avatar
danan IP: 85.219.216.**

Pani Izabelo moze mi pani z interpetuje wynik TK naczyn wiencowych wskazania; choroba wiencowa. Badanie wykonano po dozylnym podaniu100ml lomeronu z bramkowaniem retrospektywnymEKG. Ocena badania utrudniona ze wzgledu na przyspieszenie rytmu serca w trakcie badania. Na wykonanych rekonstrukcjach VRT,MIP I MPR stwierdza sie;-prawa tetnica wiencoww odcinku srodkowym nie do oceny ze wzgledu na artefakty ruchowe,odcinki proksymalny i dystalnym bez uchwytnych zmian,drozna do obwodu wraz z tetnica tylna zstepujaca-pien lewej tetnicy wiencowej-bez uchwytnych zmian,-galaz przednia zstepujaca LTW-drozna do obwodu,bez widocznych zwezen,-galaz okalajacaLTW-oddajejedna silna galaz marginalna.Prosze mi napisac czy jest wszystko w porzadku bo pani dr wspominala o korongrafi.Bede wdzieczna i pozdrawiam

Odpowiedzi znajdują się poniżej

avatar
Izabela IP: 213.134.183.**

badanie nie uajwnilo istotnych zwężeń , z tym ,ze nie udalo się zbadac jednego waznego naczynia-prwej tetnicy wieńcowej , stąd może taka sugestia.

avatar
danan IP: 85.219.216.**

Dziekuje za odpowiedz to mnie uspokilo.

avatar
ja2 IP: 83.14.44.**

Witam, mogę prosić o interpretacje...

lewa komora 49mm
prawa komora 28mm
LVEDV 86ml
EF 70%
przegroda 6/9mm
tyla sciana 8/12mm
Ao pierscień 24mm
Ao wstępująca 19mm
Lewy przedsionek 31mm
zastawka aortalna separacja 16mm gradient 3 mmHg
pień płócny 22mm
żyła główna dolna 17 mm
droga odpływu po tetnica płucna 32mm

poza tym asynchronia skurczu przegrody miedzykomorowej i silnie wysycony worek osierdziowy o grubosci 5mmMiałam wade serca pod postacia ubytku przegr międzyprzeds typu sinus venosus + niepr spł zył pl
obecnie mam zdiagnozowane SND
wada pdbno była oper jak bylo juz nadc pł. jesli chodzi o to echo to lek przrwał bo pow ze nie widzi i ze konieczne TEE

avatar
Izabela IP: 213.134.183.**

Czego nie widzi? jak dawno byla operacja? Parametry sa w miare , owszem troche widac ,ze bylo nadciśnienie płucne. Silnie wysycony worek osierdziony moze być pozostaloscią po zabiegu9po zespole pokardiotomijnym),albo efektem infekcji

avatar
MARTYNA IP: 195.205.106.**

Pani Izabello!!

Przed wczoraj odebrałam wyniki holtera 24 h i bardzo proszę o jakiś komentarz, oczywiście wybieram sie do lekarza kardiologa ale tojeszcze potrwa-kolejki. I dlatego prosiłabym o jakiś komentarz ponieważ bardzo się denerwuję a lekarz domowy stwierdził że nie jest dobrze ze strachu i stresu to ja zawału dostane. Podaje wyniki i byłabym wdzieczna za jakąś indornacje.

EKG 24 H:

Przeanalizowano 142120 pobudzeń QRS

Średnia częstość rytmu to 98/min maksymalna 148/min u minimalna w nocy 41/min.

ARTYMIA KOMOROWA: nie występowała

ARTYMIE NADKOMOROWE skałdały się z: 79 pojedyńczych pobudzeń nadkomorowych, 8 pauz lub wypadnietych pobudzeń w nocy i nad ranem czestość trwania max 3 sekundy, jeden okres bradykardi, 225 tachykardii nadkomorowej, bez napadowego czestoskurczu nadkomorowego.

I to wszystko. Bardzo proszę o odpowiedź czy mam sie czym martwić i czy mogę umrzeć na to , badzo sie boje.

Dziękuje i pozdrawiam.

avatar
ja2 IP: 83.14.44.**

Pani Izo dziekuje za odpowiedź. Operacja była 9 lat temu szczerze powiedziawszy nie wiem co lekarz chciał w tym echo zobaczyc, czego nie widział, nie zapytałam, skierował mnie na TEE wiec wiele nie dopytywałam.
Mam jeszcze pytanie co oznacza sam zwrot *wysycenie worka osierdziwego* sugerowano mi własnie tak jak Pani pisze ze może byc to związane z procesem zapalnym, ale czy to oznacza ze on mógł być w obrebie mięśnia sercowego?
I jeszcze jedno, jesli zabieg był wykonywany w momencie gdy było nadc płucne to czy po korekcji ono sie cofa a jesli tak to czy moze potem powrócić?

