PP IP: 81.210.106.**

Umojego przyszłego małzonka odkryto ostatnio zuoełnie przypadkowo,podczas badań usg-dwupłatkową zastawke aortalną i niedomykalność.Badanie ekg i dalsza budowa serca jest ok, w normie.Moje pytanie jest takie:, narzeczony jest osobą bardzo sprawną fizycznie,uprawia cały czas wyczynowo sport. Czy wiedząc o tej wadzie która jest wada wrodzoną (ma 28lat) ma wszystkiego zaniechać. Jeden lekarz uważa,że tak, a drugi ze jestto osoba wydolna fizycznie,ma ćwiczyć sport,moze jeździć w góry,wspinać się (zaznaczam tutaj róznice ciśnień),tylko troszke zmniejszyć obroty. CZekam na opinie.Dziekuje

Robert IP: 81.219.244.**

Witaj

Niedawno wykryto u minie wrodzaona wadę zastawki aortalnej (dwupłatkowość i niedomykalnośc) mam 33 lata i na przełomie grudnia i stycznia wybieram sie na operacje wstawienia sztucznej zastawki. Co do sportu to po konsdultacji z bardzo dobrym specjalistą nie jest on wskazany ponieważ podczas wysiłku serce musi pompować wiecej krwi dwupłatkowość powoduje utrudnienia w przepływie krwi a niedomykalność powoduje cofanie sie krwi do lewej komory. Sytuacja ta na dłuższa mete powoduje powiekszenie sie lewej komory a w ostateczności niewydolność serca. Niech mąz pilnuje ciśnienia krwi unika duzych wysiłków i sytuacji stresujacych to oddali od siebie termin operacji. Niech skonsultuje sie zkardiochirurgiem poniewaz gdy wada nie jest jeszcze zbyt duża to mozna ja usunąc przez balonikowanie, unikając w późniejszym okresie otwierania.
Pozdrawiam Robert

T IP: 195.116.127.**

Mam 24 lata ta sama wadę i również czynnie uprawiam sporty przez kariologów zwane ekstremalnymi;) co w takiej sytuacji jest rozwiązaniem? Czy nie lepiej się zakwalifikować na operacje? Robert jak Ty po? Jak Ci się żyje?
Pozdrawiam i życzę Nam zdrowia

Aneta IP: 89.206.34.**

Witam! Post już dość stary, ale może jeszcze ktoś to czyta.
Mam 20 lat i ponad pół roku temu wykryto u mnie wrodzoną wadę serca - dwupłatkowość. Zupełnie przez przypadek podczas badania Echo serca. Jedyne co mi zalecono to żeby raz na 2 bądź 3 lata wykonywać Echo serca i przed zabiegami chirurgicznymi wspominać o tej wadzie, by nie doszło do IZW. Nie było mowy o żadnych stałych wizytach u kardiologa, czy kogokolwiek. Nie było także żadnych przeciwwskazań [chociażby co do sportu].
A najpierw robiłam EKG z powodu, że bardzo szybko męczyłam się właśnie podczas uprawiania sportu [biegów czy jazdy na rowerze], i bardzo szybko biło mi wtedy serce.
Na EKG nic nie wyszło - stąd echo. A to zmęczenie uznano za astmę wysiłkową i skierowano mnie do pulmonologa [wizyta jeszcze przede mną].
Czytając Wasze posty [i na innych stronach też] wnioskuję, że może powinnam również jakoś ograniczyć sport [zwłaszcza intensywną jazdę na rowerze], bo być może to zmęczenie jest związane z moją wadą? Albo czy mógłby mi ktoś doradzić z kim powinnam to skonsultować? Czy zwykły internista może coś poradzić? Bo jak już wspomniałam pod opieką żadnego kardiologa nie jestem.
Pozdrawiam serdecznie, Aneta:)

