Nikodem IP: 77.114.223.**

Witajcie,

na codzien mam cisnienie tetnicze ok 120-130 / 80/90 max
biore codziennie od 4 miesiecy pol tabletki prestarium i 1/4 tabletki nedal
dzis popoludniu bolala mnie glowa czulem tzw mrowienie w glowie
i cisnienie bylo 155/95 czasami 155/100
po paru godzinach spadlo do granic 130/85 a obecnie teraz jak mierzylem przed chwila 128 / 84 / tetno 69

czym moze to byc spowodowane , czy to ze wczoraj wypilem troche alkoholu
( 5 x piwa 0,5 l. , dwa drinki - wodka z sokiem )

dzieki za wasze opinie,

pozdrawiam,
Nikodem

as IP: 80.54.173.**

sam sobie odpowiedziałes na pytanie

kardiologiczny IP: 83.18.177.**

Pół tabletki prestarium to niewiele. Nie jestem przekonany czy w Twoim przypadku te pół tabletki ma jakieś znaczenie, bo ciśnienie masz raczej w normie z tego co piszesz.

Natomiast zwróciłbym uwagę na puls.
Jeśli 69 to twoje tętno spoczynkowe i to do tego wieczorem to polecałbym mierzyć je regularnie o stałych porach dnia w spoczynku i zapisywać.
Jeżeli się potwierdzi że masz ten puls spoczynkowy w okolicy 70 to polecałbym systematycznie ćwiczyć zaczynając od umiarkowanych wysiłków i zwiększać je dopiero z czasem.
Gdyby to nie przyniosło poprawy w ciągu miesiąca (tzn nie obnizylo tetna spoczynkowego) to proponowałbym wizytę u lekarza i przedyskutowanie z nim czy nie wskazane by było zażywać coś w nieduzej dawce na obniżenie tętna tak by spadło wieczorem poniżej 60 w spoczynku. Przy okazji mogło by wtedy też i spaść nieco ciśnienie.

Gdybyś zauwazył że lepiej się czujesz z niszym tetnem wtedy ewentualne skoki ciśnienia mogłyby być mniej dokuczliwe.
Polecam to sprawdzic na sobie i zwrocic na to uwage osobiscie, bo lekarz za ciebie tego nie zrobi.
Jezeli nie bedziesz zgłaszał zadnych dolegliwości zwiazanych z tetnem to lekarz sam nie przepisze ci nic od razu na jego obnizenie poniewaz tetno spoczynkowe w okolicy 70 miesci sie bardzo dobrze w normie, co nie znaczy ze nie moglo by byc lepsze czyli nieco nizsze.

Nikodem IP: 83.16.194.**

Witaj Kardiologiczny:

Dzięki wielkie za twoją opinię.

U mnie zazwyczaj tętno w ciągu dnia wynosi 70-80 natomiast w nocy schodzi do 65-70 czasami do 58-59.
Dzis pomiary ciśnienia były następujące:
1. godz: 11:40 115/73/75
2. godz: 14:20 132/79/78
3. godz: 16:10 131/82/75
4 godz: 17:50 122/77/72

Co masz na myśli ćwiczyć systematycznie ? I jakie ćwiczenia ?
Czy tętno ok. 55 w nocy jest prawidłowe ?
Na obniżenie tętna a miałem 4 miesiące temu wartości 90-105 :(
biorę 1/4 tabletki NEDAL z rana i do tego 1/2 tabletki PRESTARIUM
jak wcześniej napisałem.
Czy alkohol i w jakich ilościach mogę swobodnie używać ?

Zbadany jestem pod kierunkeim kardiologicznym i wykluczone jakiekolwiek
dolegliwości : serce a nawet płuca zbadane, morfologia ok, lipidiogram ok,
test wysiłkowy, echo serca ok, USG jamy brzusznej ok, badania D-dimer ok,
elektrolity ok, troponina ok, RTG klatki piersiowej ok.
A od czasu do czasu czuje dyskomfort w okolicy lewej piersi takie zaklucie jakby ktoś igła gmerał.

