sylwia IP: 83.15.194.**

Cześć
Czy ktoś z Was forumowicze sercowcy, moglibyscie mi pomóc, ostatnio w badaniu echo serca wyszła mi fala zwrotna -ślad w zastawce trójdzielnej, oraz slad w zastawce tętnicy płucnej. Czy to jest groźne?? może ktoś coś napisze?? z góry dziękuję

Karolina IP: 217.113.226.**

też mam niedomykalność trójdzielnej - chyba nic poważnego póki nie ma ewidentnych objawów, o których można przeczytać w necie, ale będę również b.wdzięczna za wszystkie info na ten temat

Aleksandra IP: 83.30.221.**

Sladowa - bliska fizjologicznej.

izabela IP: 213.134.183.**

nie , nie jest to patologia.

Maciek IP: 83.4.236.**

a co oznacza fala zwrotna I stopnia w zastawce trójdzienej?czy to jest już groźne?bywa że źle sie czuje kilka razy w ciągu dnia - takie jakby przyspieszenie pulsu i zawroty głowy.Wszyscy mi mówią że to nerwica ale ja myśle że to coś innego jest.Co powinienem teraz zrobić?Prosze o odpowiedź

alrada IP: 83.30.223.**

Chodzi o niedomykalność (nieszczelność) zastawki trójdzielnej . Tutaj okreslona jako 1 stopnia ( z 4), a więc mała.

Z tego co znalazłam to :
rzadko obserwuje się zmiany anatomiczne zastawki trójdzielnej ( jedna z czterech zastawek serca; leży między prawym przedsionkiem a prawą komorą). Jej niedomykalnośc jest zwykle wynikiem rozciągnięcia pierścienia zastawkowego i rozstrzeni prawej komory. Osłuchowo szmer fali zwrotnej zastawki trójdzielnej niełatwo jest rozróżnić od szmeru niedomykalności zastawki dwudzielnej. Przy dobrej reakcji na podanie leków w wielu przypadkach niedomykalność trójdzielna ustępuje bardzo szybko. U dzieci niedomykalności zastawki trójdzielnej wyjątkowo rzadko towarzyszy zwężenie.

Stopień fali zwrotnej w badaniu dopplerowsklim ocenia się w skali 4-stopniowej, na podstawie zasięgu rejestrowanego wstecznie przepływu krwi. W niedomuykalności 1 stopnia falę zwrotną stwierdza się tuż nad zastawką, w 2 stopnia - w obrębie 1/3 przedsionka, w 3 stopnia fala zwrotna sięga połowy, a w 4 stopnia do dystalnej połowy prawego przedsionka.

Niedomykalnośc zastawki trójdzielnej prawie nigdy nie jest głównym celem podejmowanego leczenia chirurgicznego. Podstawowym wskazaniem do zabiegu jest z reguły wada wspólistniejąca.

morfeusz332

a czy mając niedomykalność zastawi tr. płucnej 1 stopnia można to wyleczyć?
Jeśli tak to jak i czy można uprawiać kulturystyke z taką wadą?

Twoja odpowiedź