sundari IP: 213.172.181.**

Cześć ;] mam pytanie czy ktoś z was miał wymieniany stymulator razem z elektrodami ? mam 22 lata i stymulator jakieś 5 lat. Na ostatniej kontroli lekarz stwierdził że stymulator jest zły i źle wszczepiony. Mimo iż czuje się świetnie nigdy w życiu nie zasłabłam itd.. Czy powinnam się bać ? co prawda stymulator pochodzi jeszcze jakieś 3 lata, ale jednak jest to dość duży stres dla mnie. Wychodząc z gabinetu usłyszałam słowa „jest pani bezpieczna przez najbliższe 3 lata nie umrze pani i nie powinna zemdleć”

kasiek IP: 93.105.239.**

tez mam 19 lat i od roku rozrusznik i jest tragicznie.. wiecznie sie tulam po szpitalach ;(

PZ IP: 89.78.122.**

cześć jestem mamą 1,5 rocznego dziecka, które po operacji złożonej wady serca ma założony stymulator serca (brak własnego rytmu).
Asiunia9302,
Czy możesz coś więcej napisać jak wyglądało Twoje dzieciństwo, dorastanie.

iwonao

Witam
Moja córka tez ma rozrusznik. Wszczepiono go kiedy miała niespełna 2 latka(złożona wada serca) Obecnie ma 12 lat, czyli jak łatwo policzyć - 10 letni staż z rozrusznikiem.Chodziła do przedszkola, chodzi do szkoły, uczy się b. dobrze. Nie może ćwiczyć na lekcji w-f i to jest dla niej problem.Sporym dylematem była dla nas decyzja czy córka może mieć telefon komórkowy. Czy będzie zachowywała ostrożność. Komórkę ma od roku i nie było kłopotów. Cały czas przypominamy o bezpieczeństwie.Córeczka jest aktywna, wesoła ale i bardzo wrażliwa. 3 lata temu przeszła wymianę baterii. Rozrusznik ma jeszcze w brzuszku więc czeka ją niebawem kolejny zabieg.

Magdalena 33 IP: 91.33.222.**

Mam ICD od roku i jestem bardzo zadowolona i moge robic prawie wszystko w miare swoich mozliwosci oprocz palenia i picia alkoholu i sportow ekstremalnych a mam naprawde bardzo chore serce EF-27 % ale trzeba zyc dalej i cieszyc sie nim bo mamy w sobie opiekuna 24 h na dobe Pozdrawiam wszystkich !!!

Kinga22

Witam mam na imie Kinga mam 22 lata mieszkam w anglii od 23.06.10 mam rozrusznik, operacja bardzo mnie bolala w koncu rozrusznik umiescili mi pod miesniem. O tym ze bede miala rozrusznik dowiedzialam na 8dni przed jego wstawieniem. 14.06 pojechalam do szpitala bo 12tego i 13tego mialam bole w klatce piersiowej i zawroty glowy.... ale do szpitala pojechalam dopiero 14tego gdy juz pojechalam okazalo sie ze musze zostac na noc poniewaz mam zwolniona akcje serca, w pierwsza noc spedzona w szpitalu serce stanelo mi na 5/6 sec dlatego lekarze zadecydowali ze potrzebuje rozrusznika na ktory czekalam tylko 8dni a nie jak to w polsce bywa ok pol roku.. ok 1,5 miesiaca przed operacja zaczelam trenowac thai boxing, bylam prawie pewna ze po operacji juz nie bede mogla -ale okazalo sie ze moge moge robic wszystko co do momentu operacji. Tydzien po operacji zaczelam spowrotem jedzic samochodem, okolo 1,5miesiaca po operacji wrocilam na treningi chodze na dyskoteki, raz na jakis czas pojde na solarium,saune, sam wychowuje 3letnia corke przy ktorej mam dosc duzo ruchu gdyz to taki maly diabelek. Nie dochodzilo to do mnie ze bede miala rozrusznik poniewaz nigdy nie mialam problemow z sercem, moja rodzina i znajomi bardziej sie tym przejeli niz ja. Nie mozna zdrezygnowac z rzeczy ktore sie robilo do tej pory poniewaz ograniz tez odczuje pewne braki na ruchu... Nie mozna zawszyc sie w domu i nic nie robic. Rozrusznik to zadne nieszczescie on na tylko pomaga gdy na serduszka zwalniaja, wszystkim zycze powodzenia i nie matrwcie sie bo to nie pomaga pozdrawiam x

duduś IP: 94.72.112.**

witam ..mam 46 lat i pracuję jako kierowca zawodowy .czy po wszczepieniu rozrusznika będę mógł dalej pracować w tym zawodzie

chudybiker IP: 46.134.204.**

Witam wszystkich. Szukalem na forum informacji ktorych nie znalazlem wiec sam postanowilem opisac co robilem po wszczepieniu rozrusznika i nic sie nie stalo, licze na to, ze komus to pomoze i inni dopisza swoje doswiadczenia.