Ewa 29 z Zespołem Fa IP: 83.145.149.**

Aneto, polecam jednak doświadczonego w wadach wrodzoonych serca kardiologa. Zapraszam tez na forum Fundacji Serce Dziecka, gdzie można poznać innych dorosłych z różnymi wadami serca: www.forum.sercedziecka.org.pl

pitu IP: 83.26.46.**

Ja sam mam wade serca zastawke aortalną dwupłatkową . Kontrolować zo roku usg serducha , nie zawsze taka wada się pogłębia . Mi już 6 lat bez zmian ciągle niedomykalność na ++ frakcja wyrzutowa 69 % , aorta 38 mm , lewa komora 56 mm . Serce bije mocno mocno i jeszcze raz mocno , biegam po 5 km , odpowiednio oddycham odpowiednio przygotowuje się do wysiłku , czynnie uprawiam sport. Pozdrawiam

billymarks

Dbaj o naczynia krwionośne bracie!!! Powodzenia i sukcesów sportowych!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

jarek1983

Pitu nie szalej! Ja tak szalałem na rowerze, zawsze wiedziałem że mam zastawkę dwupłatkową i aortę miałem zoperowaną a ścigałem się na rowerze aż któregoś dnia dokładnie 29.04.2003 serce się zatrzymało. I po tym od 2003 chodzę z ICD i od ponad roku mam aortalną mechaniczną. Ale teraz znowu jeżdżę na rowerze:)

anth

Ja poszedlem do kardiologa bo planowalem maraton na jesien i chcialem sprawdzic czy wszystko ok. Jednak nie bylo ok , na echo stwierdzono BAV do tego nadcisnienie . Biegalem juz 5 lat a tu nagle taki zonk... Nigdy zle sie nie czulem ani nic mi nie dolegalo. A wrecz przeciwnie po bieganiu czulem sie wysmienicie . Zalecenia od kardiologa to zero siłowni i bieganie jedynie 10 km ... Dla mnie szok jak wczesniej biegalem nawet do 30 km a teraz tylko 10 km... i zero siłowni ... bez sensu zupelnie... Ale chyba jednak warto zrezygnować z takich obciążeń bo powikłania są dramatyczne. Zreszta doktor i tak powiedziała ze pewnie kiedys ta zastawka bedzie do wymiany , ale nie musi... Najbardziej wkurza mnie fakt, że dopiero po 31 latach znaleziono u mnie wrodzona wade serca ... i to na moje wlasne życzenie ... A teraz zycie w niepewności czy zastawka wytrzyma...

m41 IP: 83.11.74.**

Witam
u mnie wykryto po 40 tce wadę wrodzoną zrobiłam sobie prezent na urodziny poszłam pod nóż , ale maraton pyknęłam.Teraz o bieganiu nie ma mowy bardzo się męczę - chociaż delikatnie na rowerze jest Ok

Jagoda2013 IP: 148.81.47.**

Nasz 8,5 letni syn jak się okazało też ma tę dwupłatkową zastawkę aortalną.
Nigdy nie miał żadnych oznak problemów z serduchem, właściwie to został wysłany na ekg bo młodszy brat urodził się z problemami i pediatra uznała, że jak coś jest u młodszego to warto przebadać starszego nawet jak nie ma objawów.
Na ekg wyszły jakieś dziwne subtelne sprawy, więc wysłano nas jeszcze na echo. I okazało się, że ma tę zastawkę (młodszy urodził się z dziurką i ma tę strunę co 40% populacji ale zastawkę ma normalną).

Doktor powiedziała, że co roku będzie musiał się kontrolować ale słowem nie wspomniała o uprawianiu sportu.
Syn jest bardzo duży (97 centyl wzrostu i 90 wagi) i prawdę mówiąc przy jego apetycie bez uprawiania sportu to wpadnie w otyłość.
Nie jest fanatykiem sportu, ale chodzi na basen, taniec, sks i gimnastykę korekcyjną. Bardzo lubi jeździć na rowerze. Oczywiście w tym wieku to sportu zawodowo nie uprawia.

Czy orientujecie się czy są jakieś dyscypliny szczególnie nie zalecane przy tej wadzie serca? Lub wskazane?

flaneuse IP: 89.71.30.**

Temat już trochę sobie liczy, ale pozwolę sobie go pociągnąć dalej. :)
Ja też mam zastawkę dwupłatkową i niedomykalność.
Jeśli chodzi o sporty, kardiolog polecił mi taniec, pływanie i jazdę na rowerze - oczywiście nie wyczynowo. :) Wysiłek umiarkowany nie powinien zaszkodzić. Do tego oczywiście bardzo wskazane spacery, spacery, spacery...

Twoja odpowiedź