Roman IP: 195.60.217.**

Witam,

chciałbym zapytać czy ktoś z Państwa spotkał się z takimi dolegliwościami jakie opiszę poniżej. Żaden lekarz nie potrafił do tej pory nam pomóc i zaordynować skutecznej terapii.

Moja 11 letnia córka cierpi od kilku lat na bóle brzucha w okolicy pępka. Nabierały one swojej intensywności z roku na rok. Obecnie są bardzo silne i nie pozwalają jej normalnie funkcjonować :(

W zeszłym roku córka trafiła do szpitala gdzie po dwóch gastroskopiach stwierdzono nadżerki dwunastnicy i przełyku. Po podaniu controloc*u dolegliwości stopniowo się łagodziły. Jednak nie przeszły do końca.

Obecnie znowu bóle są znaczne i córka od 2 miesięcy praktycznie nie chodzi do szkoły. Leczenie nie pomaga. Wyniki badań krwi, zaw. żelaza i inne są w normie i nie wskazują na żadny stan zapalny. Co mnie szczególnie dziwi - bóle zawsze występują w okolica pępka, wypróżniania nie przynoszą ulgi, wzdęć nie ma. Diety lekkie nie przynoszą poprawy. Córka zaczyna coraz mniej spać (późno zasypia).

Czy można przypuszczać, że jest to zespół jelita drażliwego ? Czy może inna choroba jelit (nadżerki dwunastnicy swoją drogą, ale boli ją szczególnie okolica pępka). Jaka jest najskuteczniejsza metoda diagnostyki jelit ?

Może macie Państwo jakąś wskazówkę lub mogliby polecić jakiegoś gastrologa .. najlepiej z woj. Pomorskiego, ale pojadę nawet gdziekolwiek byle jej ktoś pomógł.

Bardzo dziękuję

Hela 754 IP: 83.19.104.**

Witaj. Skoro twoja 11- letnia córka miała rok temu gastroskopię i wyszły jej nadżerki wiec może należałoby powtórzyć badanie i zrobić test na obecność bakterii *helicobacter pyliori* ,która powoduje owrzodzenia i trzeba ją leczyć antybiotykiem. Piszesz, że od kilku lat cierpi na bóle brzucha i żaden lekarz do tej pory nie potrafił jej skutecznie pomóc więc może należy ją umieścić w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie celem diagnostyki. Tam właśnie przechodziła diagnostykę jelit moja bratanica. Nie wiem jak nazywa się to badanie, ale sprawdzane są całe jelita. Pozdrawiam

Dziękuję za odpowiedź.

Tak, zapomniałem to napisać, miała hilicobacter pyroli. Otrzymała antybiotyk i po tej terapii stan uległ znacznemu pogorszeniu. Obawiam się, że wraz z usunięciem bakterii, antybiotyk uszkodził przewód pokarmowy .. ale to oczywiście moje odczucie niepotwierdzone klinicznie.

Czy wiecie może jak się nazywa taka diagnostyka, o której pisze Hela ?

Dziękuję

Witaj . Wydaje mi się, że antybiotyk nie mógł być przyczyną pogorszenia stanu zdrowia. Antybiotyki stosuje się na szeroką skalę przy różnych schorzeniach w odpowiednich dawkach w zależności od wieku. Również w gastroskopii wyszły mi nadżerki przełyku i żołądka i także leczyłam bakterie helicobacter ,a obecnie muszę brać nieraz leki z grupy *omeprazol* ze względu na bóle brzucha. Nie wiem , czy twoja córka miała robione badania na obecność pasożytów przewodu pokarmowego;; owsiki, lamblie, glisty ,bo to też może powodować bóle brzucha. Pozdrawiam

Tak, miała generalnie wszystkie *popularne* badania gastrologiczne. Nie wykazały obecności pasożytów. Dziękuję i pozdrawiam.

Witaj Skoro miała zrobione badania na obecność pasożytów, więc może cierpi na rzadko spotykaną chorobę jelit. Proponuję diagnostykę w CZD w Warszawie- Międzylesie Nie wiem czy podam dokładnie, ale to badanie to ;koronoskopia jelit; lub *koloskopia*, które wykrywa wszystkie nieprawidłowości jelit. Pozdrawiam

Roman IP: 217.153.221.**

Bardzo dziękuję .. będę prosił lekarza o skierowanie na takie badanie. Pozdrawiam serdecznie !

Janet IP: 82.210.150.**

Może mieć robaki, lambrie, czy coś takiego. Moja kuzynka na to chorowała. Miewala silne bóle brzucha w okolicy pępka.

