daisy79

Witam prosze o pomoc, wykonano u mnie echo serca, wynik (dla mnie straszny),Tętniak przegrody międzyprzedsionkowej uwypuklający się w stronę prawego przedsionka bez cech przecieku między przedsionkami. Wskazane echo przezprzełykowe celem wykluczenia PFO . nadmieniam, że bardzo często mam migreny.
Co to jest PFO? Jak leczyć tętniak?Czy można się go pozbyć całkowicie?Czy mogę podróżować samolotem lub eurotunelem? Jakie są zagrożenia?Moim hobby jest taniec, czy muszę z tego zrezygnować? Do czego może doprowadzić nieleczony tętniak?

Magdalena :) IP: 83.23.157.**

mój syn obecnie 18 lat , w zeszłaym roku z powodu tetniaka IAS ( ubytki międzyprzedsionkami) miał zabieg - przezskórnie zamknięte ubytki parasolką Starflex
Z tym ze mój syn miał przeciek lewo prawy , zmienioną sylwetkę serca ( powiększoną prawą komorę ) i jeszcze zaburzenia rytmu
Myslę że to wszysto było wynikiem wady ( ubytku )
dziś jest już po wszystkich zabiegach ( zabrze) czuje sie świetnie .
Jeśli Twój lekarz nie widzi wskazań do zabiegu to pewnie nie jest to konieczne - nie masz przecieku , poza tym wszelkie wątpliwości rozwieje pewnie echo przezprzełykowe
Jeśli masz jakieś pytania chetnie odpowiem

alrada IP: 83.30.198.**

Madzia to skarbnica wiedzy :)

PFO - pate nt foramen ovale - przetrwały otwór owalny

To chyba to samo co drożny otwór owalny.

DROŻNY OTWÓR OWALNY

Otwór owalny (foramen ovale) jest to otwór w przegrodzie międzyprzedsionkowej
serca.W życiu płodowym człowieka otwór ten zapewnia komunikację między
przedsionkami.Jego struktura przypomina zastawkę - prąd krwi pozwala na jego
otwarcie w kierunku lewego przedsionka.Poród powoduje zmiany fizjologiczne w
sercu noworodka - wzrost ciśnienia w lewej komorze powoduje zasklepienie
otworu.U dorosłego człowieka pozostałością otworu owalnego jest tzw. dół owalny
w przegrodzie międzyprzedsionkowej.Ciekawostką jest , że około 20% populacji
dorosłych ma drożny otwór owalny.
Typy ubytku w przegrodzie międzyprzedsionkowej ASD :
- drożny otwór owalny
- pierwotny ASD
- wtórny ASD
- wada zatoki żylnej
- wada żyły głównej dolnej
- anamalie zatoki wieńcowej.
Drożny otwór owalny dokładnie biorąc nie jest to ubytek w przegrodzie
międzyprzedsionkowej. Może występowac nawet u 25% małych dzieci. Do
fizjologicznego przecieku między przedsionkami nie dochodzi, jesli nie ma
współistniejącej wady serca. Drozny otwór owalny nie wymaga leczenia
chirurgicznego, dopóki nie wystąpi przeciek. Otwór ten wykorzystuje się podczas
cewnikowania serca , gdyz pozwala on na łatwe wprowadzenie cewnika do lewego
przedsionka. Przy wycofywaniu sie z lewego do prawego przedsionka występuje
róznica średnich ciśnien. Pozwala to odróżnić drożny otwór owalny od ASD., przy
którym średnie ciśnienia są jednakowe albo prawie jednakowe.

Najprostszą formą wrodzonego połączenia międzyprzedsionkowego jest niecałkowite
zamknięcie otowru owalnego. U około 30 % zdrowych osób pozostaje w miejscu
płodowego otworu owalnego niewielka, nieczynna czynnościowo szczelina. Ustanie
przepływu krwi nie jest równoznaczne z anatomicznym zamknięciem otworu
owalnego. U 50 % dzieci do 5-go roku życia otwór owalny całkowicie zarasta (
zakmniecie anatomiczne) . U pozostałych jest wprawdzie funkcjolanie nieczynny,
ale pozostaje niezarośnięty i pozwala na wprowadzenie cewnika z prawego do
lewego przedsionka. Drożnośc otworu owalego pozostaje zachowana u 25 % osób
dorosłych.
Prawdziwe ubytki polegają na braku części tkanki przegrodowej. Powierzchnia
ubytku może byc rózna, przeciętnie wynosi 2-3 cm kwadratowych. Zdarzają sie
ubytki tak duże , że oba przedsionki tworzą praktycznie jedna wspólną jamę.
Ubytek jest najczęściej pojedynczy, chociaz spotyka się jednocześnie dwa lub
więcej otworów. Niekiedy przegroda jest jak sito usiana drobnymi otworkami.

Różnice w podawanych % zależą od źródla cytowania.

