Agnieszka T IP: 80.50.138.**

Czy ktoś może mi powiedzieć co może jeść chory po bajpasach ? mój tata we wtorek przeszedł operację wszczepienia bajpasów, dziś jadę do taty i nie mam pojęcia co mogę mu kupić ? tata uwielbia owoce(jabłka,gruszki) nie wiem czy twraz mu wolno ?

DobraCoreczka IP: 89.72.187.**

Gruszki i jabłka - jak najbardziej byle bez skórki, żeby ograniczyć mu trudności związane z trawieniem jej.
Jeśli chodzi o całokształt diety to najważniejsze jest aby ograniczyć spożywanie tłuszczy zwierzęcych, następnie innych surowców zawierających cholesterol. Źródłem dopuszczalnego chloesterolu są jajka gotowane, które są bogate w witaminy, między innymi D, która będzie mu teraz bardzo potrzebna przy odbudowywaniu mostka. Przy tym procesie ważne jest również dostarczanie produktów bogatych w wapń, np jogurty wzbogacane w ten pierwiastek. No i ważne aby jadł dużo galaretek, których głównym składnikiem (obok cukru) jest białko kolagen, które buduje tankę kostną i chrzęstną.
Ryby (szczególnie łosoś i makrela) i awokado są doskonałym źródłem niezbędnych *dobrych* tłuszczy.
No i wreszcie warzywa i owoce oraz inne produkty (zbożowe) bogate w błonnik, który to wiąże cholesterol i ogranicza jego wchłaniania do krwi.
Jak najmniej produktów smażonych,a już na pewno nie w panierce.
Przykazań żywieniowych jest bardzo dużo i długo by je wymieniać. Nawyki trzeba zmienić radykalnie, np. białe pieczywo na ciemne, masło na Benecol, jogurt zwykły na ten wzbogacany w wapń lub Danacol, makaron pszenny na żytni, słodycze każdej maści na czekoladę gorzką i bakalie.
Studiuję technologię żywności i żywienie człowieka, a moja mama 2 miesiące temu przeszła tę samą operację. Domową kuchnię dostosowuję do wymagań jakie stawia stan mamy i muszę przyznać że to chyba daje efekty bo mama szybko dochodzi do siebie, rany zagoiły się doskonale, a jedyne co czuje to ból w mostku (żadnego chrobotania), na którego już nikt nie ma wpływu, tylko czas...
Polecam się na przyszłość :)

Thady

Witam
Dziekiuje za dobre rady.Własnie jadłem duzo galaretek i ryb.Przewaznie gotowane.
Rany bardzo szybko się zagoiły.Pozostanie mi tylko dieta odchudzająca.Aleto już głebszy problem.
Pozdrawiam Tadeusz

uta IP: 91.218.157.**

Witam. Mój tata też jest po operacji na bajpasy, do tego ma jeszcze cukrzycę. Powie mi ktoś jakie obiady może jeść?? I co jeść by przybyło krwi, bo w czasie operacji stracił dużo krwi a w szpitalu nie mieli jego grupy by mu przetoczyć.

MarcinGlonojad IP: 83.22.35.**

Jeśli chodzi o dietę to mam pytanie - mój tata jest po operacji bajpasów - i po wypisaniu z kliniki pojechał do sanatorium - wszędzie głośno huczą że nie należy jeść białych makaronów, wieprzowiny, masła, białego pieczywa - to teraz mam pytanie - dlaczego w sanatorium podają właśnie to o co pytałem - biały makaron, wieprzowinę ale gotowaną, białe pieczywa, masło również. Czy ktoś może mi odpowiedzieć? Dlatego pytam ponieważ mamy wątpliwości jak to jest z żywieniem - każdy mówi co innego. pozdrawiam Marcin

wstanislaw

Jestem po by-pass i po wymianie zastawki aortalnej. Rodzaj diety zależy od ilości cholesterolu. Ci co mają wysoki cholesterol powinni stosować dietę i w razie potrzeby brać leki przeciw cholesterolowe. Ja biorę Zocor i jednocześnie stosuje dietę. Unikam wieprzowiny, nie stosuje słoniny, smalcu, masła. Używam margaryny BENECOL, FLORE PRO AKTIW, indycze lub drobiowe mięso bez skóry,biały chudy ser itp. Kontroluje poziom cholesterolu i trójglicerydów. Chodzi również o wagę ciała. Należy walczyć z nadwagą.