Agnieszka IP: 212.160.131.**

Panie Romanie,mam pytanie.czy udalo sie w koncu ustalic jaka jest przyczyna bolu brzucha u Panskiej corki?moj synek ma 8 lat i ma podobne dolegliwosci.i tez ciezko ustalic co mu jest.dziecko caly czas meczy sie,bo te bole dokuczaja.
jesli Pan tu zaglada jeszcze to bardzo prosze o jakas odpowiedz.

Roman IP: 87.204.84.**

No więc przyczyna nie leżała w pasożytach niestety .. Myślę, że ta dolegliwość mogła mieć swoje korzenie w stresie związanym ze szkołą .. Helicobacter też odegrać swoją rolę. Obecnie, po ponownej kuracji contrloc*iem, bóle ustały i jeżeli się pojawiają, to bardzo rzadko i nie są tak intensywne ..

Co mogę poradzić, to nie zwlekać z gastroskopią. Tylko tak można się przekonać jak wygląda błona śluzowa żolądka i dwunastnicy, a to wiele mówi.

W jakiej części Polski Pani mieszka ? W Prokocimiu są dobrzy specjaliści w diagnozowaniu i leczeniu tego typy schorzeń. Ja z kolei korzystałem z porad w Elblągu.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego ..

Marta20 IP: 217.153.64.**

Witam, przeczytałam Pana wiadomość i powiem Panu, ze jeżeli córka nadal odczuwa jakieś dolegliwości warto leczyć ja cięgle tzn. powtarzać te kuracje. Mam 20 lat i od 15 roku życia mam problemy takie jak Pana córka. Mój stan powoli sie pogarszał i na dzień dzisiajeszy mam liczne nadżerki na dwunastnicy i refluks żałądkowo-przełykowy. Miałam wiele kuracji - Cantroloc łykałam w różnych dawkach, brałam Losec i inne tabletki o podobnym działaniu (lekarze zmieniali mi je, żeby organizm sie nie przyzwyczaił). To ciagnie sie od 5 lat (są lepsze i gorsze okresy - pare miesiecy boli mniej, potem wiecej). Ja ze zwględu na to , że mam juz dość nie pilnuje zabardzo diety a kuracji tabletkami nie chce juz mieć bo poprostu mi to nie pomaga. Pana córka jesł mała, uczulam Pana, żeby ja pilnować bo na własnej skórze sie juz przekonałam, że te choroby moga dać w kość.
Mam nadzieje, że stan córeczki sie poprawił...
Pozdrawiam serdecznie.

Ariadna IP: 193.218.153.**

Losec? W moim przypadku żadne rezultaty, jak zresztą z Controlokiem, Lanzulem, Gastekiem, Bioprazolem i stertą innych, tyle ile się nałykałam, to poezja, pomógł Polprazol, który otrzymałam chyba jako szósty z kolei. Najgorsze jest to, że kiedyś już chciałam dostać ten lek, bo mi go polecał inny wrzodowiec i nadżerkowiec w jednej osobie, poprosiłam wyraźnie o niego lekarza, ale ten miał inną wizję, stwierdził, że coś tak i dał mi wtedy chyba Lanzul czy coś tam innego twierdząc, że podobny skład itd. (pewnie był opłacony przez firmę produkującą ten lek), i tym sposobem straciłam dwa miesiące (bo potem przy trzeciej zmianie doszedł do wniosku *to może jednak Polprazol...*, ech..) W każdym razie u mnie dolegliwości nie były spowodowane Helicobacterem. Co do wałkowanego tematu gastroskopii - niezbędna moim zdaniem. Nie ma sensu odciągać diagnozy w czasie.

Natalka19 IP: 83.5.217.**

a mi ostatnio chcieli w aptece zamienic polprazl na bioprazol. w kazdym razie tluklam tym helicobacter pylori tez. mam pytanie - czy wy kiedykolwiek mieliscie nawrot choroby (w sensie helicobactera???)

Marta20 IP: 217.153.64.**

Moje problemy nie są spowodowane ta bakterią (helicobacter pylori). Miałam robione testy ale wyszły na szczęście negatywne. W sumie nie mam pojęcia czy ta bakteria powraca wiec nie moge niestety pomoc. Pozdrawiam i zdrówka życze.

ukulele IP: 87.96.43.**

Najważniejsze to starać się wyleczyć. Jeśli zakażenie nastąpi ponownie, to bakteria wróci, zrazić się łatwo, to choroba brudnych rąk.