dzidzi IP: 178.73.63.**

Witam. Ostatnio zaczelam martwic sie o swoje zdrowie. Czuje sie oslabiona, zmeczona. Czesto mierze sobie cisnienie (cisnieniomierz nadgarstkowy, elektryczny) i mam rozne. W pozycji lezacej wieczorem mam 112/67, w pozycji siedzacej 121/75, w pozycji stojacej 137/87 i nastepne pomiary w pozycji stojacej po kiluminutowej przerwie 130/86 i nastepnie w pozycji siedzacej 114/68. Zauwazylam ze mam niskie cisnienie jak leze, jak wstaje jest za wysokie, a pozniej znowu spada. Czy to wszystko jest w normie? Mam 22 lata, waze 62kg i mam 160cm. Dodam, ze rano, jak wstaje mam spuchniete palce u rak, w ciagu dnia tez czasami mi puchna zwlaszcza, gdy jest mi cieplo lub po spacerze, czesto tez mimo, ze jest cieplo (zzazwyczaj w domu gdy leze) mam zimne rece i stopy, a ponadto szybko sie mecze. Prosze o pomoc, co to moze byc. Dodam jeszcze, ze praktycznie nie jestem aktywna fizycznie, duzo jem, rzadko chodze na spacery, nie uprawiam zadnych sportow. Wydaje mi sie ze mam tez wysokie tetno, w spoczynku okolo 70 ale bywa tez ponad 80, gdy wstaje ponad 90. Dodam, ze jestem zestresowana i poniewaz studiuje psychologie, stwierdzam na podstawie swojego zachowania , ze moge miec nerwice lekowa. Prosze o pomoc.

Ewa29ToF IP: 83.145.149.**

Najlepiej iść do lekarza, zrobić podstawowe badania, mniej jeść i wiecej się ruszać..

so nice IP: 83.143.43.**

Tak jak pisze Ewa, dużo ruchu nie zaszkodzi, a obowiązkowo wizyta u lekarza dla wlasnego dobra i satysfakcji. Na forum nie ma lekarzy wiec nikt tu nie zdjagnozuje Twojego stanu.

dzidzi IP: 178.73.63.**

Bylam u lekarza i powiedzial ze nie wie co to (odnosnie spuchnietych palcow) i dal mi skierowanie na badania krwi i moczu i powiedzial ze na podstawie wynikow bedzie mogl stwierdzic co to moze byc, ale to oczywiste bylo. Chce tylko wiedziec, czy takie cisnienie jest w normie czy gorne 112 lub 116 jest dobre, bo dolne mam chyba w porzadku. Odnosnie badan krwi to boje sie isc na pobranie, boje sie ze cisnienie bede miec za niskie i zemdleje itp.

Warka IP: 82.145.208.**

Wogole to trzeba zaznaczyc ze cisnienie mierzy sie tylko wedlug tego co jest opisane w instrukcji czyli w pozycji siedzacej a reka musi luzno na czyms sie opierac i musi byc na wysokosci serca jesli mierzy sie elektrycznym. tylko taki pomiar jest wiarygodny. po drugie cisnieniomierze nadgarstkowe same w sobie moga byc nie dokladne. i przede wszystkim pomiary robione cisnieniomierzem elektrycznym robione co chwila nawet wg instrukcji tez juz sa nie wiarygodne, wiarygodne jest zawsze pierwszy pomiar. te badania krwi i moczu musisz zrobic

gosscc IP: 89.73.160.**

Dzidzia ja mam podobnie :) moze masz cos z tarczycą poprostu ?? tez puchna mi dlonie a lato kiedy jest gorąco potrafi mi byc chlodno ... i każdy się dziwi ;]

