sylwia IP: 84.10.98.**

Czy ktoś może mi coś więcej powiedzieć o tętniaku przegrody międzyprzedsionkowej?
z góry dzięku i pozdrawiam

Al. IP: 213.227.75.**

Witaj. Mam identyczne schorzenie. I też nic więcej na ten temat nie wiem.
Ponoć był on przyczyną zatoru tętnicy płucnej, który przeszłam w przeszłości.
Może ktoś nam pomoże?
Pozdrawiam

Adam IP: 83.31.14.**

dr. hab. Janina Stępińska - odpowiada

Agab#: Okazało się, że mam tętniaka przegrody międzyprzedsionkowej, ale na szczęście bez przecieków, mam niskie ciśnienie i czasami zdarza się arytmia serca (znacznie przyspiesza bicie). Za 2 tygodnie wybieram się na narty i będę w górach (wys. ok. 1500 m n.p.m.)
Odp.
Nie ma żadnych przeciwwskazań. Tętniak przegrody bez przecieku nie stanowi zagrożenia.

(śpij spokojnie) PZDR.

Agab#: Okazało się, że mam tętniaka przegrody międzyprzedsionkowej, ale na szczęście bez przecieków, mam niskie ciśnienie i czasami zdarza się arytmia serca (znacznie przyspiesza bicie). Za 2 tygodnie wybieram się na narty i będę w górach (wys. ok. 1500 m n.p.m.)

Nie ma żadnych przeciwwskazań. Tętniak przegrody bez przecieku nie stanowi zagrożenia.

Tętniak polega na tym, że rozwarstwia się ściana przegrody międzyprzedsionkowej i w tej przestrzeni gromadzi się krew. Rozumiem, że badaniem, które zdiagnozowało tą zmianę było UKG serca. W opisie tego badania powinna być zaznaczona wielkość tego tętniaka. Niewielkie tętniaki nie są groźne, natomiast większe wymagają stałej kontroli i tzw.: oszczędzającego trybu życia (unikania dużych wysiłków fizycznych), regularnej kontroli ciśnienia krwi. Powinien Pan/Pani być pod stała opieką Poradni kardiologicznej lub kardiochirurgicznej.
Aneta Wojtal

Małgorzata IP: 88.156.29.**

Ja chyba śnię- pod kontrola poradni- ale nie w moim mieście. Ja mam niewielkiego tetniaka i wyciek prwo-lewy i kardiolodzy nie widza potrzeby kontrolowania mojego stanu zdrowia. Poza tym mam inne schorzenia wiec to ze bardzo zle sie czuje nie mam sily itp zwalaja na rozedmę .ogólnie to mam dość lekarzy i najlepiej tosie nie leczyc i powoli niech choroby wykanczaja moj organizm skoro mowie ze zle sie czuje nie moge chodzic bo zaraz sie mecze wyniki wysilkowe mam rowne prawie zeru a lekarz wie lepiej ze nic mi nie jest to po co marnowac pieniadze na leczenie prywatne a na panstwowe czas?Może w Polsce jest jakiś lekarz Z powołania ale ja nie mialam szczescia trafić na takiego w ostatnich czasach.W odpowiedzi na : Re: tętniak przegrody międzyprzedsionkowej wysłane przez Adam dnia 2005-08-05 01:19:49:

: Tętniak polega na tym, że rozwarstwia się ściana przegrody międzyprzedsionkowej i w tej przestrzeni gromadzi się krew. Rozumiem, że badaniem, które zdiagnozowało tą zmianę było UKG serca. W opisie tego badania powinna być zaznaczona wielkość tego tętniaka. Niewielkie tętniaki nie są groźne, natomiast większe wymagają stałej kontroli i tzw.: oszczędzającego trybu życia (unikania dużych wysiłków fizycznych), regularnej kontroli ciśnienia krwi. Powinien Pan/Pani być pod stała opieką Poradni kardiologicznej lub kardiochirurgicznej.
: Aneta Wojtal

misia IP: 87.116.198.**

Mam pytanie, lekarz po wyniku echo serca stwierdził ze mam tetniaka bez przecieków, ale mam niskie cisnienie bo 90/60 i czy z tym tetniakiem moze byc związane zaburzenia cyklu miesiecznego?? Prosze o odpowiedz

Beata1857

żyję z tętniakiem kilka ładnych lat.Najważniejsze żeby nie było wycieku,czyli raz na rok powinno się zrobić usg i jak potrzeba to usg przełykowe.
To nic strasznego
Pozdrawiam

