Rafał IP: 79.163.125.**

Witam, czy zwykła morfologia i badanie moczu wykryje raka płuc, przełyku, trzustki, i w ogóle ;) Czy to można poznać, są jakieś zmiany w krwi?

zdrowa1

Zwykła morfologia nie wykryje raka chyba ,że raka krwi ale do wykrywania raka robi się markery też z krwi , wydaje mi się , że każdy rak ma ,,swoje* markery.
Najczęściej chorzy na raka mają wysokie OB.
Z moczu nic nie wynika.

jadwigaszpaczynska

Witaj Rafał.
Tak jak *zdrowa* juz napisała sa tzw. markery w zalezności od tego, gdzie rak sie umiejscoiwiłł i one dopiero pozwalaja stwierdzić, czy ktos ma raka.Ale wysokie OB lub nadmierna ilość białych krwinek tez sygnalizuja, ze cos złego dzieje sie w organizmie, ale nie sa dowodami na powstanie raka.Trzeba porobic kompleksowe badania (usg, przeswietlenie itd)., , ktore moga potwierdzic obecnośc raka lub go wykluczyc no i te markery..Pozdrawiam.

EWKA IP: 79.191.49.**

raka płuc wykryje RTG ,... jeśli ktoś ma raka , to może mieć złe wyniki morfologii( podwyższone OB, za mało lub za dużo czerwonych lub białych krwinek ), ale ...nie zawsze złe wyniki badań krwi od razu świadczą ,że ktoś ma raka...markery nowotworowe oznacza się z krwi ,ale to nie badanie morfologii tylko trzeba mieć skierowanie na oznaczenie tych markerów

ania05111971 IP: 83.9.162.**

RTG wykrywa raka płuc najczęściej w dość póżnym stadium ....

jarek 53 IP: 89.73.85.**

Mam dobre ob morfologie rtg a mam raka pluc niestety papierosy to zrobily za swoja kase kupilem sobie raka pluc nie palicie

ania05 IP: 83.30.2.**

Znałam osobiście 2 osoby które nigdy nie paliły a zmarły na raka płuc .Nie znam żadnej osoby która pali i ma raka .Palenie nie jest zdrowe ale nie zawsze kończy się rakiem ,bardziej stawim tu na inne czynniki np.palenie plus praca w lakierni ,farbiarni .

zdrowa1

Ania rak płuc jest często rakiem przerzutowym i wtedy go maja osoby ,które nie paliły a rak płuc pierwotny jest na ogół u osób palących papierosy taka jest prawda , ja znałam niestety kilka osób ( bo juz nie zyją) w okolicy 50 - siątki , ktore paliły i zmarły na raka a znam kilka osób ,które palą i jeszcze nie maja raka , Ty pewnie Ania tez palisz dlatego tak piszesz i pocieszasz się .
Ja będąc na spotkaniu klasowym to kilka osób paliło i w tym 4 osoby ze służby zdrowia.
prof. Religa też palił i się zaklinał publicznie ,ze nie od papierosów ( moze nie) ale palił i zmarł na raka płuc.

Jacman IP: 94.141.150.**

A ja czytałem o nowej metodzie wykrywania raka na stronie http://tojefura.com. Czy ktoś o tym słyszał ?

kukulineczka IP: 83.3.84.**

BADANIA PROFILAKTYCZNE są strasznie ważne i każdy powinien je co jakiś czas przechodzić. Najgorzej je zaniedbać. Jednakże jedni mają większe predyspozycje do nowotworów inni mniejsze. Ja jestem córką osoby, która chorowała na raka...i szalenie bałam się badań...a najbardziej, że coś mogą znaleźć. Kiedyś szukając w necie info znalazłam fajną stronkę, która mówiła, kto ma większe prawdopodobieństwo zachorowania, albo jakie objawy są niepokojące. Strona fajna polecam:http://postlinknews.com/457news.php

maniac IP: 93.182.132.**

W każdej rodzinie rak może mieć inne podłoże, tzn mutacja może byc odmienna, nawet u dwóch osób z tym samym rakiem (np. gruczolakorak płuc) u palacza i niepalacego są inne przyczyny molekrularne choroby i obie osoby wymagają innego leczenia! Leczenie bez sprawdzenia jaka mutacja spowodowała chorobę jest dużo mniej skutecznie niż kierowanie indywidalne terapią. Medycyna personalna się rozwija, czekam aż w Polsce będzie na takim poziomie, że każdy będzie objęty taką opieką. Póki co powstają na całym świecie banki DNA, w których można trzymać próbkę chorej osoby z rodziny i potem porównać jej DNA ze swoim i sprawdzić gdzie jest ta mutacja i czy równiez się ją posiada

maniac IP: 93.182.132.**

A i morfologia to chyba jedynie przy chorobach hematologicznych coś daje, ewentualnie OB może wskazywać na chorobę nowotworową

EwaT

Ostatnio bardzo źle się czułam, odczuwałam taki dziwny ucisk w sercu. Myślałam ze to efekt przemęczenia, bo pracuje jako sprzataczka. ale wykonałam badania krwi Pakiet Heart i wyszło, że przeszłam zawał. Nie wierzyłam w żadne testy ale teraz jestem im wdzięczna za życie.

LekarzIzabelaWiech

Witam!
Zarówno morfologia krwi jak i inne podstawowe badania laboratoryjne jak najbardziej mogą być pomocne w diagnostyce nowotworów. Warto jednak pamiętać, że w stosunku do większości nowotworów nie są to badania swoiste. Oznacza to, że wynik prawidłowy nie wyklucza nowotworu.

wikary IP: 195.20.110.**

OB i CRP podwyższa się przy raku, ale często juz przy zaawansowanym. Mój Tata zmarł na raka płuc parę dni temu. Chorował 3 m-ce od diagnozy. Nigdy nie palił, ani nie był narazony na wdychanie substancji kancerogennych. Prześwietlenie płuc miał 1rok przed śmiercią, OB wówczas wynosiło 8, a rtg nie wykazał żadnych zmian. A w momencie diagnozy były juz przerzuty do mózgu i nadnercza. Ja zaczynam wątpić w celowośc badań. Przecież nie będę sie prześwietlac co 6 m-cy, bo to również nie jest obojetne dla zdrowia.