avatar
ADAM08418

Witam wszystkich... 17 grudnia 2015 byłem u kardiologa gdyż dokuczało mi kołatanie serca, lekarz zrobił mi miedzy innymi echo wszystkie parametry w normie poza aortą, której wymiar wynosił 35mm. Podobno to jeszcze norma ale lekarz stanowczo powiedział że może to być rosnący tętniak. aż nogi się ugięły pode mną... Z ciekawości poszukałem innego kardiologa który również wykonuje echo, dziś miałem wizytę i wynik był niższy od poprzedniego o całe 4mm. Wiele ostatni się naczytałem o rosnących tętniakach aorty itp. ale wiadomości o zmniejszaniu się tętniaka nie było nigdzie. Moje wnioski są takie że nie można opierać się na opinii jednego lekarza, warto zrobić sobie echo u kilku lekarzy (przynajmniej u dwóch) i dopiero wtedy je porównać. Pozdrawiam

Odpowiedzi znajdują się poniżej

avatar
ADAM08418

Do ROBERT29... zwróc uwagę na wnioski końcowe badania, jeśli jest napisane że W GRANICACH NORMY to możesz spać spokojnie. Wiem coś o tym bo w ciągu ostatnich siedmiu miesięcy echo miałem robione 3 razy i w każdym punkcie są niewielkie różnice związane również z patologią zastawek i falami zwrotnymi, jeśli chcesz to idz do innego kardiologa i porównaj jedno badanie z drugim.Każdy lekarz ma tez swój indywidualny sposób opisywania badan więc proponuje nie panikować i do takich małych uwag podchodzić z dystansem. pozdrawiam

avatar
Marek1980 IP: 88.156.227.**

Witam, prosiłbym o analizę wyników echoserca. Mężczyzna wiek 35 lat
(wykrzyknikami zaznaczone wyniki będące odchyleniami od normy)
__________________
M-Mode

LVdD 5,85
LVsD 4,0
IVsd 1,1
PWd 1,0
LVEdV 169,90
IVSs 1,6
PWs 1,5
LVEsV 70
RVdD 2,7 !!!
LA 4,2
Aorta 3,6 !!!
AortaA 3,9
_________
EF 59 % !!!
SF 31,6 %
SV 100 !!!
IVSThF 45 %
PWThF 50 %
___________
2-D
LVEdV 145 !!!
LVEsV 63
SV 82 !!!
EF 57 !!!
_________________
Opis: Graniczna lewa komora, poza tym wielkość jam serca w normie. Grubość ścian mięśnia lewej komory - niewielki przerost koncentryczny. EF 55-58 , bez odcinkowych zaburzeń kurczliwosci. Zastawka mitralna ze zwłóknieniami, aortalna trójpłatkowa bez cech wady. Bez wzmożonego ciśnienia w prawych jamach serca. Małe fale zwrotne (+) poprzez ujścia przedsionkowo-komorowe i tętnicze. Osierdzie bez nadmiaru płynu.

Oczywiście najbardziej niepokoją mnie te odchylenia od normy zaznaczone wykrzyknikami, określenie *granicznej* lewej komory, przerostu koncentrycznego mięśnia lewej komory oraz chyba niskiego poziomu EF. Będę wdzięczny za rozjaśnienie wyników.

Pozdrawiam
Marek

avatar
bena17

ECHO serca mojej mamy 83 lata. Bardzo proszę o interpretacje.
LVEDD;45mm
przegr.międzykom.: 14mm
ściana tylna: 14mm
prawa kom.: RVEDD: 54 mm
aorta : 34 mm, opuszka 38 mm

Zastawki:
mitralna: płatki zwłókniałe, zwapnienie u podstawy płatka tylnego, napływ mitralny E

avatar
bena17

Ciag dalszy wyników :

napływ mitralny E

avatar
elzbieta552

MAREK I BENA

Nie zinterpretuje waszych wyników , chcę tylko zwrócić uwagę że byliście u kardiologa ,

zrobiono Wam echo serca , co Wam powiedział na to kardiolog ?

co zalecił ?

jakie zaproponował leczenie ?

