marcius358

Mam 6 miesięczną córeczkę u której stwierdzono nieduży przepływ L-P przez PFO (ASD2) 1-2 mm. Chciałabym wiedzieć co to jest za wada serca i czy przy tej wadzie serca mogą występować bezdechy?

anetas

Mysle ze nie jest to nic powaznego.Zreszta corcia jest w takim wieku ze jest duze prawdopodobienstwo ze przeciek sam sie zamknie.
Najlepiej wejdz na www.sercedziecka.org.pl i poczytaj.

alrada IP: 83.30.242.**

Równiez serdecznie zapraszam. Przy tak niewielkim ubytku istnieje jak pisała moja poprzedniczka duże prawdopodobienstwo samozasklepienia czego życzę.

Kopiuje co pisałam w poprzednim wątku poświęconym ASD2.

Witaj,
serdecznie zapraszam cie na nasze forum poprzez www.sercedziecka.org.pl

Tu uzyskasz pomoc i odpowiedzi na swoje pytania od rodziców innych dzieci z problemami tego typu.

ASD2 jesli nie towrazysza jej inne wady jest prawde powiedziawszy wadą , która albo ulegnie samoistnemu zasklepieniu albo też ładnie sie koryguje, w tym w zależności od położenia i wielkości ubytku metodami małoinwazyjnymi.

z poradnika nszego :
... ubytek przegrody miedzyprzedsionkowej w tej wadzie stwierdza się brak fragmentu ściany oddzielającej przedsionki. ASD to jedna z najczęsciej wystepujących wad wrodzonych serca.
Wada powstaje w wyniku nieprawidłowego tworzenia się przegrody międzyprzedsionkowej we wczesnym okresie życia płodowego.

ASD2 jest jednym z 4 typów ubytku przegrody miedzyprzedsionkowej.
Jest to ubytek otworu wtórnego i stanowi najczęstszą postac ubytków spowodowana brakiem fragmentu przegrody miedzyprzedsionkowej. Zlokalizowany jest w dole owalnym i ograniczony przez rąbek górny, dolny, przedni i tylny.

Ubytek przegrody międzyprzedsionkowej powoduje lewo-prawy przeciek krwi i zwiększony przepływ płucny. Nieleczona wada może stac się przyczyna wystepujących w wieku doroslym zatorów, powiększenia i przerostu prawego przedsionka oraz prawej komory a także przedsionkowych zaburzen rytmu. Nieodwracsalne nadciśnienie płucne wystepuje niezwykle rzadko.

ASD rzadko daje objawy kliniczne we wczesnym dzieciństwie. U młodszych dzieci nawet z istotnym przeciekiem lewo-prawym jako jedyne objawy moga wystepowac częste zakazenia układu oddechowego oraz dusznośc w trakcie wysiłku fizycznego. Udzieci starszych w okresie dorastania niekiedy rozwijaja sie objawy prawokomorowej niewydolności krażenia i zaburzenia rytmu 9trzepotanie i migotanie przedsionków).

ASD stanowi wskazanie do leczenia operacyjnego, podejmowane zwykle w wieku przedszkolnym. Operacje przeprowadza się w krążeniu pozaustrojowym. ASD2 zaszywa się najczęściej niewchłanialnym szwem ciągłym. Jeżeli ubytek jest rozległy lub stwierdza się mnogie ubytki przegrody międzyprzedsionkowej do zamknięcia wukorzystuje sie łate z osierdzia dziecka lub z tworzywa sztucznego.

Kardiologia interwencyjna stwarza możliwości zmknięcia niewielkich ubytków ASD2 za pomoca przezskórnie wprowadzanych *korków*. dziecko kwalifikowane do zamknięcia metoda kardiologii interwencyjnej powinno mieć powyżej 10 kg masy ciała. Nejczęsciej tego typu ubytek zamyka sie zapinka Amplatza, chociaz dostepne sa równiez zapinki Cardioseal, Starflex, Helex. Każda z tych zapinek różni sie między soba budową i technika samego zabiegu. Najczęsciej jednak użyuwa się zapinki Amplatza - najpopularniejsza i z praktycznego punktu widzenia najbardziej przyjazna czyli o dośc łatwej technice wszczepiania. Zapinka ta jest dobrze widoczna w badaniu echokardiografii przepzprzełykowej, ktorej zastosowanie jako drugiej metody obrazującej oprócz metody angiograficznej jest niezbędne podczas zabiegu. Po zabiegu konieczne jest przez 6 miesięcy stosowaniue kwasu acetylosalicylowego w dawcew 3-5 mg/kg masy ciała dziecka.

