monika147

Do @ Monika
Reinplantacja była po 4 latach od wszczepienia sztucznej zastawki. Objawy: duszność, spadek tolerancji wysiłku. W ostatnich dniach (kiedy nastąpiło zatrzymanie się pracy zastawki) nie dawałam rady wstawać z lóżka, poza tym w okolicach klatki piersiowej i brzucha potworny bol.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

mietek IP: 77.91.58.**

Mam 55 lat i jestem po wszczepieniu w 82r sztucznej zastawki mitralnej a w97r sztucznej zastawki aortalnej .Obecnie będąc wszpitalu i przed operacją przepukliny wykonano mi USG serca ,okazało się , że aortalna zastawka źle działa .Mój kardiolog oglądając wyniki kazał się konsultować z Zabrzem gdzie dokonano wymiany tej zastawki przy tym był jakiś tajemniczy .Wydawało mi się , że miał coś więcej do powiedzenia .Powiedział mi tylko , że sztucznych zastawek aortalnych się nraczej nie wymienia . Czy to prawda ? Czy w moim wieku i po tylu zabiegach można jeszcze ingerować chirurgicznie ? Proszę niech mi ktoś odpowie

mietek IP: 77.91.58.**

Mam 55 lat, w 1982r. w Łodzi wszczepiono mi sztuczną zastawkę mitralną, a w 1997r. w Zabrzu wszczepiono mi sztuczną zastawkę aortalną. W końcu ubiegłego roku będąc w szpitalu na przepuklinę przed zabiegiem wykonano usg serca. Dowiedziałem się, że zastawka aortalna źle funkcjonuje, lekarz kardiolog, który mnie leczył kazał się skontaktować z Zabrzem. chciałbym wiedzieć czy komuś wykonano reoperację sztucznej zastawki, lub gdzie mogę szukac informacji na ten temat

sercowiec IP: 87.205.39.**

Może ktoś się orientuje ile moga kosztować aparaty do badania INR ale u producenta czyli firmy Roche. Jakby tak parę osób się skrzyknęło to może by coś opuścili z ceny. Bo jak narazie od paru lat cena się trzyma około 3tyś.zł. A powinien już nieżle stanieć. Podobne aparaty dla cukrzyków szybko staniały po wejściu na rynek. I ostatnio w Lidlu widziałem po 68zł te dla cukru mierzenia.

kdz IP: 212.182.20.**

Myślę że nie ma co marzyć narazie o spadku ceny. Ja niestety wydałem te 3 tys i co roku na paski wydaje ale jestem zadowolony.

nieobecny IP: 213.17.255.**

Witam Wszystkich,
Czy posiada ktoś z Was biologiczną zastawkę aortalna? Pytam ponieważ bardzo mnie interesuje okres poprawnej pracy takiej zastawki.
Czytałem wiele informacji odnośnie biologicznych zastawek i są duże rozbieżności w opiniach. Jedni piszą, że zastawka biologiczna jest maksymalnie na okres 10 lat inni że na 20. Czy ktoś orientuje się jak to jest w rzeczywistości?
Ile obecne zastawki biologiczne potrafią wytrzymać? Co wpływa na zużycie takiej zastawki?
Za wszystkie odpowiedzi z góry dziękuję!
Pozdrawiam

pablo1107

Witam jestem po operacji wymiany zastawki aortalnej, i zdecydowałem sie na sztuczną (mechaniczną) bo taką polecali mi kardiochirurdzy ponieważ jestem jeszcze młodym człowiekiem pełnym energii i zastawka biologiczna długo by nie wytrzymała, dlatego wszczepiają ja osobom już po 65 roku życia.
Ale zdarzały sie przypadki że biologiczna wytrzymywała dużo wiecej lat.

sercowiec IP: 87.205.170.**

Właśnie ja miałem pierwszą zastawke biologiczną, która wytrzymała 24 lata i trzeba ja było wymienić na sztuczną ,podobno ze stuletnią gwarancją.Przy zastawce biologicznej życie przyjemniejsze , dlatego powinno się je wstawiać młodym osobom. Natomist przy sztucznej potrzeba brać już leki do końca życia, i dlatego dużo przjemności odpada.Dochodzi badanie krwi i pilnowanie się.Pamiętać trzeba również o tym, że każda operacja jest ogromnym obciążeniem dla organizmu. I dlatego powinno się dokładnie rozważyć za i przeciw przy kazdej zastawce. Po pierwszej operacji ból przez kilka miesięcy i półtoraroku siedzenia w domu. Po drugiej ból przez dwa miesiące, a po trzech i półmiesiącach powrót do pracy. Zdrowia i odwagi wszystkim secowcom.

nieobecny IP: 95.40.253.**

sercowiec, kiedy Twoja biologiczna zastawka zaczęła się zużywać? Czy był to powolny proces? Czy z taką zastawką mogłeś żyć normalnie, uprawiać sporty bez przeciwwskazań?