Pozdrawiam,
Nikodem

Cwiczyc systematycznie - czyli 3-5 razy w tygodniu, a cwiczenia takie jak na rehabilitacji kardiologicznej - szybki marsz i krotki trucht, rower, ogolne krążenia, wymachy itd

W nocy generalnie tetno jest prawidlowe 55 jest OK, choc moze moglo by byc troche nizsze (to pewnie zalezy tez od wieku).
Ja w wieku 40+ czuje sie OK w nocy z tetnem 46-48 czyli znacznie nizszym niz 55, a takie to mniej wiecej mam w dzien w spoczynku.
Mialem raz w nocy spadek tetna do 42 i wtedy juz mialem pewne nieprzyjemne objawy zbyt niskiego tetna zwiekszona potliwosc, mrowienia itp ale jeszcze nic bardzo groznego czy niepokojacego.
Nie znaczy to jednak ze Ty w swoim wieku bedziesz rownie tolerancyjny dla niskiego tetna.
55 - wydaje sie mi zatem calkiem bezpieczne, bardziej by mnie niepokoilo w nocy 65-70 jako zbyt wysokie, choc oczywiscie nie jest ono samo w sobie niebezpieczne - swiadczy wtedy jednak o tym ze jest jakas przyczyna ktora powoduje ze jest ono wyzsze niz te 55 ktore wydaje sie na noc optymalne.

Co do alkoholu to nic Ci nie powiem bo go nie uzywam ;) , po prostu mi nie podchodzi ;) podobnie jak papierosy.

Lekkie zaklucia sie zdazaja, jesli w badaniach nic nie wyszlo to raczej sie tym nie przejmowac. Ewentualnie zwrocic uwage czy te zakłucia nie pozostaja w zwiazku z wysilkiem podczas dnia. Serce ma to do siebie ze daje o sobie znac z kilku czy kilkunastogodzinnym opoznieniem po wysilku.
Gdyby te zaklucia mialy zwiazek z wysilkiem wtedy warto by sie zastaniowic czy nie jest on w takich przypadkach nadmierny.
Jesli natomiast nie daje sie ich skojarzyc ze zwiekszonym wysilkiem w ciagu 1 doby je poprzedzajacej to raczej mozna te zaklucia ignorowac chyba ze sa juz bardzo dokuczliwe.

Jedyne badanie jakie jeszcze moglo by byc przydatne to koronografia choc oczywiscie kardiolog powinien zadecydowac czy jest faktycznie uzasadnione.
Lipidogram moze byc OK, ale jesli wczesniej byc zly przez dlugi czas to zmiany w tetnicach wiencowych moga jakies byc.
Ja dopiero to badanie mialem wykonane w trakcie zawalu czyli troche za pozno ;)

Nedal to tez beta-bloker, ja biore bisocard i jak na razie jestem zadowolony.
Wazne jest by sie czuc dobrze ze swoim pulsem, ja przy spoczynkowym 70-75 przed zawalem czulem sie dosyc kiepsko choc wtedy bylem do niego juz przyzwyczajony. Po zawale na lekach puls mi spadl do 55-50 i poczulem sie znaczniej bardziej komfortowo ale glownie w spoczynku.

Dlatego polecam nie lekcewazyc i nie przyzwyczajac sie do podwyzszonego pulsu tylko szukac sposobu by go obnizyc i cieszyc sie lepszym komfortem zycia i lepszym zdrowiem.

Po kilku miesiacach nastapila poprawa ogolnej wydolnosci, ale leki przyjmuje ze wzgledu iz jestem po zawale w grupie wysokiego ryzyka ;) (wiec statystycznie nie mam juz duzo do stracenia )
Przy okazji spadlo mi tez cisnienie nieco ponizej normy, ale to raczej zaleta niz wada bo wielu by takie chcialo miec.

Co do cisnienia to powiedzialbym ze masz bardzo przyzwoite wiec beta bloker (nedal) i inhibitor ACE (prestarium) dobrze Ci je reguluja. Co do pulsu to mozesz to omowic z lekarzem czy nie wskazane byloby go jeszcze troche obnizyc - byc moze jednak mocniejsze obnizanie go lekami np. wieksza dawka beta blokera jest niecelowe w Twoim przypadku jesli z obecnym pulsem czujesz sie na tyle zdrowo ze mozesz sobie na 5 x 0.5 litra jeszcze pozwolic ;)

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Nikodem IP: 77.113.189.**

Witam ponownie *kardiologiczny*

Bardzo dziekuje za twoje wypowiedzi.

A powiem tobie, ze z tym cwiczeniem nie jest zle. Tak mniej wiecej od 3 tygodni jak wracam do domu to uprawiam lekki bieg a czasami szybki bieg. Oczywiscie jak docieram do domu to mierze puls i waha sie w granicach 110-120 a nastepnie powraca do norm 70.

Sprawa z tetnem jest raczej unormowana. W ciagu dnia w czasie pracy wynosi 70-80 natomiast w czasie spoczynku po pracy wieczorkiem spada do 65-69.
Wydaje mi sie, ze bardziej teraz odczuwam wzrost cisnienia tzw. skoki cisnienia i sa one u mnie odczuwalne niz dyskomfort z tuytulu obnizonego pulsu.

