Janusz IP: 193.24.206.**

Zazywam ten lek od jakiegos czasu dwa razy dziennie jedna tabletke w celu zopobieganiu dodatkowym skurczom, poczatkowo lekarz powiedzial abym zazywal tylko w momencie kiedy cos sie dzieje. Czy ktos mi moze powiedziec co to za lek, czy moze mi jakos zaszkodzic, czy moge sie napic alkoholu zazywajac go?

Asia IP: 217.153.73.**

Witaj!:). Propranolol jest antagonistą receptorów beta-adrenergicnych, co oznacza,że jest preparatem rozszerzającym naczynia krwionośne, zwlaniającym czynność serca i zmniejszającym siłę jego skurczu. Wskazaniami do jego stosowania są m.in. nadciśnienie tętnicze, zespół WPW,nadkomorowe i komorowe zaburzenia rytmu serca, zawał serca, phaeochromocytoma czy dodatkowe skurcze. Nie można zażywać go przy brdykrdii, bloku serca, astmie, niewydolności serca, wstrząsie kardiogennym i w podczas nadwrażliwości na lek. Alkohol etylowy,o który pytałeś, podobnie jak związki glinu, utrudniają wchłanianie propranololu,przez co jest on mniej skuteczny. Radziłabym Ci więc powstrzymać się od picia alkoholu. Działaniami niepoządanymi propranololu są m.in. łagodna bradykardi, hipotonia, blok serca, oszołomienie, senność, zaburzeni orientacji, nudności, wymioty czy biegunka. Mam nadzieję,że odpowiedziałam wyczerpująco na Twoje pytanie. Jeśli jednak miałbyś jeszcze jakieś pytania, zadaj,a postaram się odpowiedzieć. Pozdrawiam!:).

Gośka IP: 213.238.96.**

Mam równiez pytanie do propranololu. Również od dłuższego czasu go zażywam, choć w mniejszej dawce. Miałam w rodzinie przypadki krwiaków w mózgu oraz wylewów krwi do mózgu. Kilka lat temu zaczęłam cierpiec na częste bóle głowy. RTG oraz rezonans magnet. nic nie wykazały. Nie stwierdzono nadciśnienia, ale miałam czasem kołatanie serca. Lekarz przepisał mi właśnie ten specyfik. Bole minęły, mam jednak pytanie, czy jest możliwość że uzależnię się od tego leku (a planuję dziecko), lub że np. tomograf komp. wykazał by przyczynę bólów której nie ujawniły poprzednie badania?? Będę wdzięczna za odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie

Propranolol jest lekiem, który raczej nie uzależnia- no, chyba,że bierze się go w zbyt dużych dawkach (ale to normalne,że tak się dzieje:P). Nie musisz się wieć obawiać, że odczujesz jakieś dzialania niepożądnae (poza może tymi, ktore już opisalam). Badanie tomografem nie wykaże raczej żadnych zmian, ale proponuje poinformowanie o tym lekarza wykonujacego badanie- tak na wszelki wypadek:). Pozdrawiam!:).

aga IP: 80.53.54.**

czesc! mam pytanie od niedawna zażywam propranolo i raczej od tego czasu mam wrazenie ze wszystko w moim ciele delikatnie drży a szczególnie w klatce piersiowej i przełyku za odp dziekuje:) pozdrawiam

BARBARA IP: 87.207.241.**

powinnas sprawdzic poziom elektrolitow we krwi czyli potasu i magnezu, niestety branie beta-blokerow powoduje utrate tych pierwiastków czego przyczyna moga byc wlasnie drgania miesni i zaburzenia ich kurczliwosci, pozdrawiam

Iwona IP: 83.23.126.**

Ma 8 msc synka.Ma zespół wydłużonego QTc.Od 4 msc bierze Propranolol.Czy ten lek ma wpływ na jego rozwój? Czy mogą się z tym wiązać jakieś zaburzenia innych organów?

Iwona IP: 83.5.43.**

Od kilku dni rozpoczełam brać Propranolol na drżenia i zaczela mnie po tych tabletkach kuć przy sercu. Nie wiem co zroboć- czy odstawić tabletki???

W żadnym wypadku nie możesz odstawić leków na własną rękę! Jeśli odczuwasz dyskomfort spowodowany braniem tego leku,poradź się swojego lekarza,który najprawdopodobniej zmieni lek lub jego dawkowanie. W każdym razie jak na razie bierz lek tak,jak Ci to zalecił lekarz! Pozdrawiam!:)

kasia IP: 84.40.173.**

Witam! :)
Chciałabym wiedzieć czy stosowanie leku propranolol nie osłabia skuteczności tabletek antykoncepcyjnych?

W ulotce dotyczącej tego leku nie ma nic powiedziane o jego wpływie na tabletki antykoncepcyjne. zazwyczaj podaje się wszystkie interakcje danego leku na leki inne. Jeśli jednak nie jesteś do końca o tym przekonana,radze zapyatać o to swojego lekarza- zawsze bedziesz miala swiadomość,że wiesz już na pewno jaka jest prawidlowa odpowiedź:). Pozdrawiam.

Zuzka IP: 81.190.180.**

Czy ktoś może wie czy można brać propranolol tylko wtedy gdy np mocno bije serce albo sa dodatkowe skurcze, czy trzeba go brać regularnie, Mam w domu 10-tkę i pomaga mi właśnie gdy moje serce pędzi nie wiadomo gdzie, ale czy dobrze robię. Byłam u rodzinnego co prawda i mówiła żeby brać w razie czego ale słyszałam różne opinie, zapytam wię ctutaj na forum. Pozdrawiam

Droga Zuzko,jesli lekarz tak mówi,to znaczy,że masz tak brać:). Ja tez kiedys bralam ten lek i dokladnie identycznie jak Ty-i nic mi nie bylo,tylko mi pomagał:). Tak więc bierz go śmiało tak jak Ci to zlecił lekarz:). pozdrawiam:).

Sylka IP: 83.30.94.**

Od 2tyg.biore propranolol 10mg 3razy dziennie i rowniez odczuwam takie delikatne drzenia w klatce,jakby ktos walil w niej mlotkiem udarowym, choc ostatnio sporo sie pocilam.Czy sa to raczej straty elektrolitow czy dzialania niepozadane?Jak dlugo trzeba uzupelniac elektrolity, aby wyrownac ich poziom?
inne objawy to:sennosc,meczliowosc,oszolomiienie,spadki cisnienia

beata IP: 83.19.174.**

Witam,
od miesiaca lekarz przepisal mi propranolol z powodu bolow glowy, zauwazylam, ze masa ciala wzrosla o 4kg, co jest przyczyna, moze nie powinnam zazywac tego leku?