Dodatkowo z badan moge jeszcze napisac ze w EKG jes obnizenie odc ST, zmienność załama T, dwufazowy załamek P, dekstrogyria, RBBB

w RTG wyrównanie talii serca

Moze to mówi Pani coś więcej w połączeniu z wcześniejszym opisem echo?
Aha, nie ma przecieków resztkowych.

avatar
Izabela IP: 213.134.183.**

Do pani Martyny bardzo trudno intrpretowac opis nie widząckrzywych9( to samo dotyczy obrazu echo) ,ale z opisu jakiegos bardzo wielkiegi i grożnego dramatu nie ma. Prosze sie tak bardzo nei denerwowac , bo serce bedzie bilo jeszcze szybciej!
Do p. Ja2- takie wysycenie moze towarzyszyć procesowi zapalnemu w osierdziu.Jesli nadciśneinie płucne nie bylo utrwalone to tak moze sie zmniejszyć. Czy coś jeszcze lekarz napisał w opisie echo?

avatar
MARTYNA IP: 195.205.106.**

Do Pani Izabelli!!!

Dziękuje bardzo za odpowiedź!! Jest mi rochę lepiej. Tak się zastanawiam czy to tętno w nocy 41/min nie jest za niskie, nie wiem czy jest jakaś granica. I czy te pauzy lub brakujące uderzenia to normalne u ludzi czy raczej nie?? u czy takie pauzy mogą mi zagrażać życiu, mam dopiero 25 lat. Byłabym bardzo wdzięczna również za ta odpowiedź. Dziekuję!!

avatar
Izabela IP: 213.134.183.**

Warto na pewno skonsultowac sie z kardiologiem , ktory powie cos wiecej. Sama brady nocna 41 to nie jest nic strasznego, bardziej mogą faktycznie zaniepokoic pauzy,ale jeszcze jedno czy jest to opis z komputera czy wynik opisany przez lekarza? Kiedy pani ma wizyte? Aha i czy bierze pani jakies leki(np. b-blokery)?

avatar
Izabela IP: 213.134.183.**

Dlaczego pytam , bo z kolei nie ma dużych ilości bardykardii , czy lekarz nie opisywal np. bloku A-V? Zmiany rytmu na zastępczy? Bo z opisu wygląda to na zahamowanie zatokowe,ale trzeba by zobaczyc krzywe. Dlaczego pytam czy byla interpetacja lekaska , bo sam wydruk komputera mozę dawać liczne błedy typu artefafaktow

avatar
Magda IP: 82.139.13.**

Kochana Pani Izo, proszę o interpretację mojego echa,


RA i RV niepowiększone. Przegroda m/przedsionkowa wydaje się szczelna.TV i PV bez zmian morfologicznych.Niewielki wzrost prędkości przepływu rozkurczowego przez TV-niewielka, nieistotna TVR. Nieco pogrubiałe płatki MV przy ich prawidłowej ruchomości.Płatek przedni nieco dłuższy. Prawidłowy przepływ rozkurczowy.Niewielka niedomykalnośc zastawki z falą zwrotną i niewielkim zasięgu.Zastawka aortalna bez zmian morfologicznych, przepływy w normie.Prawidłowa wielkość lewych jam serca/ LA-3.40; EDDLV-4.30; ESD-2.58; IVS-0.84; PW-0.78 cm/.Prawidłowa grubość ścian LV. Kurczliwość globala, regionalna, oraz tętnienie w normie.Osierdzie bez zmian.Dgn; niedomykalność MV- I st., Niedomykalność TV-I st.

Czy wszystko ok? Czy mogę uprawiać sport, czy coś mi grozi w sensie nagłego zejścia:).Pozdrawiam, będę wdzięczna za odpowiedź.

avatar
izabela IP: 213.134.183.**

Badanie generalnie w normie, niedomykalności nieistotne
Sport można oczywiscie uprawiac.

avatar
MARTYNA IP: 195.205.106.**

Do Pani Izabelli!!

Nie biore żadnym betablokerów, wydaje mi sie że to jest opis z kumputera ponieważ ta karta wygląda tak jakby z komputera ma na brzegach takie różne opisy komputerowe i jest tylko pieczątka lekarza który to wykonał reumatolog/ specjalista chorów wewnętrznych. Nie ma żadnych informacji o bloku A-V pisze tylko to co wypisałam wcześniej. Ja czasami odczuwam te przerwy w biciu zazwyczaj wieczorami jak juz chce odpocząć i sie położe. I podam przykład myśle o czymś stresującym dla mnie albo coś innego mi sie przypomni to wtedy czuje w dołku tak jakbym zaraz miała iśc na egzamin zycia tzn taki stres i wtedy czuje przerwe sparwdzałam na tetnicy szyjnej i przerwa jakies 2 sekundy i takie mocniejsze uderzenie, uczucie w dołku tak jakby bańka z woda pękła, czasami mam to pare razy pod rzad a czasami nie mam tego ze 3 tygodnie albo i wiecej, przynajmniej tego nie czuje. I co jest dziwne, jak miałam holtera założonego to czułam to około godizny 21.00 a z tych kartek wynika ze nie zostało to zarejetrowane tylko te w nocy gdzie spałam i o których nic nie wiem. Musze przyznać że mam troche nerwicy czy to może być tego przyczyna?? mało magnezu ok. 1,8 pomimo zażywania tabletek. Słyszałam że ludzie podczas snu mają takie przerwy, nie wiem czy to prawda i czy moge w to wierzyć??? Boje się tego.

avatar
izabela IP: 213.134.183.**

Myslę ,ze najlepiej na te pytanka odpowie specjalista po obejrzeniu zapisu. Kiedy pani ma wizytę?