedsionka
EF- frakcja wyrzutowa (tyle wiem)
ZAo - przypuszczalnie chodzi o zastawkę aortalną (tym razem skrót ze słów po polsku - zastawka i aorta).

Wynik jest zasadniczo prawidłowy, pogrubiałe brzegi płatków zastawki aortalnej oraz śladowa niedomykalność aortalna nie są istotnymi nieprawidłowościami. Proponuje porozumieć się w sprawie wyniku echa z lekarzem, który zlecał to badanie.

kiara

Witam

Proszę o interpretację:

RVd- 2,7 cm EF-60%
IVd- 1.0 cm E/A
LVd - 4.7 cm AcT- 120 ms ms
PWd- 0.9 cm RVPs 27 + 6 mmHg
Ao-3.2 cm
LA- 3.8 cm
RA-cm

Jamy serca i wymiary dużych naczyń prawidłowej wielkości. Grubość mięśnia lewej komory w granicach normy. Nie stwierdza się odcinkowych zaburzeń kurczliwości ścian mięśnia lewej komory. Funkcja rozkurczowa w normie dla wieku( 29 lat). Zastawki morfologiczne i funkcjonalnie prawidłowe. Łagodnie podwyższone ciśnienie skurczowe w PK. Zwraca uwagę jet zwrotny przed podziałem pnia płucnego. W projekcji nad mostkowej widoczny przeciek lewo>prawy(Ao-pień płucny) sugerujący PDA. Osierdzie bez zmian.

Ewa33zToF IP: 83.145.149.**

PDA to inaczej przetrwały przewód tętniczy Botalla, który powinien się zamknąć wkrótce po urodzeniu. Można go zamknąć, zwykle przeskórnie, bez otwierania klatki piersiowej jeśli przeciek, czyli przepływ krwi przez niego, daje niepokojące objawy.

kiara

Witam

Trochę poczytałam o PDA, czy mam się bać? Nie odczuwam żadnych dolegliwości, robiłam kontrolne badania i moje EKG spoczynkowe nie spodobało się interniście, dlatego poszłam do kardiologa, który zrobił mi echo serca z wynikiem powyżej. Aczkolwiek teraz idę na dalszą konsultacje. Czy zawsze PDA musi zostać zamknięte? I czy w wieku 29 lat możliwe są jakieś zagrożenia związane z nieinwazyjną bądź inwazyjna metodą leczenia?

Ewa33zToF IP: 83.145.149.**

Kiara, takie ubytki, jak PDA, czasem prowadzą do udarów mózgu, bo przez nie przedostaje się skrzep z serca do głowy. Zwykle dopiero po pierwszym udarze, nawet takim minimalnym, lekkim, lekarze odkrywają u pacjenta PDA czy inny rodzaj ubytku. Wiem, że niektórzy lekarze nawet wówczas zwlekają z decyzją o zamknięciu ubytku.
Metoda operacyjna zawsze jest ryzykowniejsza (otwarcie klatki, rozcięcie mostka, krążenie pozaustrojowe, narkoza, długi czas trwania) niż nieinwazyjna (małe nacięcie na nodze, słaba narkoza, może nawet tylko znieczulenie miejscowe, krótki czas trwania), wiek nie ma tu większego znaczenia, czy masz lat 10, 20, czy 30.
Dobrze, że trafiłaś do kardiologa. Oby Ci powiedział, co dla Ciebie będzie najlepsze.

kiara

Dziękuje za pomoc i odpowiedź :)

barbara40 IP: 178.56.159.**

Witam robiłam dziś prywatnie echo . Oto wnioski w opisie .Upośledzona relaksacja z zachowana kurczliwoscia lewej komory .Nieistotna hemodynamicznie fala zwrotna mitralna. wiotka przegroda miedzyprzedsionkowa bez cech przecieku. W poprzednim echu nie mialam czegos takiego. Czy ten wynik jest w normie wizytę mam dopiero za tydzien.

