adamjac5

Witam !
Około 2 lat temu zacząłem odczuwać potykanie się serca, postanowiłem wykonać badanie które nic nie wykazały poza Echem serca które wykazało niedomykalność mitralną 1 stopnia przy prawidłowej morfologi zastawki podobno fala jest bardzo mała niesłyszalna i bez znaczenie hemodynamicznego, nie mam żadnych przerostów serca, ogólnie lekarz oznajmił mi że wyniki są ok i że taką falę ma ok 20-30% badanych zdrowych ludzi. Wykonywałem Holter też nic, ogólnie moim większym problemem były potykania się serca,ale od jakiegoś czau wybieram się do dentysty a kardiolog w ogóle nie poinformował mnie że taka wada jak mam powoduje to że muszę przed wizytą u dentysty brać antybiotyki.Nie wiem co mam robić

Odpowiedzi znajdują się poniżej

billymarks

Witam! Branie antybiotyków zależy również od tego co będziesz robił. Z tego co wiem to bliska mi osoba posiadająca Twoją mini wadę brała antybiotyki tylko podczas wyrywania zęba. Robiąc małe ubytki u szczytu zęba dentystka nie zaleciła antybiotykoterapii. Jeżeli robisz coś co wymaga wniknięcia narzędzi dentystycznych głęboko wewnątrz dziąsła bądź zęba to przydało by się zabezpieczyć. Wiadomo możesz mówić, że nic się nie stanie, a co jeśli drobnoustroje wędrujące we krwi pokonają nieszczelną powierzchnię zastawki i dostaną się do wnętrza serca? Wg. mnie zdrowe zęby to pierwszy stopień ochrony serca. Ja pół godziny przed zabiegiem dentystycznym mam zalecone 3g Amoxycyliny, następnie kilka godzin po 1,5 grama. Amoksycylina nie jest droga, szukaj leku polskich firm! Pozdrawiam serdecznie!

Ewa30zToF IP: 62.108.185.**

*Względne ryzyko rozwoju IZW w różnych schorzeniach kardiologicznych klasyfikuje się w 3 kategoriach: małe, umiarkowane i duże.
Do grupy małego ryzyka zalicza się: chorobę niedokrwienną serca, stan po rewaskularyzacji, ubytek przegrody międzyprzedsionkowej typu II, stan po korekcji wrodzonych wad serca (z wyjątkiem pierwszych 12 miesięcy po przezskórnym zamknięciu ubytku przegrody międzyprzedsionkowej),
wypadanie płatka zastawki mitralnej bez istotnej niedomykalności, stan po wszczepieniu stymulatora lub kardiowertera-defibrylatora.Przyjmuje się,że w przypadku pacjentów z grupy tzw. małego ryzyka, prawdopodobieństwo
rozwoju IZW jest porównywalne do ryzyka w populacji ogólnej.
Do grupy umiarkowanego ryzyka Europejskie Towarzystwo Kardiologiczne (ESC) zalicza: nabyte wady zastawkowe, wypadanie płatka zastawki mitralnej z istotną niedomykalnością lub zgrubieniem płatków, wrodzone niesinicze wady serca (z wyjątkiem ubytku przegrody międzyprzedsionkowej typu II), kardiomiopatię przerostową oraz stan po przezskórnym zamknięciu ubytku przegrody międzyprzedsionkowej
do 12 miesięcy.
Dużym ryzykiem rozwoju IZW obarczone są osoby po przebytym IZW, z protezami zastawkowymi serca, chirurgicznie wytworzonymi połączeniami w krążeniu systemowym lub płucnym oraz ze złożonymi siniczymi wadami
serca.
Zgodnie z wytycznymi ESC z 2004 roku profilaktykę antybiotykową należy stosować u osób z grupy umiarkowanego i dużego ryzyka IZW (klasa zaleceń I, poziom dowodu C). Do zabiegów stomatologicznych, przed którymi zaleca się podanie antybiotyku należą ekstrakcja zębów, usuwanie złogów kamienia nad- i poddziąsłowego, chirurgiczne zabiegi periodontologiczne, leczenie endodontyczne i zabiegi implantologiczne.*

*Współczesne poglądy na profilaktykęinfekcyjnego zapalenia wsierdzia przed zabiegami stomatologicznymi*, Beata Wożakowska-Kapłon1, Krzysztof J Filipiak, Grzegorz Opolski, Renata Górska, Czas. Stomatol., 2009, 62, 7, 588-596

Yagga IP: 217.73.182.**

Tak, znam te opisy i zalecenia, ale na zdrowy rozum jak mozna porownac ryzyko wnikniecia bakterii podczas kilkuminutowego mycia zebów z zabiegiem np godzinnym na zatoce, albo przy wyrwaniu?
Powstaje wtedy jama, przez ktora bakterie moga swobodnie podrozowac przez np godzine.
Te durne zalecenia amerykanskie nijak sie maja do praktyki.
A zobacz tez sobie statystyki *amerykanskie*, kiedy weszlo to zalecenie, zanotowano znacznie wiecej przypadkow IZW.
Medycyna to biznes, pacjent ma wrocic z inna choroba, wtedy wszystko bedzie sie krecic i pieniazki beda lecialy
Zalecam zdrowy rozsadek, jesli macie zabieg i niedomykalnosc, nie sluchajcie zalecen amerykanskiego towarzystwa, bo to wy bedziecie stac w kolejkach NFZ i placic krocie za prywatne wizyty, zeby sie wyleczyc.
Amerykanie niech sie zajma Ameryka, a my dbajmy o siebie.
Jesli lekarz jest zapatrzony w amerykanskie zalecenia, polecam uproszenie swojego internisty o antybiotyk i wziecie sobie tego antybiotyku na wlasna reke przed zabiegiem
Dla lekarzy jestesmy przypadkiem, numerem, a do tych ludzkich lekarzy stoja kilometrowe kolejki, mozecie nie miec tyle czasu.
Dbajcie, myslcie. Nie wierzcie slepo jakims zaleceniom.

Nieobecny

Wczoraj wróciłem z okresowego *przeglądu* w Aninie.
Lekarz podkreślał kilka razy aby w przypadku zabiegów na zębach inwazyjnych (usuwanie kamienia, borowanie, leczenie kanałowe) stosować osłonę z antybiotyku. Dla osób z mechanicznymi zastawkami serca to konieczność. Przy drobnym i płytkim borowaniu zęba w miejscach dalekich od dziąseł można antybiotyk pominąć. W przypadku leczenia kanałowego antybiotyk należy zażyć przed zabiegiem i po nim.

Nie słuchajcie stomatologów gdyż bardzo często nie mają oni pojęcia o ryzyku.

Pozdrawiam

Twoja odpowiedź