Kuszaba

Fragment artykułu pana Tadeusza J. Szuby, redaktora naczelnego *Aptekarza* z numeru 2007-09-10 ze strony http://tfe.edu.pl/ :

*Perindopril (Prestarium)
Perindopril jest jednym z licznych kongenerów captoprilu i enalaprilu,
inhibitorów konwertazy angiotensyny.
Wynalazek prili był wielkim sukcesem medycznym. Obniżają one ciśnienie
tętnicze, zmniejszają obciążenie serca, zwiększają jego objętość wyrzutową. Pomyślne walory terapeutyczne przyniosły zawrotne korzyści finansowe,
przeto każda firma starała się zrobić jakiś pril i też zarabiać pieniądze.
Wszystkie prile są podobne chemicznie, a więc też dość podobne klinicznie.
Oczywiście nie są jednakowe. Przeto doświadczenie lekarzy oraz
promocja producentów kształtują wielkość spożycia. Ongiś największy
(najlepszy) był captopril. Obecnie zdecydowanie przoduje enalapril, a za
nim idą ramipril, lisinopril i inne. Perindopril ciągnie siê daleko w ogonie.
W USA jest, ale w statystykach nie dostrzega siê go. W RFN jest notowany,
ale w ilościach śladowych. Stanowi 0,34% enalaprilu, ramiprilu, lisinoprilu
i captoprilu.
W Polsce perindopril (Prestarium) jest nie tylko największym prilem, ale
jednym z największych leków w ogóle, lub wręcz największym! Z wartością sprzedaży 100-150 mln zł rocznie. W 2005 r. Narodowy Fundusz
Zdrowia ewidencjonował 5.680.590 opakowań o koszcie 160.559.633
złotych!!!
I nikomu nie jeżą się włosy na głowie, gdy lek zupełnie nierenomowany
na świecie u nas jest filarem Nr 1 lecznictwa.
Można się zgodzić z tym, że miliony lekarzy na świecie nie znają się
na medycynie, nie poznali się na Prestarium. Nie można się godzić z tym,
że my się nie znamy na ekonomii. Płacimy nonszalancko za Prestarium
zł 31,48/30 tabl 4 mg, to jest zł 1,049/DDD (4 mg), mając obfitość
renomowanego enalaprilu po zł 0,162/DDD (10 mg). Za lek nie lepszy
płacimy 6,5 raza drożej, mając znaczny niedobór pieniędzy w kasie farmaceutycznej.
Wniosek: Usunąć Prestarium (perindopril) z listy leków refundowanych.*

Barbara, tel.0501 23 IP: 83.6.200.**

Do Kuszaby
--jesli możesz, Bratnia Duszo,proszę, odezwij się do mnie (,,II piętro nad Tobą*-mój wpis ,,prawda o firmach farmaceutycznych*) . Pozdrawiam- Barbara tel. 0501 232 804

Barbara IP: 83.6.200.**

do Kuszaby
- jeżeli można- bardzo proszę o kontakt (mój wpis- II piętro nad Pańskim wpisem Barbara-,,Prawda o firmach...*) tel. 0501 232 804. Pozdrawiam- Barbara

Kuszaba IP: 88.156.129.**

Do Barbary

Niestety, od używania telefonu już się całkiem odzwyczaiłem :(
Możemy pokorespondować sobie poprzez pocztę elektroniczną. Mój adres to Kuszaba@windowslive.com
a potem ewentualnie przez Skype, albo coś podobnego np. GG, Messenger

Pozdrawiam, Kuszaba

maniek126 IP: 80.52.140.**

W punkcie 4 ulotki pisze wyraźnie o obrzękach(mam ją w tej chwili przed sobą)

mirek IP: 83.4.36.**

Prestarium to świetny lek tylko - NIE WOLNO PIĆ WÓDY!!!, a wszystko będzie dobrze.

Waldemar IP: 62.121.118.**

Moje nadciśnienie było leczone Prestarium przez 2 lata i nie miałem żadnych skutków ubocznych aż któregoś dnia po przebudzeniu jak zobaczyłem swoje odbicie w lustrze to po prostu się nie poznałem .Miałem spuchnięte wargi policzek - wyglądałem strasznie .Po zażyciu wapna 2* dziennie 1000mg obrzęki ustąpiły niestety po dwóch tygodniach znowu się pojawiły o wiele silniej . Podejrzenie padło natychmiast na Prestarium – lek został odstawiony a w jego miejsce zacząłem przyjmować Amlozek najpierw 1*5mg a później 1*10 mg . Niestety po dwóch latach sytuacja się powtórzyła znów spuchnięte wargi i policzki na zmianę raz jedna strona raz druga , ostatnio jeszcze opuchlizna przeniosła się do nosa .
Wiem że tego typu objawy noszą nazwę Obrzęki naczyniowo ruchowe . czy może ktoś zna lekarza który zajmuje się podobnymi przypadkami ?
Polecam : www.wple.net/alergologia/alergo_2007/a-alergo-3-4-2007/70-73-obtulowicz.pdf -