kardiolog Marek Kośmicki

Witam Barbarę,

Z opisu można wnosić, że nie znaleziono istotnych nieprawidłowości w budowie i funkcji serca w badaniu echokardiograficznym.

barbara40 IP: 178.56.159.**

Dziekuje serdecznie. Wszystko w normie a serce wali jak chce jak oszalale nawet w nocy budze sie z kolotaniami i jestem teraz na rytmonormie, Co robic kiedy kazdy wiekszy wysilek konczy sie napadem czestoskurczu . sr rytm na ostatnim holterze i na lekach 87. nie wiem jak mam normalnie funkcjonowac

kolowrotek IP: 89.72.232.**

średnia 87/min jest prawidłową średnią.

dawidekk

Witam mam 30 LAT, śladową niedomykalność zastawki aorty nieznacznie poszerzona aorta 38 mm ciśnienie krwi teraz idealne ale kiedyś źle leczone.mam pytanie czy jest możliwe aby aorta się już nie powiększała?może ktoś mi odpowiedzieć na moje pytanie?dodam żę biegam po 7 km kardiolog powiędział że niema przeciwwskazań mam tylko zakaz podnoszenie ciężarów na siłowni.PROSZĘ O ODPOWIEDŹ

pyska530

witam mam 30 lat zachorowałam na borelioze z zajęciem serca o to muj winik echa z czego nic nie rozumiem
lk-58mm.lvvd-175ml.lp-pole-21.8cm2.pmk-9.5mm tsc-9.5mm.w 4c:lk-60mm pk rvita-30mm.powiekszona jama lewejkomory i nieco lp.globalna hipokineza miesnia lk.ef-48%.prawidłowa funkcjia rozkurczowalk.e>a w tdi e-9cm/s.mała im i it.zastawka aortalna trujpłatkowa szczelna.zastawka płucna prawidłowa.act-155ms.osierdziebz.pienplucny 21mm.zachowana f.pk tapse-20mm,.ivc-prawidłowa.wnioski:powiekszona jama lk i lp z uogulniona hipokineza m.lk myocsrditis w przebiegu boreliozy.
bardzo brosze o odpowiedz

Przemek 750 IP: 79.185.132.**

Witam Mam 28 lat ostatnio robiłem Echo Serca proszę o interpretacje wyników specjalisty bo sam nie bardzo co rozumiem z tego
LVDD-5,2cm IVSD 1,0cm LA 3.8cm EF-65% LVSD-3.6cm PWD-0,9cm AO-3.4cm RVDD-2.6cm
Opis:Miernie poszerzona jama przedsionka lewego LP 22cm2, PP19cm2 Prawidłowa grubość i kurczliwośc lewej i prawej komory TAM 29mm
Zastawki morfologiczne bez zmian. Osierdzie bez zmian Proszę o Odpowiedz

ORO1 IP: 10.2.34.**

Witam,
bardzo prosiłbym o interpretację poniższych badań echo serca:
2-D:
RVIDd - 2.45 cm
LA Diam - 3.38 cm
Ao asc - 3.28 cm
RA Major - 4,75 cm

M-Mode:
IVSd - 0.99 cm
LVIDd - 5.26cm
LVPWd - 0.93 cm
IVSs - 1.64cm
LVIDs - 3.21cm
LVPWs - 1.64cm
EDV(Teich) - 132.73ml
ESV(Teich) - 41.32ml
EF(Teich) - 68,87%
%FS - 38.89%
SV(Teich) - 91.40ml

Doppler:
MV E Vel - 0.55m/s
MV A Vel - 0.09m/s
MV E/A Ratio 8.44

Komentarz pod wynikami jest taki:
Morfologia zastawek prawidłowa. Mała niedomykalność zastawki mitralnej i płucnej. Kurczliwość Ik prawidłowa. Osierdzie bz.

Bardzo proszę o interpretację powyższych wyników. Nie wiem czy mam się martwić?
Z góry dziękuję.