Marzena IP: 83.20.135.**

Właśnie wróciłam dziś ze szpitala. 40 lat, zastawki nieprawidłowe: mitralna - wąska fala zwrotna I stopnia, trójdzielna - fala zwrotna, śladowa. Ponadto tętniak przegrody międzyprzedsionkowej. Lekarze stwierdzili, że nie jest to przyczyna bólów w klatce piersiowej, omdleń. Twierdzą, że jestem zdrowa. A kiedy dowiem się, że nastąpił przeciek z tętniaka? Kiedy będzie za późno? Lekarze twierdzą, że wyniki tych badań to norma. Badanie Holtera wykazało tylko epizod tachykardii zatokowej - 146/min. Chciałabym wiedzieć, czy naprawdę jestem zupełnie zdrowa, że nic absolutnie u mnie się nie dzieje.

magdalena IP: 83.25.102.**

czy 1,4 cm srednicu to niewielki tetniak, czy taki ktory wymaga juz kontroli i oszczednego trybu zycia?
czy pekniecie tego tetniaka bez szybkiej pomocy medycznej moze byc smiertelne?

karolinag

Witam. Mojej kilkudniowej córeczce wykryto dość dużego tętniaka przegrody IAS z niewielkim 1-p naciekiem oraz nieco poszerzone jamy prawego serca. Niestety lekarz kardiolog poinformował mnie jedynie, że dzieciątko będzie miało kontrolne badanie UKG za ok, 3-4 miesiące. Ja chciałabym widzieć jak wyglada proces leczenia u takiego maleństwa? Czy są szanse, że z biegiem lat, jak dziecko będzie rosło tętniak ustąpi? prosze o jakiekolwiek informacje dotyczące przyszłości mojej córci pod względem występowania tętniaka. Z góry dziękuję.

Kiepska sprawa IP: 89.228.244.**

Czytałem że na żylaki i chyba tętniaki są dobre flawonoidy.Są np. w kapuście czerwonej i aronii.Ale należy jeszcze zadbać o odpowiednią dietę.Przypuszczalnie z tego powodu to powstało.

bp.80 IP: 93.105.191.**

witam u mnie tez ostatnio wykryto tetniaka przegrody,bez wycieku na szczescie,ale jak kazda choroba,mam pewne obawy,juz nie jest tak samo.od kilku lat mam potworne zawroty glowy,z dretwieniem nog,dusznosciami,przyspieszonym biciem serca,czasem mam wrazenie ze mi zaraz wyskoczy z klatki piersiowej,ciemno mi sie robi przed oczami,jakbym umierala..to jest straszne :(
ale jak dotad nikt nie powiazal tego z tym tetniakiem,moze ktos kto ma podobne objawy moglby mi pomoc,niedlugo bede miala kolejna konsultacje u kardiologa,ale do tej pory to chyba zwariuje,dzieki za pomoc.

Bieszka5

Witam! Dzisiaj wylałam morze łez, gdyż dowiedziałam się,że mój pięciomiesięczny synek ma tętniaka przegrody międzyprzedsionkowej... Nie wiem co mam o tym myśleć. Pani doktor kazała iść do lekarza rodzinnego po skierowanie do szpitala.
Musimy załatwić to w ciągu dwóch tygodni, przewidywana jest wtedy operacja:( martwi mnie ten pośpiech, to znaczy może i lepiej że tak szybko ale dlaczego akurat dwa tygodnie?? Czy jest to aż tak poważne?
Proszę o odpowiedź, jestem załamana:(

aRoNE

Witam.
Niedawno wykryto u mnie tzw. tętniaka przegrody międzyprzedionkowej.
Niestety nie wiem zbyt dużo na ten temat..
Kardiolog powiedział mi, że:
krew z lewej komory przelewa się do prawej
dziura ma 6mm
mam wiotką tkankę

Chciałbym się dowiedzieć jakie jest zagrożenie dla życia, zdrowia, czy powinienem być operowany?
Dodam, że mam 18 lat i prowadzę aktywny tryb życia(siłownia).
Nie biorę odżywek, ani sterydów. Towarzyszy mi także bardzo częsty ból w klatce piersiowej w okolicy serca. Głównie podczas spoczynku.
Podczas wizyty u kardiologa moje ciśnienie wynosiło 130/80(lewa ręka), 140/90(prawa). Mierzę dziennie ciśnienie i mam dobre.
Ciśnienie skurczowe - 110-120
Rozkurczowe - (21.03 - 44) Utrzymuje się zazwyczaj ok 60-70

Z góry dziękuję.