Pozdrawiam i zyczę zdrowia
Ola

Aga IP: 82.160.123.**

Tetniak przegrody międzyprzedsionkow to nie to samo co otwor owalny,najczesciej przy tej drugiej wadzie wspolistnieje. Nie ma potrzeby wykonywania operacji przy tej wadzie, chyba ze przeciek jest widoczny

gosia IP: 85.28.162.**

Moja córka (17 lat) będzie miała za kilka dni zabieg przezskórnego zamknięcia PFO. W badaniu przezprzełykowym stwierdzono przetrwały kanał owalny z przeciekiem lewo- prawym. Długość kanału PFO 15,8 mm, spoczynkowa separacja blaszek do 1,8. Przegroda międzyprzedsionkowa wiotka, duży ( 16 mm - wychylenie) tetniak przegrody międzyprzedsionkowej. Naczytałam się już o tym wiele. W artykułach podają wiele mozliwych komp[likacji. Jakie jest niebezpieczeństwo ich wystapienia? Im bliżej do zabiegu tym bardziej się niepokoję...:(

Ola IP: 83.30.216.**

gosiu, dopiero teraz to czytam. Tak na szybko zajrzyj na forum poprzez stronę www.sercedziecka.org.pl
Musisz się zalogować. Tam znajdziesz rodziców, ktorzy to przeszli.

Pozdrawiam i trzymam za córke kciuki
Jeśli chcesz napisz do mnie alrada@gazeta.pl

W jakim ośrodku córka przejdzie zamykanie PFO ?

Ola

Witaj Olu :)
Córka będzie miała ten zabieg robiony w Krakowie w klinice Kardiologicznej w szpitalu Jana Pawła II w przyszłym tygodniu. Dzięki za dobre słowo . Zaraz lecę na stronkę którą mi podałaś :)
Jakbym miała jakieś pytanko to pozwolę sobie napisać na maila :)
Pozdrawiam i dziekuję

Ola IP: 83.30.201.**

Powodzenia i trzymam kciuki. Córa będzie pod dobra opieką.

Ola :))
nie masz pojęcia jak bardzo mi te słowa pomogły.
Czytałam tutaj ciągle tylko o ośrodkach w Zabrzu , Poznaniu czy Łodzi a nikt nie pisał nic o Krakowie. Wiem , że Kraków ma bardzo dobrą opinię jesli chodzi o szpital Jana Pawła co i Ty potwierdzasz. To mnie bardzo wzmocniło w pozytywnym mysleniu o tym co ma się wydarzyć.
Bardzo dziekuję za podanie stronki sercedziecka... zalogowałam się tam pod nikiem gosia962 . Wyczytałam tam sporo istotnych dla mnie informacji na interesujący mnie temat własnie :). To istna skarbnica wiedzy . A najistotniejsze jest to , że czytając to dochodzi do mojej świadomości, że ja i moja córka nie jesteśmy wyjatkami. Że jest to niestety bardzo powszechna wada o której wcześniej nie miałam nawet pojęcia.
Mam sporo pytań dotyczacych sytuacji po zabiegu ale narazie nie mogę się skupić na tym ponieważ myslami już jestem w dniu jutrzejszym. Bo własnie jutro córka idzie do szpitala a zabieg odbędzie się we wtorek.
Jak już odetchnę z wrażeń związanych z samym zabiegiem to wpadnę na forum serce dziecka podzielić się z Wami swoimi odczuciami i zapytać o całą resztę....:)
Narazie bardzo dziękuję Olu ...

kakrotek IP: 83.29.160.**

i jak tam poz zabiegu Pani córki??? ja tez mam tętniaka, mam mieć robione echo przełykowe i wtedy się okaże co dalej...

No to już jesteśmy po zabiegu :))
Córka miała pod kontrolą echokardiografii przezprzełykowej implantowaną zapinkę AMPLATZER PFO OCCLUDER o rozmiarze 25 mm.
Wszystko przebiegło sprawnie a teraz efekty są widoczne. Czuje się bardzo dobrze w piatek mamy kontrolę w szpitalu i mam nadzieję że i w badaniach też będzie wszystko ok.
Odczuwam ulgę ale odetchnę na dobre po kontroli w szpitalu .
kakrotek......:)) witam....:)
To własnie echo przezprzełykowe jest takim przełomowym badaniem , które u mojej córki zadecydowało o tym zabiegu.
Pozdrawiam

kakrotek IP: 83.29.149.**

JA TEZ juz jestem po echo serca przez przełyk, opis badania mam taki sam jak córka Pani Gosi, tylko dużo mniejszy kanał PFO, wychylenie tętniaka 8,8 mm. Narazie nie mam bezwzględnych przeciwwskazań do zamknięcia ubytku, mają mi zrobić jeszcze rezonans magnetyczny głowy i to zadecyduje czy zamykać mi kanał czynie, w związku z moimi migrenowymi bólami głowy.

Ciesze, się, że Pani córka czuje się dobrze :) ja tez lecze się w szpitalu JPII w krakowie :)

Karina22 IP: 95.108.49.**

Ja także mam tętniaka z wyciekiem jestem po zabiegu zamknięcia w ub roku w Poznaniu , kiedy brałam leki było dobrze po odstawieniu Plawix dostałam drugi udar, okazało się że wyciek jest dalej przez zapinkę amp, i jestem pozostawiona samej sobie , bo lekarz nie wie co ma zrobić dalej , Na zachodzie zapinki są wycofane z zabiegów z powodu nieszczelności , przez rok nie robiono mi badania bezprzeł echokardiografii tylko echokardiografie , a to nie wykaże wycieku ,Po trzech miesiącach po zabiegu proszę prosić o badanie bez przełykowe ja czekam na operację w Zabrzu w marcu ,,pozdrawiam

Twoja odpowiedź