1 Jezdzilem: samochodem, motocyklem, skuterem, autobusem, trolejbusem, tramwajem, metrem, pociagiem, rowerem.

2 Plywalem: statkiem, lodka z napedem elektrycznym i bez, kajakiem, rowerem wodnym.

3 Uzywam: suszarki do wlosow, kuchenki elektrycznej, komputera (uwazam na WIFI I BLUETOOTH- jednak nie stwierdzilem negatywnego wplywu), kuchenki mikrofalowej, blendera, mlynka do kawy, szczoteczki elektrycznej, sprzetu RTV i HIFI, odtwarzacza MP3, nawigacji GPS, klucza pneumatycznego, wiertarki, szlifierki.

4 Pije: piwo- max 3, wino-max 0.5 l, wodka-max 250ml, no i inne zdatne do picia plyny.

5 Jem: co sie da

6 Uprawiam sport: plywam, biegam.

7 Pracuje: jestem mechanikiem.

Drodzy panstwo, z rozrusznikiem da sie normalnie zyc, mnie lekarze tak straszyli, ze teraz mam nerwice i zamiast zbyt wolnego tetna to mam za szybkie, nie dajcie sie zwariowac. pozdro.

Tadeusz drugi IP: 83.168.106.**

A ja chciałbym się zapytać, czy mogę spawać elektrycznie używając urządzenia spawalniczego Migomat inwertorowy i czy mogę przebywać w pobliży linii wysokiego napięcia zawieszonej na wysokich słupach? Na oko słupy mają gdzieś z 10, albo i więcej metrów. Pozdrawiam i dziękuję. Z używaniem innego sprzętu nie mam problemu. Spawać jednak się boję, a przechodzić pod linią wysokiego napięcia przechodzę, tylko, chodzi mi o dłuższy pobyt pod nią.

Do Tadeusz drugi IP: 178.56.228.**

Tu jest kawałek tekstu z linku, który znajduje się na pierwszej stronie tego wątku możesz tam znaleźć więcej informacji.

Duże spawarki łukowe (o mocy ponad 1000 A) mogą czasowo zablokować pracę stymulatora [4,5,6,91-94]. Jakkolwiek niektórzy uogólniają, że pacjenci (zwłaszcza stymulatorozależni) z jednobiegunowym układem stymulującym nie powinni ze względów bezpieczeństwa obsługiwać spawarek łukowych [4] to wykazano że spawarki o mocy mniejszej niż 225 A nie mogą zakłócić pracy stymulatora [91] (małe spawarki *domowe* na prąd jednofazowy mają znacznie niższy pobór mocy) ; pacjenci z dwubiegunowym układem stymulującym mogą bezpiecznie używać spawarek do 400 A [4]. Wykazano też, że duże spawarki przemysłowe o mocy do 1000 A mogą zablokować czasowo stymulację gdy odległość od generatora prądu wynosi mniej niż 2 metry a od łuku mniej niż 1 m [91]. Inni podają, że dla spawarek średniej mocy bezpieczna odległość od łuku wynosi 2 stopy czyli 61 cm [92]. Pacjent posługujący się domową spawarką powinien jak najdalej od siebie ustawiać generator prądu oraz pętle kabli spawarki oraz używać dodatkowo rękawic izolacyjnych [94,95].
- Linie wysokiego napięcia. Pole elektryczne wytwarzane przez prąd elektryczny płynący w liniach przesyłowych może zakłócić pracę układu stymulującego (oba efekty czasowego przejścia na *noise mode pacing*) [4,99]. Dotyczy to jedynie układów jednobiegunowych; dwubiegunowe układy stymulujące pozostają niewrażliwe [96-100]. W odległości 40 m od 400 kV linii pole elektryczne nie jest w stanie zakłócić pracy układu jednobiegunowego [4].
Wpływ ciśnienia wywieranego na stymulator podczas nurkowania
Nurkowanie swobodne w aparatach powietrznych, nie jest niebezpieczne dla pacjentów ze stymulatorem serca. Dopiero ciśnienie zewnętrzne przekraczające 9 atm. może zgnieść tytanową obudowę stymulatora. Przyjmuje się, że obudowa stymulatora bezpiecznie wytrzymuje ciśnienie 6,9 atm [5] stąd nie ma ograniczeń dla uprawiania tego sportu tylko ze względu na fakt posiadania stymulatora [2].

