Ewa29 z Tetralogią F IP: 62.108.185.**

Jarku: No własnie nie musisz rezygnować z pracy, chodzi o to, by Twój dochód nie przekroczył dopuszczalnego lilmitu. Przy zwykłej rencie jest on dużo wyższy, niż przy rencie socjalnej. Wiem, że te przepisy o rentach sa absurdalne, bo przecież człowiek całkowicie niezdolny do pracy powinien dostawać rentę bez łaski, ale w takiej wysokości, by był w stanie za nią przeżyć. Niestety, za 500 zł to niemożliwe, więc ludzie chorzy muszą dorabiać. Czekam na wejście w życie nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach, w której jest zapis o zniesieniu limitów przychodów. Państwo chce, by osoby niepełnosprawnej pracowały legalnie, a nie na czarno, jak to się teraz często zdarza.

jarek1983

no muszę pomyśleć póki co ZUS mnie na kolejna komisie wzywa oni myśla że człowiek po operacji udaje. Ten ZUS to powinni wysadzić.

Ewa29 z Tetralogią F IP: 83.145.149.**

Masz rację z tym ZUS-em:-) Dlatego dopiero w tym roku złożyłam wniosek o tę rente socjalną, bo wczesniej nie chciałam się denerwowac. A zanim wreszcie przyjęli mi wszystkie dokumenty, to musiałam chodzić tam kilka razy., A to zaświadczenie od lekarza straciło ważnośc o dwa dni, a to stwierdzili, że trzeba dać kopie dokumentacji medycznej, bo przecież jej nie oddadzą. jednego dnia usłyszałam od pracowniczki ZUS-u, ze po przyznaniu mi renty będe mogła normalnie pracowac. Dzień później od jej koleżanki- że nie bede mogła. Paranoja! Najlepiej załatwić sobie rentę, dostawac ją, a potem zatrudnić się, oficjalnie na pół etatu, pracując na cały etet, a resztę pensji dostawać na rękę.

elwira9

jeśli po operacji wszczepienia mechanicznej zastawki serca wróciło się już do pracy sprzed zabiegu to można jeszcze starać się o orzeczenie o niepełnosprawności a jeśli się je otrzyma nie stanowi to jakiegoś problemu by nadal pracować na tym samym stanowisku?

jarek1983

Nie bo orzeczenie o stopniu niepełnosprawności mam od lat i z nim pracowałem. Więc w niczym nie przeszkadza.

podolka

Witam wszystkich! Jestem 4 miesiące po operacji, mam nadciśnienie i jeszcze na dodatek cukrzycę. Czy w takiej sytuacji ja też mogę wystąpic o orzeczenie o niepełnosprawności? Oczywiście nie chodzi mi o rentę, bo na pewno nie dostanę ale o samo orzeczenie. Czy mam szansę?

jarek1983

Spokojnie możesz i dostaniesz pewnie 2 czyli stopień umiarkowany.

podolka

Jarku, dzięki za odpowiedź. To moja pierwsza i ostatnia (mam nadzieję) operacja i dlatego jestem taka zielona w tych sprawach. Nawet nie wiedziałam, że mogę o coś takiego wystąpić.
pozdrawiam

Ewa29ToF IP: 83.145.149.**

Podolka, walcz o swoje:-)
Ja mam orzeczenie (na 3 lata )z MOPS-u (stopień drugi, umiarkowany, więc przysługuje mi zasiłek pielęgnacyjny- całe 153 zł), a z ZUS-u mam orzeczenie o całkowitej i trwałej niezdolności do pracy, przyznaną rente socjalną (ok. 500 zł na rękę), ale jej nie otrzymuję, bo przekraczam śmiesznie niski limit dozwolonych przychodów. O rente starałam sie pół roku temu, choć operacje ostatnią miałam wtedy 12 lat wcześniej. Orzeczenie o niepełnosprawnosci mam od dziecka..

podolka

Ewa29, wiesz, przeraża mnie chodzenie po ZUS-ach, PCPR-ach i MOPS-ach udowadnianie tym wszystkim mądralom, że jednak jestem chora, że po tak ciężkiej operacji mam prawo źle się czuć. Ja nie chcę renty, ja chcę pracować ale na razie jeszcze nie daję rady wrócic do pracy. A właściwie to co mi da takie orzeczenie o niepełnosprawności?

Ewa29ToF IP: 83.145.149.**

Podolka, świetnie Cię rozumiem, bo ja też nastawiałam się na walkę z ZUS-em. Dlatego tyle lat zwlekałam ze staraniem sie o rentę socjalną (dla osób, u ktorych niezdolnośc do pracy powstała do 16. roku życia, lub w trakcie studiów I, II lub II stopnia (doktoranckich).
Mnie też zalezy na tym, by pracować, bo w tym celu skończyłam studia i udało mi się dostać pracę w gazecie ( no, umowe o prace dostałam po 1-5 roku pracy tam), ale w dobie kryzysu, gdy nie można byc pewnym swego zatrudnienia, wolałam się zabezpieczyć na wypadek utraty pracy.
Jesli już staniesz przed lekarze w ZUS-ie, to się domagaj, by Cię zoabczył kardiolog (ja trafiłam najpierw do neurolog, która nie miała pojęcia o wadach serca, ale łaskawie zaproponowała mi drugą konsultację, już o kardiloga).

jarek1983

Zus wiadomo że zrobisz wszystko byle nie płacić. Ja na razie złożyłem papiery na zasiłek rehabilitacyjny bo pozwolenia na powrót do pracy od lekarzy jeszcze nie dostałem. A mija pół roku jak jestem na zwolnieniu.

mlody95 IP: 91.206.65.**

Hej mam 16 lat i dopiero teraz dowiedziałem sie od lekarzy w higienie pracy(przed pujściem do technikum) i od higienistki że mogę mieć jakąś grupę inwalidzką. jestem po wymianie zastawki na sztuczną operację miałem teraz w wakacje na co mogę liczyć zgłaszając się w Miejskim Zespóle ds. Orzekania o Niepełnosprawności. jaką grupę mogę dostać?

jarek1983

2 czyli umiarkowaną dostaniesz na 100% i z tego co pamiętam jeżeli grupa inwalidzka zostanie nadana przed 18 rokiem życia i niepełnosprawność zostanie uznana od urodzenia to nawet rentę dostaniesz.

Ewa30zToF IP: 83.145.149.**

Nie do konca jest tak, jak pisze Jarek. Niepełnosprawność musi powstać w dzieciństwie, a więc albo przed końcem 18 roku zycia, albo, jeśli ktoś poszedł na studia, przed ukończeniem studiów magisterskich lub dalej, w czasie studiów doktorskich.
Osobom niepełnosprawnym od dzieciństwa przysługuje renta socjalna (teraz to ok. 635 zł brutto). Ja mam ja przynznaa na stałe, ale ZUS mi jej nie wypłaca, bo moje dochody sa wyższe, niż możliwy limit :-(
Nie ma grup inwalidzkich, a stopnie niepełnosparwności (lekki, umiarkowany i znaczny). Z tym umiarkowanym też nie ma pewności, bo zależy, ile czasu minęłó od operacji, jak się teraz czujesz itp. ja jestem świezo po komisji (kolejnej). Ostatnio miałam stopień umiarkowany, jeszcze wcześniej lekki. W poniedziałek lekarz stwierdził, ze mogę znów dostac lekki, bo od ostatniej operacji minęło wiele lat, a mój stan się nie pogorszył. O wyższy stopień mogę się starać po kolejnej operacji.