dziwi mnie że oczekujecie odpowiedzi na portalu o waszych wynikach ,

avatar
monika322 IP: 193.242.212.**

Prosze o pomoc. U mojego meza jest podejrzenie kardiomiopati przerostowej:( . Moj maz ogolnie czuje sie dobrze nie ma zadnych dolegliwosci, zadnych dusznosci, serce go nie kłuje. Jednak na echo derca wyszło ze ma powiekszona lewa komore serca.
Poznizej podaje wyniki echa:
Lewa komora nie powiekszona o zachowanej kurczliwości odcienkowej i globalnej. Funkcja rozkurczowa zgodna z wiekiem. Przedsionki nie powiększone. Przepływy przezastawkowe w normie. Nie uwidoczniono przepływów na poziomie przegrody miedzyprzedsionkowej. Prawa komora nie zmieniona. Aorta nie zmieniona. Osierdzie wolne.

Lewa komora nie powiększona o dużym koncentrycznym przerostem choc wyrazniejszym w zakresie przegrody 15-17mm o strukturze niejednorodnej o wyrznej hypokinezie. Funkcja rozkurczowa wydaje sie byc prawidłowa. Nie obserwowano SAM gradient w LVOT 6 mm lewy przedsionek

EF 66%

Bardzo prosze o interpretacje bo naprawde bardzo sie martwie.

avatar
Jacek 81 rocznik IP: 89.229.176.**

Witam,
W moim echo serca są takie skróty z takimi wartościami IVS-1,2, LVPW-1,15cm. Chciałbym się dowiedzieć co one oznaczają i jakie są ich zakresy norm.
Z góry dziękuję.

avatar
Kasia 1975 IP: 94.254.224.**

Witam.
Wyniki 18-letniego syna:
Wymiary(M-mode,2D)
pierścień aorty (2,0-3,7)3,0
lewy przedsionek poprzecznie (1,9-4,0)3,5
podłużnie (1,9-4,0)..
powierzchnia (20cm2)
lewa komora skurcz (2,6-3,5)4,3
rozkurcz (3,5-5,7) 6,2
grubość przegrody M-K (0,6-1,1)1,1
Grubość tylnej ściany (0.6-1.1)1.0
Prawa komora (0.9-2.6)2.2
Parametry hemodynamiczne :
ciśnienie skurczowe
sr.cisn.TP..
Poj.minutowa..
Frakcja wyrzutowa. 50%
Przecieki wewnątrzsercowe..(-)
ZASTAWKA MITRALNA :
gradient..
pow. ujścia
fala zwrotna
ZASTAWKA AORTALNA:
gradient..(-)
pow. ujścia
fala zwrotna umiarkowana ?!
ZASTAWKI SERCA PRAWEGO:
..mierna fala zwrotna trójdzielna
Powiększona , kulista jama LK, nieco gorsza kurczliwość segmentów dystalnych i nieco obniżona EF. Pozostałe jamy w normie. Osierdzie wolne.Zastawka mitralna- drżenie płatka przedniego z jego rozkurczowym przymykaniem pod wpływem AR! Napływ już restrykcyjny.Zastawka aortalna- dwupłatkowa z asymetryczna większą zatoka bezwiencowa. Obecna wydaje sie umiarkowana AR. Trudno ocenić spektrum - fala ,,idzie* asymetrycznie na PPM. Szerokość zatok 3.5 aorta wst.3.0 łuk ok.2.0-2.3 cm. W aorcie zst. Nie widać fali zwrotnej.Prawe serce w normie , mierna TR z RVSP ok.40mmHg.

avatar
aaadam IP: 94.254.242.**

Witam,choruje na serce, niedomykalnośc zastawki aortalnej jest juz bardzo duża, do tego zastawka dwupłatkowa i frakcja wyrzutowa ponizej 20%. Pomocy

avatar
POZBAWIONA RADOSCI IP: 83.30.6.**

W badaniu echo wyszło, że zastawki nie są zmienione morfologiczne, ale stwierdzono niedomykalność I stopnia. Moje pytanie brzmi, co może powodować taką niedomykalność w przypadku, gdy zastawki nie są zwężone i nie ma zwapnień?

avatar
Alizee IP: 62.244.147.**

Może to być spowodowane np. przeciążeniem objętościowym w przypadku wad przeciekowych jak np. ASD

Twoja odpowiedź