Do zamykania interwencyjnego kwalifikuja sie ubytki z rąbkami przegrody, które umożliwiają zaczepienie zapinki. Dwa oddalone od siebie ubytki miedzyprzedsionkowe teoretycznie można zamknąc dwiema zapinkami, ale pacjentów z mała masa ciała lepiej kierowac na operacje kardiochirurgiczną.

Pozdrawiam i zyczę samoistnego zsklpienia ubytku
Ola

stracatella IP: 83.28.177.**

ASD2 czy PFO? To nie to samo.

alrada IP: 83.30.230.**

To dwie odmiany ubytku w zalezności m.in. na położenie.

marcius358

Dziecko ma tak wpisane w książeczce zdrowia cytuje *nieduży przepływ L-P przez PFO (asd2) 1-2 mm. Ja się na tym nie znam dlatego próbuje się coś o tym dowiedzieć.

stracatella IP: 217.97.182.**

PFO to z angielskiego permanent foramen ovale - po polsku prztrwały otwór owalny. Zdarza się, ze się po porodzie się nie zamknie.
Chyba często bo ma to co czwarta dorosła osoba.
Zamyka się go tylko ze wskazań specjalnych - naprzykład jeśli się przeszło udar lub ma sie dodatkowe czynniki ryzyka jan np duży przepływ i wzmożona siateczka czarliego lub inne.
ASD 2 zmyka się u dzieci chirurgicznie i należy zrobić to jak najwcześniej. To częsta wada. Jeśli nie ma objawów to chyba po drugim roku życia a jeśli są to być może lekarz zdecyduje że szybciej.
pozdrawiam serdecznie

ps zabieg nie jest bardzo męczący. Myślę że dla dziecka w ogóle mało jeśli będzie przezżylnie. Głowa do góry.

alrada IP: 83.30.197.**

Typy ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej ASD :
- drożny otwór owalny
- pierwotny ASD
- wtórny ASD
- wada zatoki żylnej
- wada żyły głównej dolnej
- anamalie zatoki wieńcowej.
Drożny otwór owalny dokładnie biorąc nie jest to ubytek w przegrodzie
międzyprzedsionkowej. Może występowac nawet u 25% małych dzieci. Do
fizjologicznego przecieku między przedsionkami nie dochodzi, jesli nie ma
współistniejącej wady serca. Drozny otwór owalny nie wymaga leczenia
chirurgicznego, dopóki nie wystąpi przeciek. Otwór ten wykorzystuje się podczas
cewnikowania serca , gdyz pozwala on na łatwe wprowadzenie cewnika do lewego przedsionka. Przy wycofywaniu sie z lewego do prawego przedsionka występuje róznica średnich ciśnien. Pozwala to odróżnić drożny otwór owalny od ASD., przy którym średnie ciśnienia są jednakowe albo prawie jednakowe.

Najprostszą formą wrodzonego połączenia międzyprzedsionkowego jest niecałkowite zamknięcie otowru owalnego. U około 30 % zdrowych osób pozostaje w miejscu płodowego otworu owalnego niewielka, nieczynna czynnościowo szczelina. Ustanie przepływu krwi nie jest równoznaczne z anatomicznym zamknięciem otworu owalnego. U 50 % dzieci do 5-go roku życia otwór owalny całkowicie zarasta ( zakmniecie anatomiczne) . U pozostałych jest wprawdzie funkcjolanie nieczynny, ale pozostaje niezarośnięty i pozwala na wprowadzenie cewnika z prawego do lewego przedsionka. Drożnośc otworu owalego pozostaje zachowana u 25 % osób dorosłych.

Prawdziwe ubytki polegają na braku części tkanki przegrodowej. Powierzchnia
ubytku może byc rózna, przeciętnie wynosi 2-3 cm kwadratowych. Zdarzają sie
ubytki tak duże , że oba przedsionki tworzą praktycznie jedna wspólną jamę.
Ubytek jest najczęściej pojedynczy, chociaz spotyka się jednocześnie dwa lub
więcej otworów. Niekiedy przegroda jest jak sito usiana drobnymi otworkami.