ggggj IP: 109.231.14.**

Mit nr 1: Ludzie, którzy maja wysoki poziom cholesterolu, są bardziej podatni na atak serca.
Prawda: Młodzież oraz ludzie w średnim wieku, u których poziom cholesterolu przekracza 350, znajduja się tak naprawde w takim samym zagrożenia jeżeli chodzi o zawał, jak ludzie, u których ten poziom jest znacznie poniżej tego pułapu.Natomiast dla mężczyzn w wieku dojrzałym oraz dla wszystkich kobiet, niezaleznie od wieku, wysoki cholesterol wpływa pozytywnie na długość życia.

Mit nr 2: Cholesterol i tłuszcze nasycone zatykaja tętnice.
Prawda: Tak naprawdę ilość cholesterolu i nasyconych tłuszczy w tetnicach nie stanowi dla nich samych żadnej przeszkody, żadnego problemu. To co istotnie sie na nich osadza to wapń, który następnie ulega utwardzeniu i to jest rzeczywistą przyczyną problemów. Natomiast kwasy tłuszczowe zostają rozłożone.

Mit nr 3: Spożywanie pokarmów bogatych w nasycone tłuszcze i cholesterol powoduje wzrost poziomu cholesterolu we krwi i naraża nas na zawał serca.
Prawda: Przeprowadzono w tym kierunku wiele naukowych badań i jak do tej pory, absolutnie ŻADNO z nich nie potwierdza, jakoby istniał jakiś związek pomiędzy w/w elementami diety, a zawałem. Dowodem na poparcie tej tezy, moga być natomiast Amerykanie, którzy w pewnym momencie pod wpływem ostrzeżeń dietetyków zredukowali znacznie ilość tłuszczów i cholesterolu w diecie, czego wynikiem był-paradoksalnie- wzrost liczby zawałów.

Mit nr 4: Leki obniżające poziom cholesterolu uratowały wielu ludziom zycie.
Prawda: Dwa ostatnie eksperymenty, przeprowadzone na ponad 10 tys. osobach, dowodzą iż leki te nie wpłynęły na poprawę stanu zdrowia pacjetów, ani tym bardziej na ich wyleczenie się.

Mit nr 5: Kraje, w których dieta mieszkańców opiera sie głównie na tłuszczach zwierzecych i cholesterolu, notuje się ogromne ilości zawałów.
Prawda: Mamy wiele wyjatków od tej *reguły*. Chociażby Hiszpania, Szwajcaria czy Francja, gdzie spozycie w/w stanowi wieksza część jadłospisu. Widzimy zatem, że takie połączenie składników NIE JEST przyczyną, dla której co roku odnotowuje się horendalną ilość zawałów. Dowodem sa kraje wysoko rozwiniete i bogate, gdzie ludzie- paradoksalnie- spozywaja dużą ilość pokarmów pochodzenia zwierzecego, odnotowuje się mase innych czynników, które maja wpływ na częstotliwość ataków serca.

Problem IP: 46.45.107.**

Problem jest po zawale i koronografi miałem spożywać z owoców cytrusowych grejfruty.Teraz jestem po operacji Baj-Bass podobnież zabronione jest spożywanie tych owoców cytrusowych dlaczego.

sercowa

Witam :)
Wejdź na google i wpisz sobie *sok z grejpfruta a leki* i tam wyskoczy Ci cała masa tematów ,warto poczytać.
Pozdrawiam :)

Akasia IP: 164.126.85.**

Dieta dr.Ornisha.
Bill Clinton(ma bypasy i stent) tez ja stosuje zeby zatrzymac,cofnac miazdzyce...i ja wierze ze ta dieta pomoze tez mojemu mezowi :)))
Pozdrawiam Wszystkich sercowcow serdecznie-zycze zdrowia:)

Twoja odpowiedź