RobertGosc IP: 89.171.107.**

Witam serdecznie, ostatnio dużo czytam na temat przyczyn powodujących miażdżycę. Naukowcy coraz częściej piszą o roli homocyteiny oraz o roli zakazenia bakteriami typu HELICOBACTER PYLORI - baktria powoduje miedzy innymi wrzody żołądka i dwunastnicy. Po pewnej analizie swojego zycia przed wystąpieniem chromania przystankowego i bardzo szybko postępującemu bólom spoczynkowym co skończyło się operacją na tentnicach kończyn dolnych przypomniałem sobie, że rok (lub dwa lata ) wcześniej miałem bardzo silny atak wrzodów na dwunastnicy. Wtedy leczenie wrzodów wygłądało na małe czary - mary związaną z dietą i dopiero pozbyłem się ich jak już miałem zaawansowaną miażdżycę poprzez antybiotyki zwalczające tą bakterie ale to już było tzw. popij wodą :)
W związku z tym mam pytanie, czy ktoś z Was, chorych na miażdżycę miał również (przed chorobą miażdżycy) klopoty z wrzodami żołądka lub dwunastnicy?

Dodatkowo dodam, żę od dwóch lat przyjmuję duże dawki magnezu z witaminą B6 a teraz jak sobie zrobiłem badanie na homocysteinę to się okazało, że mam bardzo wysoki jej poziom. Domyślam się, że witamina B6 ma wpływ na zmniejszenie się poziomu homocysteiny to jednak po badaniu i dwóch latach przyjmowania witaminy B6 okazało się, że jednak mam bardzo duży poziom jej (homocysteiny) we krwi. Według ostatnich badań homocysteina ma olbrzymi wpływ na stan zapalny naczyń co prowadzi do reakcji cholesterolu na ten stan zapalny a to znowu prowadzi do odkładania się blaszki miażdżycowej.
Więc tak się zastanawiam, czy te dwa czynniki czyli homocysteina i bakteria HELICOBACTER PYLORI miały główny wpływ na miażdżycę wraz z innymi czynnikami ryzyka jak nadciśnienie, palenie papierosów, duża podaż węglowodanów w diecie (między innymi wypijanie około litra cocacoli na dobę przez pare lat) mogła być przyczyną tak szybkiego postępu tej choroby?
Do czynników ryzyka nie dodałem uprawiania sportu, gdyż przed wrzodami i miażdżycą przejeżdżałem codziennie ponad 20, 30 km rowerem i ogólnie dużo się ruszałem.

Bardzo bym prosił wszystkich współchorych przynajmniej o krótką informacje na temat wrzodów przed wystąpieniem miażdżycy.

Odpowiedzi znajdują się poniżej

kardiolog Marek Kośmicki

Witam,
Choroba wrzodowa nie ma bezpośredniego związku z rozwojem miażdżycy. Chociaż od czasu do czasu podnosi się tło infekcyjne w powstawaniu blaszek miażdżycowych. Obecnie nie przywiązuje się tak dużej wagi do poziomu homocysteiny w surowicy krwi. Szczególnie, nie leczy się obecnie nieprawidłowych poziomów homocysteiny.
Duże znaczenie w rozwoju miażdżycy ma palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu, czy ogólnie rzecz biorąc nieprawidłowy lipidogram (czyli cholesterol całkowity i jego frakcje). Częste picie coca-coli w dużych ilościach mogło przyczynić się do zbyt wysokich poziomów glukozy we krwi i dlatego należy tego unikać.

ROBERTGOSC IP: 188.127.19.**

Witam, trochę się Panu pomyliło.
Miażdżycę powoduje stan zapalny, przewlekły, toczący się w organizmie, który doprowadza do uszkodzenia tętnic, co powoduję, że organizm zaczyna się bronić.
Wygląda to tak, oczywiście w skrócie. Stan zapalny powoduje uszkodzenie *tętnic*. Organizm zaczyna walkę i zaczyna produkować cholesterol, który jest potrzebny do naprawy uszkodzonych naczyń. (stąd podwyższony cholesterol). Niestety, stan zapalny cały czas trwa co powoduje postępującą miażdżyce. Postępująca miażdżyca zatyka układ krążenia co jest bezpośrednią przyczyną podniesienia ciśnienia krwi. Itp..., itd...

Myślę, że pomyliły się panu skutki z przyczynami?!

Palenie papierosów powoduje zmiany w układzie wegetatywnym a czy jest szkodliwe czy też nie, to jest uzależnione od wielu czynników chociażby takich jak stosowana dieta.
Im więcej cukru w organizmie to więcej insuliny a dużo insuliny ma bezpośredni wpływ na dalsze funkcjonowanie całego organizmu a zaburzenia pracy najmniejsze komórki zmuszonej do spalania glukozy może i jest bezpośrednią przyczyną powstawania stanów zapalnych...
Tak więc w bardzo skrócony sposób doszliśmy do przewlekłego stanu zapalnego co powoduje, że organizm podejmuje, z góry przegraną walkę. I tak w przypadku cukrzycy czy też miażdżycy efektem końcowym są problemy z tętnicami.

Do póki lekarze nie przestaną mieszać przyczyn ze skutkami to choroby takie jak miażdżyca będą *nieuleczalne*.

kopytnik IP: 127.0.0.**

Zapoznaj się z https://www.stolicazdrowia.pl/2130/bodziszek-cuchnacy-wlasciwosci-lecznicze-zastosowanie-sposob-uzycia/
Bodziszek świetnie radzi sobie z wrzodami a przynajmniej pomaga w ich leczeniu. Sprawdzone.

Twoja odpowiedź