kosiak

Witajcie! Mój chłopak w wyniku powikłań po ciężkiej chorobie ma niedomykalność zastawki aortalnej. Początkowo była to niedomykalność 2 stopnia teraz już jest stopnia 3-4. Ma on 18 lat. Leczy się w szpitalu im. Jana Pawła II w Krakowie. Już 10 lutego czeka go operacja wymiany zastawki. Lekarze oczywiście przekazali nam informacje o tej wadzie i jak wygląda operacja no i oczywiście dali do wyboru 2 zastawki:biologiczną i mechaniczną. Nie wiemy czym kierować sie przy wyborze... szukałam informacji na temat jednej i drugiej ale niestety w internecie mało tego znalazłam. Wiem, że mamy mało czasu więc zwracam się do Was o pomoc. Co moglibyście nam poradzić? Może od Was coś wiecej dowiem się o tych zastawkach, o operacji i o powrocie do zdrowia. Jest jeszcze jeden problem... mój chłopak ewidentnie się załamał gdy dowiedział się o tej wadzie, zawsze był aktywny sportowo i zadowolony z życia. W tym roku matura, a jemu strasznien zależy na szkole. Teraz boi się,że jego życie całkowicie się zmieni. Próbuje go pocieszać, ale chyba mi to nie wychodzi. Jak mam z nim rozmawiać, jak pocieszać? Prosze pomóżcie jeśli możecie. To moje gg: 2664422-piszcie jeśli możecie.
Z góry dziękuję!

sercowiec IP: 77.254.169.**

Zastawka biologiczna pozwala powrócić do zdrowia prawie w 100%, jedynym ograniczeniem jest zrastający się mostek na który trzeba uważać.Ale po jakimś czasie i on się zrasta. Przy biologicznej odpadają kontrole INR i oczywiście branie leków pod warunkem wykluczenia innych chorób. Moja zastawka zaczeła padać po 20 latach, a objawiało się to spadkem formy. Jak była dobra to na piąte piętro wchodziłem bez przystanków, a jak padła to musiałem trzy przystanki robić. Co do sportów to pewnie wyczyn odpada ale rekreacyjnie to niema zbyt wiele ograniczeń. Lepiej zapytać sie lekarza co wolno a co nie.Na pocieszenie powiem , że seks jest nawet wskazany dla prawidłowej pracy serca.

pciemko IP: 213.238.127.**

Hej Sercowiec
Mam 33 lata i do wymiany aortalną zastawkę. Cały czas rozważam czy mechaniczną czy biologiczną.
Wielką mam prośbe abyś napisał nam więcej co o tym sądzisz. Czy lepiej wymienic na biologiczną czy mechaniczną. Czy te operacje są naprawdę ciężkie itd i co bys zrobił na moim miejscu.
Bo juz sam niewiem co począć
dzieki

nieobecny IP: 213.17.255.**

pciemko, ja jestem w podobnej sytuacji. Mam 30 lat i ostatnio zostałem zakwalifikowany na plastykę lub jak się nie da wymianę zastawki aortalnej. Bardzo mnie interesuje ile wytrzymuje zastawka biologiczna. Jeżeli jest o min 20 lat to chyba zdecyduje się na taką. Nie ma potrzeby sprawdzania INR, brania leków, a za 20 lat może będą już inne metody wymiany, albo lepsze zastawki. Jestem młody i aktywny i nie wyobrażam sobie tych kontroli INR itd.

sercowiec IP: 77.255.48.**

Z tego co mi mówił kardiochirurg to operacje na otwartym sercu są obarczone ryzykiem jak każda operacja. A na to składa sie wiele czynników, czyli skomplikowanie wady, wiek pacjenta , skutki długotrwałej wady , czy operacja nagła czy planowana itp.Osobiście uważam , że im mniej interwencji chirurgicznych tym lepiej dla życia. Co prawda przy obecnej operacji nie miałem dużego wyboru bo miałem i tętniaka aorty czyli lepiej i łatwiej było zamontować sztuczna zastawkę wraz z aortą. Ale decyzję co do zastawki to lepiej podejmować po rozmowie z lekarzem.Bo czasami jakies dodatkowe choroby mogą wykluczyć jedna lub drugą zastawkę. Zastawki sztuczne są długoletnie , biologiczne porównuje się do swoich naturalnych. Chociaż w 1986 roku zamontowano jakąś ilość wadliwych sztucznych zastawek i trzeba je było wymieniać.Dlatego proponuję przy podejmowaniu decyzji rozważyć wszystko i decyzję podjąć samemu, nawet co do samej operacji. Polubiłem juz to cykanie mojej zastawki i myślę , że jak wszystko juz się dobrze pozrasta /mostek/ to wrócę do życia.Sa tu weterani ze sztucznymi zastawkami i jakośnie narzekaja na uciązliwość z tym związaną.

pciemko IP: 213.92.141.**

Dziękuje Sercowiec za wytłumaczenie.
Pytanie dla Nieobecnego, napisz proszę o stopniu twojej wady i wymiarach lewej komory. Zaintrygował mnie fakt, że zaproponowali Tobie plastykę. W moim przypadku Kardiochirurg w Poznaniu nawet nie wziął pod uwagę plastyki, wymiana i koniec (gdyż aortalna pracuje przy dużych cisnieniach i jest narażona na dalsze zniszczenia, co w konsekwencji i tak skończy się wymianą). Ale może to nie jest prawda, niewiem.
Napisz proszę o tym czy masz zastawkę dwupłatkową ( bo ja taką mam), wielkości fali zwrotnej i innych danych USG. No i gdzie zamierzasz robić operację.
Hej