Bednar IP: 62.179.8.**

Witam,

lekarz przepisał mi prestarium (1 tbl. wieczorem) na nadciśnienie. Moje nadciśnienie ma przyczynę w postaci akromegalii, która wkrótce ma być wyleczona. Mam w związku z tym pytanie: czy będę mógł przestać brać prestarium jak przyczyna nadciśnienia zostanie usunięta?

Pytanie takie stąd, że ponoć leki na nadciśnienie bierze się całe życie od początku leczenia. Prawda to?

Poza tym trochę boję się to brać czytając powyższe wypowiedzi...

Nowa IP: 78.8.20.**

Nowa -czy mozna tabletke przekroic na polowe ,dziekuje

Romek IP: 87.207.104.**

Polecam wszystkim dotkniętym chorobami *cywilizacyjnymi* lekturę (włos się jeży- o ile nie wypadł na skutek przyjmowania *leków*) : http://www4.dr-rath-foundation.org/pdf-files/complaint/polish-complaint.pdf
Życzę zdrówka Rodacy!

jerzy IP: 93.105.218.**

Witam serdecznie.
Również od roku biorę prestrium. Dużo na temat tego leku czytałm. oczywiscie biore ze względu na wysokie cisnienie spowodowane chorobą nerek. Muszę stwierdzić, że czasem mogą być objawy obrzęku. chyba nawet na ulotce jest zapis ostrzegający- jeżeli ktoś jest uczolony na dany składnik to powinnień natychmist porozumieć sie z prowadzącym lekarzem. Poza tym piszecie, że bierzecie lek od 7 dni i brak reakcji. Oczywiscie tak może być, gdyż dopiero po miesiącu następuje poprawa. Oczywiście mogą być tacy co szybciej odczują poprawę. Co do skutków ubocznych w mioim przypadku czasem mam ból serca pomimo, że na serce nie choruję, ale gdzieś wyczytałem, że takie objawy mogą nastąpić, następna sprawa w moim przypadku doszło do wypadania włosów. Odstawiełm na pewny czas bez wiedzy lekarza i zauważłem szybki odrost włosów. Oczywiście moze mam skłomności do wypadania wosów i dlatego lek może przyspieszać tak proces. ponadto wyczytałem, że lek jest dopiero testowany.

Jerzy IP: 93.105.218.**

przeciwnadciśnieniowego do poprawy podatności tętnic zmniejszonej w nadciśnieniu tętniczym. Dodatkowym celem była identyfikacja zależności pomiędzy wskaźnikami struktury i funkcji tętnic a parametrami klinicznymi i biochemicznymi. Parametrem, za pomocą którego oceniano rozszerzalność tętnic, była prędkość fali tętna (PWV). PWV mierzono za pomocą specjalnie opracowanego urządzenia noszącego nazwę Complior®, pozwalającego na wiarygodne, nieinwazyjne i powtarzalne pomiary PWV poza ośrodkami badawczymi. Badanie miało charakter wielonarodowy. Oceniono w nim 2187 chorych. Z tej grupy do badania włączono 1703 chorych z umiarkowanym nadciśnieniem samoistnym, których leczono przez 6 miesięcy peryndoprylem 4 mg (w razie potrzeby dodatkowej kontroli ciśnienia tętniczego razem z indapamidem).
Próba obejmowała okres wstępny przed rozpoczęciem badania, w trakcie którego badaczy szkolono w użyciu aparatu Complior®, aby zapewnić jednorodność zbieranych danych. Badaczy informowano również o przesłankach i protokole badania.
Chorzy badani byli co miesiąc przez pierwsze 3 miesiące próby, a następnie na końcu badania. Przy okazji każdej z wizyt przeprowadzano pełne badanie kliniczne. Poza standardowymi testami laboratoryjnymi oceniano rozszerzalność tętnic poprzez pomiary szyjno-udowej prędkości przepływu fali tętna (PWV) wyjściowo oraz po 2 i 6 miesiącach leczenia.

Osiemdziesiąt dziewięć procent chorych otrzymywało Prestarium w monoterapii. Po 2 i 6 miesiącach leczenia zaobserwowano istotny spadek skurczowego i rozkurczowego ciśnienia tętniczego oraz ciśnienia tętna. Dodatkowo istotnie zmniejszyła się PWV (patrz wykres poniżej).