Ewa1

Dzień dobry chciałam się dowiedzieć ile trzeba czekać na operacje wszczepienia rozrusznika serca ponieważ mój chłopak choruje na serce i lekarze powiedzieli mu że musi czekać a on z każdym dniem gożej się czuje bardzo proszę o informacje

danusia1667

Witam :) to zależy gdzie chodzi do lekarza ,bo ja byłam 23 stycznia u lekarza a 21 lutego będę miała wszczepiony rozrusznik ..zależy od lekarza i stanu zdrowia pacjenta ...ja podlegam pod Poznań i będę miała to zrobione na ul.Długiej ..pozdrawiam

Dawid 1986 IP: 188.33.216.**

Witam :) mam rozrusznik od 24 lutego 2012. Decyzja o wszczepieniu rozrusznika zapadla w jeden dzien. Do szpitala skierowal mnie lekarz kardiolog po wyniku z holtera ekg gdzie moje serce zatrzymywalo sie na kilka sekund w nocy podczas snu ;/ na szczescie zawsze sie budzilem :) skierowanie bylo po to zeby lekarze w szpitalu mnie skontrolowali do pozadku gdyz stracilem Brata 5 lat temu mial 30 lat ;/;/ i tez problemy z sercem . I doslownie po nocy z rana zapadla decyzja o wszczepieniu stymulatora dwujamowego gdyz bylem podlaczony pod aparature gdzie byla obserwowana moja praca serca na biezaco w dyzurce lekarskiej. Tam pielegnierki zobaczyly to samo co na holterze ekg doktor tez byl przy tym, rano zrobili badania krwi , moczu i zdecydowali ze niema na co czekac tylko jeszcze dzis zrobic zabieg. Nie powiem bo czuje sie znacznie lepiej juz niema zawrotow glowy , zlego samopoczucia mam jakby wiecej energii do zycia :) Ale mam Jedno pytanie czy ktos wie jak z dzwiganiem czy np. silownia nie zaszkodzi ?? pozdrawiam Dawid

Dawid1986

Witam :) mam rozrusznik od 24 lutego 2012. Decyzja o wszczepieniu rozrusznika zapadla w jeden dzien. Do szpitala skierowal mnie lekarz kardiolog po wyniku z holtera ekg gdzie moje serce zatrzymywalo sie na kilka sekund w nocy podczas snu ;/ na szczescie zawsze sie budzilem :) skierowanie bylo po to zeby lekarze w szpitalu mnie skontrolowali do pozadku gdyz stracilem Brata 5 lat temu mial 30 lat ;/;/ i tez problemy z sercem . I doslownie po nocy z rana zapadla decyzja o wszczepieniu stymulatora dwujamowego gdyz bylem podlaczony pod aparature gdzie byla obserwowana moja praca serca na biezaco w dyzurce lekarskiej. Tam pielegnierki zobaczyly to samo co na holterze ekg doktor tez byl przy tym, rano zrobili badania krwi , moczu i zdecydowali ze niema na co czekac tylko jeszcze dzis zrobic zabieg. Nie powiem bo czuje sie znacznie lepiej juz niema zawrotow glowy , zlego samopoczucia mam jakby wiecej energii do zycia :) Ale mam Jedno pytanie czy ktos wie jak z dzwiganiem czy np. silownia nie zaszkodzi ?? przepraszam ze jeszcze raz ale zalozylem sobie profil dopiero po dodaniu odpowiedzi :) pozdrawiam Dawid

krzys669

Z tego co się orientuję tylko 10 kg tą ręką po której jest stymulator, jest sporo ograniczeń, przede wszystkim do źwigania, pola elektrycznego, czy nawet intensywnych wymachów ręką. Po wszczepieniu dadzą ci pewnie książeczkę, albo wpisz w google *ograniczenia po wszczepieniu stymulatora serca*. Ruch wskazany, ale bez obciążenia i niekontaktowy.
Przez kilka miesięcy zero ruchi rękami - możliwośc zerwania elektrod, później zarosną., ale nie jestem pewny.