Te zaklucia nie sa zwiazane z wysilkiem i zazwyczaj pojawiaja sie okolo poludnia i potrafia trwac do wieczora danego dnia. Takich zakluc w okolicy serca , lewej piersi jest chyba ok 100 dziennie - trwaja kilka sekund i znikaja a potem przechodzi w klatke piersiowa i zanika i znow powraca :( czuje wtedy taki duzy dyskomfort, uczucie takie niepewnosci :( czasami mrowienie w rekach ogolnie w calym ciele takie niemile uczucie i mija - tak jak teraz piesze te wiadomosc - wszystko minelo :(

Jestem tak jak wczesniej pisalem po serii badan kardiologicznych i lekarz kardiolog wykluczyl jakiekolwiek zaburzenia z tej dziedziny i po zeszlotygodniowym pobycie w szpitalu na diagnozie kardiologicznej zakonczylem juz badania w tym kierunku. Lekarz kardiolog oznajmil, iz serce i pluca sa zbadane pod kazdym katem i mozemy w tym kierunku niczego juz nie szukac.

Mowi sie, ze ogolnie normy pulsu serca to 60-80 a wszystko uzaleznione od stylu, trybu zycia czlowieka.
Oczywiscie, ze puls moglby byc nizszy ale przy obecnym jest ok tylko odczuwam ten niekontrolowany dyskomfort ( klucie, klatka piersiowa - ktore mijaja, znikaja jakby zapadly sie pod ziemie :)

A co do piwka 5 x 0,5 to raz na dlugi czas niestety wtedy nastepnego dnia bardzo zle to przechodze - cisnienie mam podwyzszone dochodzi do 160/100
i jest ono zazwyczaj pdwyszone popoludniu a wieczorem juz powraca do normy.

Pozdrawiam,
Nikodem

Nikodem IP: 77.113.189.**

zapomnialem jeszcze dodac - zmierzylem przed chwila cisnienie :

godzina 22:51 - 129 / 73 / puls 57

Pozdrawiam,
Nikodem

puls 110-120 mierzony po wysilku jest wysoki jak dla mnie - choc moze w wieku np. 60 lat to norma, tego jeszcze nie wiem ;)
Ja bym Ci polecal wysilek w trakcie ktorego puls nie przekracza 120-130, a po jego zaprzestaniu spada od razu do 90-100 czyli wtedy gdy mozesz zmierzyc go od razu po powrocie w domu.
Skoro po powrocie mierzysz 110-120 to mozna przypuszczac ze bezposrednio w trakcie wysilku puls moze przekraczac nawet 140-150 a takie wysilki sa juz nadmierne.
W normalnej rehabilitacji pozawalowej stosuje sie obciazenia lekkie i umiarkowane przy ktorych moj puls nie przekraczal 100 - 110. Gdy pozwalalem sobie na znacznie wiekszy wysilek niz zalecany wtedy puls mi nie przekraczal 130.

To ze biegasz jest OK, ale ja bym jednak staral sie zmniejszyc obciazenie - przerywac bieg i mierzyc wtedy puls, dopoki nie spadnie ponizej 100 - to tylko marsz. Gdy spadnie to wtedy trucht przez gora pol minuty, pol minuty marsz i znowu pomiar.

Byc moze Twoje dolegliwosci sa zwiazane z wiekiem i lepiej byc nie moze. Mrowienia sugerowalyby raczej niewydolnosc krazenia. Jezeli pojawiaja sie juz przy pulsie okolo 70 to byc moze jest to kwestia wieku lub nadwagi i zwiazanego z nia wiekszego zapotrzebowania tkanek na tlen.
Ja po zawale zaobserwowalem tylko same korzysci ze zmniejszonego pulsu. Dopiero gdy jest bardzo niski - ponizej 45 zaczynam cos nieprzyjemnego dostrzegac co i tak mi sie zdarzylo ledwie moze pare razy przez kilka miesiecy.

Podaj wzrost, wage i wiek mniej wiecej wtedy bedzie mniej gdybania i bedzie mozna sie pokusic na jakas ocene. Z tego co piszesz to na razie moge tylko tyle powiedziec ze gdybys mial 40 pare lat to moglbys miec prawo i oczekiwania czuc sie troche lepiej nawet po przebytym zawale.
Ale jezeli masz przykladowo 70 to wtedy powinienes byc bardzo zadowolony ze swojego pulsu jaki masz i z tego ze mozesz jeszcze biegac przy tym.
Dlatego bez podania wieku trudno cos Ci konkretnego doradzic w sprawie tetna. Gdybys mial natomiast okolo 30 lat, to wtedy zaryzykowalbym stwierdzenie ze lekarz Ci cos sciemnia na temat pulsu, bo w takim wieku to nie miewa sie mrowien tak podniesionego pulsu (i to jeszcze przyjmujac beta bloker) i nie dostaje sie beta blokerow bez wyraznej koniecznosci.