sabuska IP: 89.73.160.**

Witam.
Powiem Ci że ja też jestem osłabiona i ospała... przychodzi wieczór a ja bym usnęła najchętniej na stojąco a jak się położę do łóżka nie mija minuta a ja już śpię ... co jest czasami męczące bo jak zaczynamy oglądać jakiś film to usypiam na napisach wstępnych ;/ :( i nie wiem czemu tak .... co mierze sobie ciśnienie w aptece na stojąco (nadgarstek) to mam zawsze pierwsze 140-150/ 65-85 tetno zazwyczaj 58-70 ... a u lekarzy mam normalne wyniki .... czasami nawet zaniżone .... jesteśmy w podobnym wieku bo ja mam 23 lata ale ważę trochę więcej bo 80kg .. i mam niedoczynność tarczycy .. jak na złość odpowiada ona za wieleee funkcji życiowych ;/ Również jak wstaje mam spuchniete palce u rak, w ciagu dnia tez czasami mi puchna chociaż częściej pod wieczór... pocieszę Cię że również czesto mam zimne rece i stopy a także nos ! co mnie denerwuje ;] no i w lato muszę nosic cos z dlugim rekawkiem bo bywa tak ze jest mi zimno jak ludzie chodza prawie na golasa :D Jem normalnie raczej i ćwiczyć tez mi sie nie chce ale mam fizyczna prace i gdzie sie da chodze na nogach :) a co do nerwicy lękowej ... witaj w klubie :(

aglagla IP: 178.73.63.**

Ciśnieniomierz elektryczny jest b. dokładny, więc będzie pokazywał nawet drobne zmiany w ciśnieniu, które SĄ NORMALNE. Czasem nawet nagła myśl powoduje jego wzrost, a głęboki oddech czy ziewanie - obniżenie. Normalne są też zmiany ciśnienia przy zmianie pozycji, zwłaszcza gdy dłużej siedzisz bez ruchu i nagle wstaniesz - jeśli nie masz dobrej kondycji, to możesz odczuwać wtedy nieprzyjemne, mocniejsze, przyspieszone bicie serca, którego rytm za chwilę się uspokaja. Spoczynkowe 112/67 jest OK (pociesz się, że jak śpisz to często się jeszcze obniża:). W pozycji stojącej nie mierz, bo każdy ruch, napięcie mięśni je zmienia. Generalnie ciśnienie w granicach od 110-130/60-80 jest uznawane za normę, choć należy to traktować indywidualnie (niektórzy mają 100/50 i żyją:).
Wpadłaś w takie błędne koło - pewnie nie dasz się przekonać do niemierzenia ciśnienia (choć to już chyba bardziej natręctwo jest). Wyznacz sobie jakieś granice ilościowe mierzeń:) i tylko na siedząco, nie po wysiłku i nie po stresującej sytuacji. Pewnie niespecjalnie chcesz się ruszać, jeśli uważasz że to ciś. w pozycji stojącej jest za wysokie, ale olej to, bo nie jest, a ruszać się MUSISZ!!! Nie wiem czy jesteś drobno-, czy grubokościstej budowy, ale 62 kg przy 160 cm wzrostu to duża za dużo:) Jak lubisz dużo jeść, to jedz dużo, ale zdrowych, niskokalorycznych zapychaczy - teraz są owoce sezonowe, pomidorów od groma, jeśli makaron to z warzywami i mięskiem chudym, nie z żółtym serem itp.
Badania już pewnie zrobiłaś - ale na przyszłość - przy takim ciśnieniu nie zemdlejesz:) Powinnaś kontrolować co jakiś czas cholesterol (z frakcjami i trójglicerydami) i glukozę przy nadwadze, przy opuchliznach przede wszystkim sprawdzić trzeba tarczycę, zrobić EKG, sprawdzić poziom Sodu, Potasu i Magnezu. Doraźnie możesz sobie kupić np. Urogran, który jest moczopędny i ruszać się, ruszać. Myślę, że ci jakiś magnez z potasem czy np. samo Magne B6 (bardzo dobre) nie zaszkodzi, wit. B compositum. Ale ruch to lepsze samopoczucie, lepsze krążenie. Puls też będzie niższy, jak schudniesz i będziesz ćwiczyć. Otyłość = choroba, prędzej czy później.
Pozdrawiam:)

Evelynnnnn IP: 37.30.96.**

AGLAGLA, ty chyba na głowę upadłaś, skoro piszesz, że waga 62 kg przy wzroście 60 kg to *dużo za dużo*..... To jest wręcz waga idealna, te statystyki mieściłyby się w samym środku przedziału prawidłowego BMI.

Twoja odpowiedź