aniag45

Witam, moja wada to wypadanie płatka zastawki mitralnej. Po ostatnim badaniu echo kardiolog powiedział, że powinnam się zoperować bo powiększyła się niedomykalność. Trochę się boję... Słyszałam, że możliwe są zabiegi naprawy zastawki bez otwierania klatki piersiowej, poprzez dotarcie do niej drogą naczyń krwionośnych. Podobno po kilku dniach można już opuścić szpital, no i nie ma dużej blizny. Może ktoś z forumowiczów miał taki zabieg? Ciekawa jestem, jak to wygląda w praktyce, no i gdzie się takie zabiegi wykonuje. Będę wdzięczna za wszelkie informacje :)

Odpowiedzi znajdują się poniżej

k klimczyk IP: 62.152.141.**

Operacje na zastawkach bez otwierania klatki piersiowej, wykorzystując duże naczynia krwionośne są możliwe tylko w przypadku zastawki aortalnej.
W Twoim przypadku zmieniona jest zastawka mitralna. Jest możliwa operacja małoinwazyjna z tzw. dotępu bocznego czyli niewielkiego cięcia kilkucentymetrowego pod prawą piersią. Takie operacje nazywane operacjami przez dziurkę od klucza pozwalają na szybki powrót do normalnego funkcjonowania oraz pozostawiają niewielką blizną. Takie operacje wykonuje I Klinika Kardiochirurgii w Katowicach i Klinika Kardiochirurgii w Rzeszowie. Więcej na temat operacji małoinwazyjnych oraz zdjęcia i filmy przedstawiajce ich przebieg można znaleźć na stronie www.jaimojeserce.eu.

aniag45 IP: 90.186.116.**

Bardzo dziękuję za informację! Muszę przyznać, że bardzo mnie zainteresowała. Jakoś nie za bardzo mam ochotę poddawać się teraz dużej operacji serca. Czuję się nie najgorzej, czasami tylko trochę serduszko kołacze... Może taki mało inwazyjny zabieg zmniejszyłby tą niedomykalność?... Tylko że ja mieszkam na Mazurach, nie za bardzo wiem, jak mogłabym się dostać do kliniki w Katowicach. Orientujesz się może, do kogo powinnam się zwrócić? Czy jest jakaś poradnia konsultacyjna, a może lepiej przez gabinet prywatny? Pozdrawiam serdecznie :)

k klimczyk IP: 62.152.136.**

Zabiegi w Katowicach wykonuje dr Gerber. Można przeprowadzić konsultacje przez poradnię kardiochirurgiczną (ze skierowaniem od lekarza rodzinnego do tej poradni) - poradnia jest czynna w dni robocze od 9 do 12, jest bezpłatna (żeby nie było wątpliwości). Proszę napisać przez stronę, którą podałam, a resztę podam na PW.

innna

Ja też jestem zainteresowana zabiegiem z dostępu bocznego ,jak można się z kontaktować z kardiochirurgami w katowicach?

olivka251 IP: 217.17.33.**

Czy ja również mogę prosić o namiar, czeka mnie przeszczep zastawki mitralnej mam 35 lat. pozdrawiam

Ewa30zToF IP: 62.108.185.**

Zdajecie sobie sprawę, że takie operacje nie są wykonywane na życzenie pacjenta, ale ze wskazań medycznych? Nie u każdego można i powinno się ją wykonać. Mnej inwazyjne operacje wykonuje się póki co u osób starszych i takich, które, mimo młodego wieku, przeszły już kilka tradycyjnych operacji. Ja jestem po dwóch z dojścia środkowego i jednej z dojścia bocznego. Miałam jeden zabieg przezskórny, ale ten akurat się nie udał ze względów anatomicznych.

Zuza33

Witam was serdecznie ja jestem po operacji zastawki mitralnej metoda małoinwazyjną mam 33 lata. I to była moja pierwsza w życiu operacja, myślę że przebieg operacji i technika wykonania zalezy od specjalisty. Jestem miesiac po operacji blizny prawie nie widać.

Krzys30 IP: 91.206.210.**

Witaj Zuzia 33
Chcialbym sie Ciebie zapytac jak sie czujesz gdy juz od operacji minelo kilka miesiecy. Jakie mialas dolegliwosci czy tez komplikacje po tego typu zabiegu. Czy to byla plastyka czy wymiana? Ja jestem niecaly miesiac po plastyce zastawki poprzez ciecie boczne.
Z gory dziekuje za odp.

Zuza33

Witaj Krzys30 od mojej operacji minął już rok. Mam zrobioną plastykę zastawki mitralnej, cięcie boczne. Czuje się bardzo dobrze czasami mam nierówne bicie serca, ale po chwili mi przechodzi, zazwyczaj niest to po większym wysiłku. Nie jestem osobą która siedzi na kanapie prowadzę aktywny tryb życia. Głowa do góry.

sebo51

Witam,jestem po dwoch operacjach na zastawce aortalnej.Pierwszy zabieg wymiany zastawki mialem wlasnie przez boczne ciecie,wszystko poszlo niby dobrze,ale po pol roku musialem przejsc kolejna operacje poniewaz zastawka zablokowala sie.Lekarze nie wiedzieli co sie stalo.Druga operacja byla wykonana metoda tradycyjna przez mostek.Takie operacje moze i sa lepsze dla pacjenta,ale dla chirurga jest o wiele trudniej ja wykonac.

olo2 IP: 10.2.51.**

Takie boczne operacje na zastawce mitralnej robią także w Aninie. Robią także nowym sposobem poprzez wejscie głownymi naczyniami krwioobiegu - całkowicie nowe zabiegi które funkcjonują od kilku m-cy. (mitra Clip)

Grabi IP: 195.187.84.**

Mitra-Clip to paliatywny zabieg, wykonywany tylko u osób zdyskwalifikowanych z operacji kardiochirurgicznej.
Natomiast od niedawna jest metoda mniej inwazyjna wykonania plastyki mitralnej- dotyczy jak na razie tylko pacjentów z niedomykalnością mitralna w mechanizmie wypadania tylnego płatka . Wykonywana z cięcia bocznego, następnie zakłada sie przezkoniuszkowo specjalne nici na płatek tylny. Nosi to nazwę Harpoon. Wykonywana w Krakowie i Aninie.

olo11 IP: 10.2.51.**

Jestem przed zabiegiem plastyki zastawki mitralnej - istotne wypadanie tylnego płatka . Mam do wyboru czy operacja ma być tradycyjna przez mostek czy też poprzez boczne wyjście. Dowiedziałem się że opcja boczna jest z jednej strony mniej inwazyjna ( choć obie odbywają się przy obiegu pozustrojowym) ale za to bardziej po fakcie bolesna. Czy ktoś mogłby przybliżyć temat.

jerzy1969 IP: 37.47.14.**

W czerwcu 2016 r. Mialem naprawę zastawki mitralnej-boczne wejście system Harpoon. Po trzech dniach mogłem wyjść z Anina, brak wykonanego echo serca wstrzymał powrót do domu. Zabieg jest krótki ale później przez pare dni bola żebra.