Karolina W. IP: 82.160.200.**

Witam,
u mojego narzeczonego rozpoznano Stenosis pulmonalis valvularis et. subvalvularis. Foramen ovale enertum.
W wieku 7 lat miał wszczepioną biologiczna zastawkę. W tej chwili ma 30 lat.
Czy ktoś pomoże mi przetłumaczyć to rozpoznanie?
Będę bardzo wdzieczna.

Prosze jeszcze o jedno.
Excisio hipoplasionis v. pulmonalis, infundibulectomia. Dactron plasty RVOT+ PA. Nie wiem co to znaczy?

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Ewa29ToF IP: 62.108.185.**

Karolino: Twój narzeczony ma (po korekcji zapewne) zastawkowe i podzastawkowe zwężenie zastawki tętnicy płucnej, oraz drożny otwór owalny (pozostałość z życia płodowego). Wszczepili mu nową zastawkę, ale po tylu latach już się zużyła i byc może trzeba ją bedzie znowu wymienić (może przezskórnie)
RVOT to droga odpływu z prawej komory (prawdipodobnie chodzi o jej zwężenie, bo ja mam to samo), a PA to atrezja płucna, czyli zarośnięcie zastawki płucnej (czyli albo miał tę zastawkę zarośniętą całkowicie, al;bo tylko zwężoną....). Łaciny nie przetłumaczę...Tyle tylko, ze hipoplazja to niedorozwój...
Mam nadzieję, że narzeczony jest pod opeiką dobrych kardilogów od wad wrodoznych, np.w Warszawie-Aninie, Krakowie, Katowicach, czy Zabrzu.
Zaproś go na forum Fundacji Serce Dziecka, gdzie jest więcej dorosłych z wrodzonymi wadami serca.

W razie co służę informacjami, wsparciem na gg: 5839861. Też mam 30 lat (hurra!!!!) i za sobą 3 operacje serca ( własnie atrezja płucna, drożny otwór owalny i przewód tętniczy Botalla).

Karolina W. IP: 82.160.200.**

Dziekuje za odpowiedz:) Czyli nie jest to przeniesione genetycznie?

Piotr2 IP: 62.21.54.**

Witam ponownie. Ostatnio gdzieś natknąłem się na jakimś forum o pracy z wadami serca. Jak to jest ? Czy po operacji można pracować fizycznie ?
Czytałem, że mechanicy samochodowi mogą stracić pracę ze względu na wadę serca. Jak to jest ze zdolnością do pracy i co z pracodawcami jak oni na to patrza ??
Pozdrawiam

A i jeśli chodzi np. o wadę zastawki to po operacji ta wada już znika i żyję się dalej czy nadal jest się kwalifikowanym jako człowiek z wadą serca ?

joga81

Witam P.Piotra! Wada serca jest stwierdzona przez lekarza i nie ważne jakie operacje by się przeszło to do końca naszego życia zostanie już wadą serca my czyli ludzie po operacjach serca,tak naprawde już nigdy nie będziemy zdrowi ta wada zostaje z nami już do końca naszego życia z tego się nie wyleczymy tylko pomagamy sobie przez zgadzanie na operacje aby móc dalej żyć! Mam 30 lat i tyle już walcze ze swoją chorobą i wież mi nadal mam siły żeby z nią walczyć!Choruje na kardiomiopatie rozstrzeniową w wieku 21lat miałam operowane w Zabrzu dwie zastawki trójdzielną i mitralną,w wieku28 lat miałam wszczepiany kardiowerter serca w Opolu,w maju jadę do Zabrza na pomiary do ewentualnego przeszczepu,po stwierdzonym fakcie lekarzy że zrobili wszystko co mogli no w sumie więcej się nie da oprócz przeszczepu!Więc jak widzisz walczę nadal.Jestem młodą osobą i mam dla kogo żyć, córeczki Nikolki!Więc nie poddawajmy się i walczmy dalej!PS>wada serca zostaje wadą!

