Piotrek IP: 83.26.122.**

Ostatnio, całkiem przypadkowo odkryłem ze mam b.niskie tętno (mianowicie od 45-48 w spoczynku), przez ostatnie dwa miesiące rzeczywiście czułem się trochę ospale, dużo spałem w dzień, co mi sie rzadko zdarzało, ale nie sądziłem ze to wina niskiego pulsu, w ogóle nie zwracałem na to uwagi. Od zawsze intensywnie uprawiałem sport (piłka nożna- głownie,)ale przez ostatni miesiąc grałem średnio, co 3 dni po 2-3 godz., do tej pory nie zwracałem uwagi na swój puls, nie odczuwałem zmęczenia podczas intensywnego grania, ale od początku sierpnia czuje sie b. słabo, nie mam siły, mam miękkie nogi itp. Czy przyczyna tego może być przetrenowanie?
Gdy poszedłem do lekarza pierwszego kontaktu, skierował mnie na badania do szpitala,badania jednak nic nie wykazały( krew, mocz, USG, echo serca, i EKG- wszystko w najlepszym porządku)czekają mnie jeszcze badania wydolnościowe i Holtera. Nie wiem, co robić, czy są jakieś leki, które mogą przyśpieszyć puls? Czy raczej powinienem sie cieszyć ze swojego niskiego tętna? Bardzo prosiłbym o odpowiedz.

wojtek IP: 193.24.203.**

U sportowców wytrzymałościowych (kolarzy, pływaków, biegaczy, niewykluczone ze i u piłkarzy) następuje obniżenie tętna do takich własnie wartości. 40-45. Zdarza się nawet ok 30-np. Lance Armstrong, Miguel Indurain. To normalne i korzystne. Ale ma miejsce po dłuższym okresie treningów. W Twoim przypadku należy jednak zrobić te wszytkie próby wytrzymałościowe i Holtera. Trzeba wykluczyć wszystkie patologie.

WIELEBNY17 IP: 83.14.161.**

jakiŚ czas temy zmieszyłem cisnienie i tętno okazało sie że mam nbardzo niskie tętno, zrobiłem serie badań i okazało sie ze mam bardzo rozroŚnięte serce i bardzo wydajnie, moje tętno wynosi 42 -45, pojemnoŚc płyc mam też większĄ niż nrmalny człowiek. dużo uprawias sportu i to mi pomogło dojŚć do takich rezultatów. czestotliwoŚć oddechu też sięzmieniła

Zbyszek IP: 86.111.112.**

Nie wiele z tych porad niskiego tętna rozumiem, ponieważ zrobiłem wszelkie badania (tj. ekg, echo serca, holtera) lekarz kardiolog wykluczył chorobe a tętno mam niskie w granicach 45-50 i czuje się z tym źle. Często mam zawroty w głowie i właściwie nic nie znalazłem na podwyższenie tętna. Codziennie ćwiczę przez ok. 40min. W tym momencie czuje się lepiej, ponieważ bije mi szybciej serce. Po 4-5h tętno wraca do niskich uderzeń i znów mam zawroty głowy. Czuje się z tym źle, ale nie poddaje się. Myślę, że z tym trzeba żyć. Byle nie było gorzej a mam dopiero 44 lata

Maria IP: 77.91.63.**

Ostatnio też martwiłam się swoim niskim pulsem, ok 50, a na nadcciśnienie leczę się się od wielu lat, miewałam też zawroty głowy, ale ostatnio zaczęłam zażywać acard /polocard/ to lek rozrzedzający krew, no i od kilkunastu dni puls podwyższył się do 60 i czasem 62,65,72. Może to jest wyjśccie?

t4tt IP: 83.20.12.**

samo to ze piszesz na forum swiadczy o dobrym stanie zdrowia mozgu nerek ploc i bog wie czego tam jeszcze