Różnice w podawanych % zależą od źródla cytowania.
Pozdrawiam.
Ola

stracatella IP: 83.28.185.**

Drożny otwór owalny i przetrwały otwór owalny to też dwie różne rzeczy...
pozdrawiam

alrada IP: 83.30.152.**

Możesz napisac coś więcej na ten temat ?

jackob IP: 213.227.126.**

witam,

ASD (są 4 podstawowe typy: otworu drugiego, żyły głównej górnej, zatoki wieńcowej i otwory pierwszego) i PFO to dwie różne rzeczy. ASD to defekt=ubytek przegrody międzyprzedsionkowej - czytaj dziura w przegrodzie. Skutkuje tym, że krew przecieka z lewego przedsionka do prawego (od wyższego ciśnienia do niższego) - czyli przeciek jest lewo-prawy. Nie zawsze wymaga leczenia. Na szczęście standardy leczenia ASD są jasne i każdy kardiolog z głową na karku będzie wiedział czy leczyć czy nie.
PFO to inna bajka. Pełna polska nazwa brzmi: przetrwały drożny otwór owalny. Przetrwały, bo każdy z nas go kiedyś miał drożnego, a 30% ludków ma go na zawsze drożnego (nie otwartego!). Ciężko sobie to wyobrazić, ale PFO przypomina trochę taką klapkę, która tylko bywa otwarta (ASD jest otwarte cały czas). Krew przecieka przez PFO tylko w przypadku wzrostu ciśnienia w prawym przedsionku - gdy ciśnienie tam panujące przewyższy ciśnienie w lewym przedsionku. Wtedy klapka się otwiera. Na ogól nie ma z tym problemu. problem pojawia się, gdy powstała w żyłach (po prawej stronie serca) skrzeplina przedostanie się przez taki PFO do układu tętniczego (lewa strona serca) i zawędruje wraz z prądem krwi na obwód. Może wówczas dojść do udaru niedokrwiennego mózgu albo innego incydentu niedokrwiennego.
Jak na razie niestety nie ma żadnych standardów postępowania z chorym z PFO. Co prawda łączy się jego występowanie z migreną, bezdechem sennym, ale nie ma na to niezbitych dowodów. Obecnie (czerwiec 2009) zaleca się zamykać PFO wyłącznie u zawodowych nurków głębinowych i pilotów. Do rozważenia przed KARDIOLOGA jest sprawa zamknięcia go w przypadku towarzyszącego tętniaka przegrody międzyprzedsionkowej, albo po przebytym już incydencie neurologicznym (udar lub TIA).
Pozdrawiam.

stracatella IP: 79.185.167.**

alrada,
dopiero teraz trafiłam na ten wątek znowu.

No więc teraz to ja już sama nie wiem czy przetrwały i drożny to to samo czy nie.

Kardiolog.... z którym rozmawiałam tłumaczył mi, że są pewne kryteria diagnostyczne różnicujące te dwie rzeczy (chodzi o współwystępujące jakieś tam pogrubione siateczki i coś jeszcze - nie pamiętam), ale w artykułach które czytałam nie znalazłam na ten temat żadnej wzmianki.
Pewnie diabeł tkwi w szczegółach które dla nas maluczkich nie powinny mieć znaczenia ;)
Jednak jako, że za zdobytą wiedzę zapłaciłam 200PLN więc cenię ją sobie wysoko.
Niestety mmo powyższegom jak wlecialo tak wyleciało więc chyba niezbyt pilnie słuchałam ;)))))

Za zamieszanie przepraszam.
pozdrawiam

ewela IP: 83.26.225.**

Mam 16 lat miałam operacje na otwartym sercu po operacji myślałam że będzie lepiej nic z tego ponieważ mam jeszcze płyn w osierdziu i do tego zabużenia rytmu serca! Co mam robić boje się?

anetas

Kochana wejdz na forum www.sercedziecka.org.pl i tam zadaj pytanie tu nie wiem czy ktos ci pomoze.Na tamtym forum sa dzieci i rodzice w takich wlasnie sytuacjach.

Twoja odpowiedź