Grzesiek IP: 77.236.7.**

Witam
mój problem polega na tym, że mojej babci jakieś 3 miesiące temu zaczęły puchnąć dłonie od nadgarstków i stopy od kostek, przy tym bardzo ją bolą i babcia czuje że są *lodowate* a kiedy my dotykamy babci dłoni mamy wrażenie że są rozpalone... babcia nie może w pełni ruszać palcami (np. dogiąć palców do dłoni....) Od tamtej pory chodzi do lekarzy bez większej poprawy....

Czy ktoś mógłby nakierować nas co robić, gdzie szukać przyczyny lub gdzie najlepiej się udać??
Z góry dziękuję za pomoc, Grzesiek.

Dorota W IP: 83.8.86.**

Witaj Grześku.
Moim zdaniem powinniście udać się z babcią w pierwszej kolejnosci do neurologa i jemu pozostawić zdiagnozowanie choroby lub odesłanie do innego specjalisty.
Nie jestem lekarzem i nie mnie udzielać tu jakichkolwiek porad ale być może Twoja babcia ma jakieś problemy z krążeniem lub nerkami.
Pozdrawiam serdecznie

werka IP: 109.243.174.**

Można popróbować samodzielnej kuracji. Mam podobne problemy i skoro lekarze nic nie pomogli przy różnych pomysłach terapii, to zaczęłam być zdania, że samemu można poczytać. W moim przypadku przez *lekko* spuchnięte nadgarstki i mocno spuchnięte stawy w palcach (czasami palce tak puchną że przypominają serdelki...) Miałam *poranną sztywność*, bardzo dokuczliwe bóle stawów. Lekarze diagnozowali reumatyczne zapalenie stawów... i żaden nie pomógł... Dodatkowo podobnie jak Twoja babcia czuje, że moje dłonie są w normalnej temperaturze, ale jak dotykam twarz, lub ramiona - to czuje lodowate dłonie...

Polecam wejść na jakąś stronę internetową o witaminach i poczytać - niedobór której z nich powoduje jakie objawy. W moim przypadku okazało się, że mogę mieć niedobór witaminy b5. Jakby się zastanowić po zjedzeniu bananów lub wątróbki następuje znaczna poprawa. Idąc tym tropem polecam wszystkim cierpiącym na poranną sztywność i opuchnięte stawy zapisywać co jecie, i później mozolnie sprawdzić po czym jest lepiej. Nie zaszkodzi kupić multiwitaminę w musujących tabletkach - KONIECZNIE UPEWNIĆ SIĘ, ŻE ZAWIERA WITAMINĘ B5!!! Żadne tabletki doustne z kompleksowym składem witamin i mikroelementów nie zawierają B5!! Zestaw witamin B kompleks nie zawierają dziennej dawki B5.

Jeżeli poczytacie i dojdziecie do wniosku, że może wam brakować B5 to pamiętajcie, żeby nie brać jej zbyt dużo! Jeżeli zawierają kompleks witamin - bo te z grupy B lepiej się wchłaniają jak jest ich w grupie kilka - to pilnujcie nieprzekraczania zalecanej dawki witaminy B6! Objawy nadmiaru B6 są bardzo podobne i równie dokuczliwe co niedobór B5!

Od trzech tygodni pilnuję u siebie odpowiedniego poziomu B5 i jest nieporównywalnie lepiej - mogę już normalnie funkcjonować. Już op kilku dniach było widać poprawę. Teraz pozbyłam się prawie zupełnie bólu stawów, opuchlizna rąk prawie zniknęła, a na pewno nie jest już tak dokuczliwa :) To niesamowite wytchnienie po roku męczarni i zdania na pomoc najbliższych. Mam nadzieję, że też po dwóch tygodniach będziecie się cieszyć jak wariaci z tego, że możecie sami sięgnąć do najwyższej półki :D :D

P.S. Co do witamin z grupy B, są one wypłukiwane razem z wodą z organizmu. Oznacza to, że lepiej jest je brać rano - nie wypocicie ich podczas snu. A na sen, tak co trzeci dzień polecam brać Vigor albo inne tabletki, które zawierają Magnez, Żelazo, dzięki czemu nie będziecie marznąć a organizm nareszcie będzie mieć siłę na codzienne zmagania (Taaaak :D po 2 tygodniach takiej terapii mam siłę żeby samodzielnie się przykryć kołdrą :D czy chociażby cokolwiek chwycić ręką!!). No i jeszcze jedna oczywistość - czas zmienić diete. Więcej warzyw i owoców (czerwona papryka i banany), wątróbki, grillowanego kurczaka, makreli.

Pozdrawiam i życzę wszystkim szybkiego powrotu do zdrowia :) Piszcie czy pomogło nawet jeśli nie pisaliście wcześniej ;)

henio IP: 81.190.150.**

Sikanie Babci na zwykłym poziomie czy zahamowane?

piko IP: 109.107.7.**

Przede wszystkim zrobic podstawowe badanie krwi i moczu.Wowczas bedzie wiadomo czego brakuje w organizmie a czego nie.Dietetyk tez mozna sie dopytac.Czesto u starszych osob brakuje Witaminy B12.Zapytac sie w aptece i opisac objawy.Doradza np.dobra masc na opuchniete stawy.*Masc Konska*bywa pomocna.

Twoja odpowiedź