Witam ponownie *kardiologiczny *

Ponowne dzięki za wypowiedzi !!!

Mam 32 lata , 192 cm wzrostu i 85 kg wagi obecnie ( niedawno jakieś 4 miesiące temu wazylem 105 kg ).

Pozdrawiam,
Nikodem

Może prześlę moje dotychczasowe wszystkie wyniki ( cały bagaż doświadczeń z tak około 2 -4 tygodni ) :) będziesz miał większe rozeznanie :)

ALAT 38
ASPAT 27
Cholesterol calkowity 194
Cholesterol HDL 55
Cholesterol LDL 120
Trojglicerydy 98
CPK 200
kreatynina 0,96
gfr * 60 ml/min
kwas moczowy 5.3
sód 143
potas 4.4
chlorki 106
D-DIMER 304 NG/ML
CRP * 0,4 MG/ L.
troponina T * 0,01 ng/ ml

Morfologia :

WBC 9,66 ; RBC 4,94 ; HGB 14, 7 ; HCT 43,8 ; MCV 88,7 ;
MCH 29,8 ; MCHC 33,6 ; RDW-SD 43 ; RDW-CV 13,6 ;
PLT 289 ; MPV 8.9 ; PDW 9,6 ; P-LCR 17,1 ; PCT 0,26
OB 4

GLUKOZA 95

TSH 1.37

ECHO SERCA
Pierścień aorty 2,2, / 3,8 cm ; Lewy przedsionek 3,9 cm ; Lewa komora skurczu 2,9 cm ; Lewa komora rozkurcz 4,9 cm ; Grubość przegrody M-K 1,1 cm ; Grubość tylnej ściany 1,0 cm ; Prawa komora 2,3 cm

Wymiar jam serca prawidłowe. Nie stwierdza się przerostu ani odcinkowych zaburzeń kurczliwości mięśnia LK. Kurczliwość globalna dobra ; EF ok. 70%
Aparat zastawkowy bez zmian strukturalnych i nieprawidłowości w przepływach. Niezmieniony profil napływu mitralnego.
Zastawka aortalna trójpłatkowa, VmaxAo 150cm/s .Ciągłość przegród zachowana.Prawa komora bez nadciśnienia.Osierdzie wolne.

USG JAMY BRZUSZNEJ
Watroba normoechogeniczna bez zmian ogniskowych, niepowiekszona. Pecherzyk zolciowy i pzw. w normie. Trzustka i przestrzen okolonaczyniowa wolna od patologicznych odbic. Obie nerki wielkosci prawidlowej o prawidlowym zroznicowaniu korowo-rdzeniowym. Sledziona bez zmian. Pecherz moczowy i gruczol krokowy w normie.

RTG KLATKI PIERSIOWE
Przepona ustawiona prawidłowo. Jamy opłucnowe wolne. Pola płucne bez zmian ogniskowych. Serce radiologicznie w normie wieku.
Zrosty przy koniuszku serca.

TEST WYSYŁKOWY
Próba wysyłkowa ujemna - osiągnięto limit tętna po 12 mni 49 sek przy obciążeniu 125W-5,84 METS bey swoistzch zmian ST i bez stenokardii. Reakcja presyjna prawidłowa. Zaburzeń rytmu nie obserwowano.
Ciśnienie spoczynkowe 130/80
Doc Częstość 189, Max częstość 159
Czas 12:45, Czas badania 18:45
Arytmie Nadkomorowe 0
Arytmie Komorowe 0

Dziękiuje za twoje opinie * Kardiologiczny * !

Pozdrawiam,
Nikodem

DobraRada IP: 83.27.85.**

Nikodemie, niestety za dużo popijasz. Pięć piwek i dwa drinki to dobry powód żeby bolała głowa. Tutaj jest przyczyna ... Pozdrawiam

Wojt IP: 109.95.200.**

Chłopie jesteś zdrowy jak koń. Kardilogiczny jeśli zjadasz bisokard a twoje tętno spada poniżej 50 to bezzwłocznie go zacznij odstawiać. Przypuszczalnie jesz 5mg bisokardu zauważ, że nawet nie powinieneś go stosować co zapisano w ulotce.
Jesteś kolego tak jak na wstępie zdrowy i nie przesadzaj z pomiarami ciśnienia raz na tydzień wystarczy w zupełności

Erik IP: 31.61.136.**

Musisz leczyć się psychicznie .Co mają mówić osoby ,które mają ciśnienie 220/170 i żyja.

PINDA IP: 83.7.82.**

Też nie wiem co wy z tym tętnem ,prawidłowy puls to 60-99 .Puls na poziomie 42 to już zagrożenie życia .

Twoja odpowiedź