Ewa30zToF IP: 83.145.149.**

Piotzre! Są wady proste, np. ubytek przegrody międzykomorowej lub międzyprzedsionkowej. Po ich zamknięciu można powiedzieć, że człpowiek jest zdrowy. Jednak zawsze już wymaga kontroli kardiloga, nawet raz na rok, czy dwa lata, bo może w tej łacie pojawić się przeciek, albo coś innego.
Jest też wiele wad złożonych, np. moja, czyli tetraloigia Fallota, która, choć może być skorygowana, nie zniknie i zostawi ślad w sercu na całe życie. Podobnie, jak operacje powodują różne powikłania, zmiany w krążeniu. Mimo to nie jesteśmy ludźmi gorszymi, niż zdrowi. możemy żyć normalnie, pracowac, studiowac, założyć rodzinę itp.
Yoga: Podziwiam Cię za Twoją chęć do życia, wolę walki z chorobą. Z tego, co wiem, to skutecznym ratunkiem w kardiomopatii jest właśnie przeszczep. Życze Ci, by szybko znalazł się dawca.
Gratuluję córeczki. Jestem w Twoim wieku, ale rodziny jeszcze nie mam.
Zapraszam Ciebie i Piotra na forum Fundacji Serce Dziecka, gdzie nas, sercowych VIP-ów, z różnymi wadami, jest więcej. Możemy się wzajemnie wspierać, wymieniać doświadczenia.

Acha! Co do pracy, to nie powinniśmy pracowac fizycznie. Lepiej nie obciążac serca dodtakowym wysiłkiem. Zresztą wszystko zalezy od typu wady, przebytych operacji, rokowań.Spytaj o wszystko lekarza.
Masz orzeczony stopień niepełnosprawności?

A joga co porabiasz zawodowo ? Wogóle ludzie co porabiacie ? :) Jestem ciekaw jak to wygląda już po operacji własnie zbliża się kontrola kardiologa i nie moge się doczekac jak tam sprawa wygląda po bardzo intensywnym roku.(siłownia, treningi itd.)

Wada serca po korekcji pozwala normalnie pracować. Wśród moich znajopmych (w Polsce i za granicą) z wadami serca są pielęgniarki, naukowcy, nauczycielki, prawnik, psycholożki, urzędniczka, siostra zakonna. Ja jestem dziennikarką :-) Praca stresują, kiepsko płatna, ale mnie daje dużo satysfakcji.

milki

J miałem operacje w grudniu 2010 wymina zastawki aortalnej wszczepili mi biologiczna. w lutym byłem na kontroli u Kardiohirurga i pytałem co moge robic do jakiej pracy moge isc to pow ze kazdy zawód moge wykonywac dodał tylko ze do kopalni lepiej nie isc:) narazie nigdzie nie pracuje ale jestem w trakcie szukania:)

jarek1983

Milki ja też tam miałem jak ty po operacji moge iść do każdej pracy tylko nie do dużego wysilku fizycznego.

joga81

Do Piotra! Zawodowo nie pracuje,lecz bez czynnie też nie siedzę piekę ciasta które póżniej muszę sprzedawać robię to bo lubię a tak po za tym to jestem na rencie a ty? Masz ustaloną grupę inwalidzką?

elwira9

Piotr mój mąż rok temu przeszedł operacje wszczepienia mechanicznej zastawki serca ,renty nie dostał w sumie to nawet się nie starał ,bo lekarz kardiolog powiedział ,że jeśli by nawet dostał to na rok a najwyzej 2 lata i co dalej ?? wrócił do pracy chociaż pracuje fizycznie, czuje się całkiem dobrze , mnie najbardziej martwi to że nie utrzymuje zaleconego wskażnika INR ciągle ma za niski

Http://www.roik.pl/pierwsza-w-polsce-operacja-wszczepienia-zastawki-serca-nowej-generacji/