Wito

Bardzo proszę o interpretację mojego badania echokardiograficznego

PK: 26
PMK rozkurcz: 11mm
PMK skurcz: 14 mm
LK rozkurcz: 61mm
LK skurcz: 43 mm
Tylna ściana LK: 10mm
Lewy przedsionek: 31 mm
Droga odpływu: 22mm
Zastawka mitralna: B.Z.
Zastawka aortalna: B.Z.
Zastawka trójdzielna: B.Z.
Zastawka płucna: B.Z.
EF: 62
Mam 30 lat i już jako nastolatek miałem wysokie ciśnienie.Z tego co juz sie zorientowałem to mam powiększoną lewą komorę serca. Czy to coś poważnego? Czy po podjęciu leczenia wróci do nomy?
pozdrawiam

4 IP: 80.54.173.**

pewnie ćwiczyłeś na siłowni i nieżle pakowałeś ,stąd to nadciśnienie i powiększenie l.komory.

michał IP: 89.228.97.**

Mysle ze przyczyny patologii lewej komory to *STERYDY I SIŁOWNIA* lub kardiomiopatia rozstrzeniowa *po zapalna* Ale raczej to mało prawdopodobne Wiec obieram opcje sterydy Sytuacja nie jest ciekawa mimo ze masz rzut serca dobry Proponuje kardiologa solidnego

Wito IP: 85.89.173.**

Nadciśnienie 150/90 miałem od 4 klasy podstawowej z czasem większe.
Faktycznie chodzę na siłownie.
Jeżeli chodzi o sterydy w wieku 19 lat zdarzyło mi się 2-3 razy sięgnąć po nie, były to bardzo małe dawki brane maksymalnie 5 tygodni.
Zastanawiam się czy to nie jest jakaś patologia serca, zaznaczam ze w rodzinie nikt takich problemów nie miał.
Pytanie:
Czy po odstawieniu siłowni jest szansa na powrót serca do normy?
*Sytuacja nie jest ciekawa *-co to znaczy, możesz wyjaśnić ?

anek01 IP: 79.189.61.**

Witam! Czy mogę prosić o interpretację wyników echo serca:
wymiary jam serca: lewa komora: 31mm/47mm; lewy przedsionek: 42 mm; aorta: 32mm; mięsień IVS:15mm/12mm; świana tylna: 15mm/12mm; prawa komora: 24mm; indeks masy LVMI: 138g/m2; masa mięśnia lewej komory LVM: 250g.
Zastawka mitralna: zwłóknienia brzeżne płatków: v maks: 0,9m/s, gradient maks.: 3mmHG, E/A: 0,7; fala zwrotna: I/II.
Zastawka aortalna: drobne zwłóknienia: zastawka trójpatkowa: V maks: 1,2m/s; gradient maks.:7mmHg, fala zwrotna: ślad.
Zastawka trójdzielna: Zgrubienia brzeżne płatków: V maks: 0,5m/s: gradient maks: 1mmHg, fala zwrotna: ślad/I.
Zastawka płucna: V maks: 0,9m/s, gradient maks: 3mmHg, fala zwrotna: ślad; AccT: 120ms; funkcja rozkurczowa: zaburzenia relaksacji.
Osierdzie: bz.
Opis dodatkowy: VCI: 16mm o prawidłowej zapadalności.
Kurczliwość: hipokineza środkowego seg. śeiany bocznej. Frakcja wyrzutowa:51%. TAPSE: 21mm.
Wnioski: niewielkie powiększenie wymiaru LA. Pogrubienie mięśnia LV w cz. przypodstawnej przegrody. IM: I/II st.IT: śl/l st. zaburzenia funkcji rozkurczowej LV. Ogniskowe zaburzenia kurczliwości j.w. z EF: 51%. Tętniak przegrody m/przedsionkowej: w bad. TTE nie zarejestrowano przecieku.
Z góry dziękuję!

Twoja odpowiedź