Spadek prędkości przepływu fali tętna świadczący o poprawie podatności tętnic, w 90% był niezależny od efektu hipotensyjnego Prestarium. Może to być spowodowane swoistym wpływem Prestarium na ścianę tętnicy i jest zgodne z obserwacjami pochodzącymi z wcześniejszych badań wykazujących, że zahamowanie aktywności ACE za pomocą Prestarium może poprawiać podatność tętnic w sposób niezależny od wpływu na ciśnienie tętnicze.38,39
Obecnie, po udowodnieniu tej hipotezy w przeprowadzonym na dużej populacji chorych z nadciśnieniem badaniu Complior®, kolejnym etapem jest przeprowadzenie badań prognostycznych, mających na celu określenie, czy pomiary PWV mogą poprawić sposób selekcji chorych, u których można zastosować leczenie prewencyjne.

Kiepska sprawa IP: 81.190.35.**

*~Henryk, 2005-03-02 16:50:31 (IP: 82.177.***)
Szanowni Państwo, którzy stosujecie Prestarium: chciałbym uprzedzić o bardzo niebezpiecznych skutkach ubocznych, jakie pojawiły się u mnie, dokładnie po roku stosowania prestarium w połaczeniu z diuretykiem o nazwie Diuresin. Ni z tąd, ni z owąd wystąpił u mnie obrzęk głośni, języka i gardła.Miało to tak gwałtowny przebieg, że już po godzinie od pojawienia się pierwszego objawu, język nie chciał mi się zmieścić w jamie ustnej i przestałem mówić. Udałem się na pogotowie, lekarz zdiagnozował to jako obrzęk Qinckego i zaordynował mi 2 zastrzyki, o ktorych nazwy ię nie zapytałem. Objawy ustąpiły po kilku godzinach, ale lekarz nie kojarzył tego z żadnym lekiem, lecz z potrawą (trudną przecież do zidentyfikowania). Bagatelizując sprawę, nie poddałem się żadnym testom na wykrycie alergenu, ani nie wiązałem tego z uciążliwym kaszlem, który nota bene jest przez producenta (Servier Polska) bagatelizowany, jako ustępujący po odstawieniu leku. Następny obrzęk pojawił się po miesiącu, a ja nauczony doświadczeniem pobiegłem szybko do lekarza i udało się zapobiec najgorszemu.
Następny (najcięższy przypadek) miał miejsce podczas wycieczki do Egiptu. Znowu dzięki szybkiej interwencji lekarza (egipskiego)udało mi się uciec kostusze spod łopaty.
Ostrzegam wszystkich: w rzadkich (najprawdopodobniej) przypadkach perindopril może spowodować skrajnie niebezpieczny dla życia obrzęk głośni i gardła.
O tym Servier Polska nie informuje w sposób wyraźny, a powinien to uczynić nawet w tonie alarmistycznym.
Informacja brzmi:
istnieje związek pomiędzy stosowaniem inhibitorów konwertazy angiotensyny, a występowaniem obrzęków naczyniowo-ruchowych.
Ja jestem (jeszcze żyjącym) dowodem tego!!!!

Ostrzegam!!!
Prestarium może być groźne dla życia!!!!!*
A co to za choroba?Jest wiele alternatywnych kuracji na różne choroby np. metoda Gersona.A generalnie prawie wszystkie lekarstwa poza odżywkami sa szkodliwe.
Oczywiście jeżeli producenci wypuścili produkt co nieodwracalnie uszkadza komórki albo z innego powodu jest niebezpieczny powinni zostać srogo ukarani jeżeli jasno nie zostały opisane objawy uboczne i nie zaznaczono czy powodują trwałe uszkodzenia ciała.Dlatego być może uzasadnione by było podanie producentów i tych co dopuścili do użytku do sądu aby ich nauczyć pokory(piszę być może ze względu na to że jak żyd pobił Polaków to zostali aresztowani i wiem że niekoniecznie sąd musi być sprawiedliwy).

marzena IP: 78.8.27.**

Witam .Biore od trzech miesiecy prestarium 5,odczuwam skutki uboczne jest to stan wymiotny ,cisnienie sie unormowalo ale musze odstawic i isc do lekarza ,

Kiepska sprawa IP: 89.228.244.**

Jak to bierzecie na obniżenbie ciśnienia to to poczytajcie: http://www.pfm.pl/u235/navi/198675 .Ja łykam te związki potasu i mam nawet za niskie więc polecam.