Wito

Bardzo proszę o interpretację mojego badania echokardiograficznego

PK: 26
PMK rozkurcz: 11mm
PMK skurcz: 14 mm
LK rozkurcz: 61mm
LK skurcz: 43 mm
Tylna ściana LK: 10mm
Lewy przedsionek: 31 mm
Droga odpływu: 22mm
Zastawka mitralna: B.Z.
Zastawka aortalna: B.Z.
Zastawka trójdzielna: B.Z.
Zastawka płucna: B.Z.
EF: 62
Mam 30 lat i już jako nastolatek miałem wysokie ciśnienie.Z tego co juz sie zorientowałem to mam powiększoną lewą komorę serca. Czy to coś poważnego? Czy po podjęciu leczenia wróci do nomy?
pozdrawiam

Odpowiedzi znajdują się poniżej

4 IP: 80.54.173.**

pewnie ćwiczyłeś na siłowni i nieżle pakowałeś ,stąd to nadciśnienie i powiększenie l.komory.

michał IP: 89.228.97.**

Mysle ze przyczyny patologii lewej komory to *STERYDY I SIŁOWNIA* lub kardiomiopatia rozstrzeniowa *po zapalna* Ale raczej to mało prawdopodobne Wiec obieram opcje sterydy Sytuacja nie jest ciekawa mimo ze masz rzut serca dobry Proponuje kardiologa solidnego

Wito IP: 85.89.173.**

Nadciśnienie 150/90 miałem od 4 klasy podstawowej z czasem większe.
Faktycznie chodzę na siłownie.
Jeżeli chodzi o sterydy w wieku 19 lat zdarzyło mi się 2-3 razy sięgnąć po nie, były to bardzo małe dawki brane maksymalnie 5 tygodni.
Zastanawiam się czy to nie jest jakaś patologia serca, zaznaczam ze w rodzinie nikt takich problemów nie miał.
Pytanie:
Czy po odstawieniu siłowni jest szansa na powrót serca do normy?
*Sytuacja nie jest ciekawa *-co to znaczy, możesz wyjaśnić ?

anek01 IP: 79.189.61.**

Witam! Czy mogę prosić o interpretację wyników echo serca:
wymiary jam serca: lewa komora: 31mm/47mm; lewy przedsionek: 42 mm; aorta: 32mm; mięsień IVS:15mm/12mm; świana tylna: 15mm/12mm; prawa komora: 24mm; indeks masy LVMI: 138g/m2; masa mięśnia lewej komory LVM: 250g.
Zastawka mitralna: zwłóknienia brzeżne płatków: v maks: 0,9m/s, gradient maks.: 3mmHG, E/A: 0,7; fala zwrotna: I/II.
Zastawka aortalna: drobne zwłóknienia: zastawka trójpatkowa: V maks: 1,2m/s; gradient maks.:7mmHg, fala zwrotna: ślad.
Zastawka trójdzielna: Zgrubienia brzeżne płatków: V maks: 0,5m/s: gradient maks: 1mmHg, fala zwrotna: ślad/I.
Zastawka płucna: V maks: 0,9m/s, gradient maks: 3mmHg, fala zwrotna: ślad; AccT: 120ms; funkcja rozkurczowa: zaburzenia relaksacji.
Osierdzie: bz.
Opis dodatkowy: VCI: 16mm o prawidłowej zapadalności.
Kurczliwość: hipokineza środkowego seg. śeiany bocznej. Frakcja wyrzutowa:51%. TAPSE: 21mm.
Wnioski: niewielkie powiększenie wymiaru LA. Pogrubienie mięśnia LV w cz. przypodstawnej przegrody. IM: I/II st.IT: śl/l st. zaburzenia funkcji rozkurczowej LV. Ogniskowe zaburzenia kurczliwości j.w. z EF: 51%. Tętniak przegrody m/przedsionkowej: w bad. TTE nie zarejestrowano przecieku.
Z góry dziękuję!

Twoja odpowiedź