Pannax IP: 193.25.1.**

Chciałam zapytać przy wszczepieniu którego rodzaju zastawki aortalnej: mechanicznej lub biologicznej, ryzyko wystąpienia zapalenia wsierdzia jest większe ?

Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedzi znajdują się poniżej

Ewa30zToF IP: 62.108.185.**

To chyba nie ma większego znaczenia. Ryzyko zachorowania na IZW zwiększa proteza zastawkowa. Przy zastawce mechanicznej trzeba brać leki przeciwkrzepliwe (antykoagulanty) i mierzyć poziom krzepnięcia krwi (INR).

pannax IP: 193.25.1.**

To że takie ryzyko zwiększa proteza to oczywiste - bez tego przecież nie było by mojego pytania :) Natomiast wskaźnik INR ma się nijak do zapalenia wsierdzia a co najwyżej do powikłań zakrzepowych.

Ale wracając do zapalenia wsierdzia - ponawiam pytanie, która z zastawek (biologiczna lub mechaniczna) niesie za sobą większe ryzyko wystąpienia takiego stanu zapalnego ? Dodam że chodzi mi o sytuację zaraz po i w ciągu kilku miesięcy od operacji.

Może wypowie się jakiś lekarz...?

ania05 IP: 83.30.7.**

Lekarza tu ze świecą szukać .Myślę zę większe prawdopodobienstwo stwarza zastawka sztuczna .

Ja mam od 14 zastawkę płucną biologiczną, ale też nazywa się ją sztuczną :-)
Profilaktykę IZW stosowałam od dzieciństwa, także dlatego, że w wieku 7 lat tę okropną chorobę przeszłam...I stosuję ją nadal...
Wiem, że zapalenie wsierdzia i krzepnięcie krwi to inne kwesrtie, ale poruszyłas sprawe zastawki mechanicznej, więc chciałam wyjaśnić tę sprawę.
Najlepiej zapytac kardiologa, który się zna na wadach serca i IZW.

Zapytać kardiologa...hmm, myślałam że go tu znajdę :)

Z tego co piszesz, widzę że masz autograft - podobno nawet lepsza sprawa od typowej zastawki biologicznej.

Sztuczna miałam na myśli mechaniczna :)Myślę że tutaj nie tyle rodzaj co higiena życia ma duży wpływa na ewentualne zapalenie wszierdzia .

Wsierdzia ,miało być :)

Pannax: W Instytucie Kardiologii w Aninie używają słowa *homograft*:-) A zastawkę płucną wymienia się tylko na biologiczną, ludzką lub zwierzęcą. Ja mam ponoć ludzką...
Kiedy i gdzie będziesz operowana?

Że się jeszcze wtrące autograft -to inaczej wszczep z ciała tej samej osoby ,homograft inaczej allograft -to zastawka wszczepiona od osobnika tego samego gatunku(ludzka ) ,ksenograft -wszczep od innego gatunku (zwierzęca ).

Ania05: Dzięki za doprecyzowanie :-)

;)

Fajnie :) - jak zwał tak zwał, ważne że masz zastawkę z której jesteś zadowolona.

Ale co do zapalenia wsierdzia się nie zgodzę.

Owszem długofalowo higiena i profilaktyka IZW ma znaczenie...tylko że jak zaznaczyłam na wstępie interesuje mnie okres zaraz po operacji i w kilka miesięcy potem (dajmy na to czas rekonwalescencji w sanatorium).

A pytanie jest proste i fundamentalne: która z zastawek niesie za sobą wtedy większe ryzyko przejścia zapalenia wsierdzia:
mechaniczna czy biologiczna ?

Pozdrawiam

Tu masz wszystko jak na dłoni .Rodzdział L sytuacje szczególne str.chyba 34 .Nie ma znaczenia jak jest zastawka . http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&frm=1&source=web&cd=2&ved=0CCoQFjAB&url=http%3A%2F%2Fwww.kardiologiapolska.pl%2Fdarmowy_pdf.phtml%3Findeks%3D96%26indeks_art%3D2483%26VSID%3Drszfprzc&ei=4c9yUMnBIKqF4gSNxYGgBQ&usg=AFQjCNGurb4GCnAUgDYrqBQpmo_V86KYPA&sig2=fnkq-mTVYM8fVDHYy5MJEw

sercowa

Witam Wszystkich :-) Jestem osiem miesięcy po by-passach i po wszczepieniu zastawki mitralnej i trójdzielnej.Trzy miesiące po operacji byłam w szpitalu z czego sześć tygodni na IZW. Mam wszczepione pierścienie St Jude Med i Edwards.W chwili obecnej jest całkiem znośnie ,za dwa tygodnie mam echo(wydolność mam kiepską).Biorę całą furkę leków i jakoś się turlam.