43434 IP: 83.20.12.**

tez to mam i popijam tabetki rozpuszczalne z kofeiną
dzialaja

kamil IP: 79.184.235.**

Witam mam 27 lat 193cm i waga 83kg. Moje tentno spoczynkowe to 46. Ale już kilka forum przeczytałem i mój wniosek taki skoro uprawiam regularnie dwa sporty tj. rower MTB jak tylko jest ciepło to codziennie od 30km do 70km trasa i do tego pływanie wcale mnie nie męczy godzina kraulem na basenie 2-3 razt w tyg i to na dość dobrym poziomie wtedy dopiero czuję się dobrze. Ale mam to wytrenowane nie jestem jakims sportowcem ale dobrze mi ze sportem i mam czas na to codziennie Więc uważam iż niskie moje tentno to raczej też pozytyw. Fakt iż około godz 15 robie się zawsze senny ale wsiadam na rower i problem znika za to w okresie zimowym masakra zawsze po pracy 20min drzemka była

studi IP: 109.243.251.**

jednak przerośnięte serce w przyszłości nie jest dobrą sprawą...

andrzej IP: 83.2.9.**

hej. Dobrze żebyś sobie zrobił badania wydolnościowe dla sportowców. wiem, że takimi rzeczami zajmuje się ośrodek w Częstochowie, Olimpiakos centrum Badań Wydolnościowych. oni prowadzą sportowców, widziałem na stronie, że mają kolarzy, nawet mistrzów świata. tu mozesz poczytać - www.olimpiakos.org.pl

adzia84 IP: 79.191.20.**

Ja ma w spoczynku 43-47 i czuję się normalnie, czasami sennie (kobieta, 26 lat)
za to jak wychodzę na trening np. biegać czuję się cudownie!
mało się męczę, ale HR max dociągam do 180 i koniec.
za mną 15 lat uprawiania różnych sportów...

Tim 26 IP: 213.156.104.**

Witam

Moje tętno spoczynkowe to okolicę 45-50, tętno maksymalne 200 wiek 26 lat. Od jakiegoś czasu uprawiam kolarstwo MTB i szosowe. Treningi długodystansowe od 4 do 6 h robiłem z średnim tętnem do 150 uderz/min. Zdarzało się robić treningi krótki do 1h i 30min z śr.pulsem 170 uderz/min.

Chętnie zrobiłbym te wszystkie badania, ale mam lęk na białe fartuchy i tętno u lekarza na wstępie wskakuje w okolice 120 w wyniku czego wrasta też ciśnienie krwi.

Nie mniej w dzień jakoś nie czuję się ospale, również nie kręci mi się w głowie. Jedyny problem to stale zmęczone mięśnie 4głowe ud. Tygodniowa przerwa w treningach mało pomaga ponieważ dodatkowo pracuje fizycznie.

Ktoś tam pisał wyżej o tabletkach z kofeiną, u mnie np częste picie kawy powoduje dodatkowe skurcze serca :/ Także odpada.

anett IP: 89.234.217.**

Ostatnio miałam robione badanie Holtera i nie dość, że wyszło mi niskie ciśnienie średnie 100/70 to jeszcze PP średni 48 , a przy wysiłku spadał mi do 27 a nawet do 24 !! Przy czym jestem słaba i czuje się z każdym dniem coraz gorzej,i nie mam na nic siły.;/

Grek IP: 89.174.139.**

U mnie tętno spoczynkowe spadało nawet do 30 uderzeń na minutę a średnio mam 40 do 50 . Bardzo dobrze się czuję czynie uprawiam sport biegi ,biegam po dwa dni po 10 km i jeden dzień odpoczynku średnio 10 km biegam około 50 minut wiek 46 lat .Jeżeli uprawiacie czynie sport to spokojnie jeśli nie uprawiacie sportu wyczynowo to lepiej nie zwlekać i udać się jak najszybciej do kardiologa .

Dzyro IP: 89.167.25.**

No ja tez trenowalem pilke przez 5 lat, stwierdzono u mnie niedotlenienie organizmu, od kolejnych 5 lat nie trenuje... ostatnio imalem tetno 48... a lat mam 21 ;) no i tez stwierdzili mi teraz niedokrwienie mozgu... sam czuje sie ospale, jak znajde odpowiedz to dam znac... co lepsze, echo serca, usg tetnic szyjnych mi wyszlo dobrze... eeg niestety kiepskie... ale zobaczymy;]