kdz IP: 89.230.216.**

Nic czego bym nie wiedział nie wyczytalem ale tu nic nie pisze o kanałowym leczeniu zęba no chyba że to jest to *manipulacje dotyczące dziąsła*. Nie chodzi mi o profilaktykę IZW tylko o to czy, można leczyć kanałowo. Kanalowo leczone zeby łatwo mogą stać się martwe. Przed operacją musiałem takie wyrwać tylko że to bylo 16 lat temu. Nie wiem jak to jest teraz bo stomatologia poszla do przodu.

Piet IP: 188.146.255.**

Kdz, mam kilka martwych zębów, kiedyś oczywiście leczonych kanałowo i nikt nie kazał wyrwać. Za to poradzili wyrwać ósemkę - mimo, że zdrowa, po operacji była by potencjalnie dużym problemem (z racji krzywych korzeni). Pytałem moją dentystkę - do kanałowego nie ma żadnych specjalnych uwag - normalna profilaktyka IZW.

kdz IP: 212.182.20.**

Dzięki za odpowiedź. Być może teraz są inne wytyczne przy operacji. Ja przed swoją jednak musiałem robić prześwietlenie i wyrwać dwa martwe zęby. Wytyczne miałem w Centrum Zdrowia Dziecka. A że się zmieniają różne rzeczy to najlepszym przykładem tego jest, że na karcie z wypisu mam zalecenie INR 1,6. Długo tak utrzymywałem i nic się nie stało. Teraz to 2 do 3,5. Może jeszcze ktoś się wypowie w tej sprawie.

ankafa IP: 62.152.133.**

Do kdz.
W tekście, który zamieściłam pisze wszystko - tylko językiem medycznym.

1. Wytyczne dotyczące zapobiegania IZW - zapobieganie dotyczy także osób po operacji serca, nie tylko przed.
2.Zastosowanie profilaktyki antybiotykowej należy rozważyć wyłącznie u pacjentów najwyższego ryzyka IZW, takich jak: pacjenci ze sztuczną zastawką lub sztucznym materiałem użytym do operacji naprawczej zastawki - chyba nie muszę nic tłumaczyć.
3.Profilaktykę antybiotykową należy rozważyć w przypadku zabiegów stomatologicznych obejmujących manipulacje dotyczące .... okolicy przywierzchołkowej zębów - okolica przywierzchołkowa zębów to właśnie leczenie kanałowe.

Czyli krótko i nie medycznie. Mając sztuczną zastawkę możesz leczyć zęby kanałowo, ale zawsze!!! musisz stosować profilaktykę IZW czyli brać antybiotyk zapobiegawczo, a potem regularnie kontrolować, czy w martwych zębach nie dochodzi do zmian infekcyjnych (martwe zęby nie bolą, więc trzaba robić RTG i oceniać). Natomiast chorym przed operacją zastawki zaleca się usunięcie chorych/martwych zębów.

Co do INR - też są wytyczne mówiące jaki wskaźnik przy jakiego typu zastawkach.
Sczególowe wytyczne dostępne na stronach Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego lub Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

kdz IP: 89.230.216.**

O taką wypowiedź mi chodziło. Myslę, że 90 % osób tez by tego nie zrozumialo. Dzięki za wyjaśnienie.

kurczak IP: 91.215.34.**

W 2006 r. miałem wszczepiana sztuczną zastawkę aortalną. Lekarz zalecił, bym zaraz po wyjściu ze szpitala udał sie do dentysty na leczenie zębów. Leczyłem kanałowo zażywając jako antybiotyk Augmentin. Jeden ząb był mocno zniszczony i zdecydowałem, że bezpieczniej będzie go wyrwać, by jakaś infekcja się nie wdała. Odstawiłem wtedy koagulant (Acenocumarol) biorąc zamiast tego Fraksyparynę w zastrzyku (można samemu saobie zastrzyk zrobić domięsniowo) i przez 2 tygodnie po wyrwaniu sprawdząłem co kilka dni INR zastepując stopniowo Fraksyparynę Acenocumarolem. Do leczenia oczywiście byłem znieczulany, bez żadnych skutków ubocznych, jednak uprzedziłem dentystę o chorobie. Sercowcy - nie bójcie się dentystów:-) pozdrawiam

Twoja odpowiedź