Serdi IP: 95.160.155.**

Witam

W czwartek 16.03 miałem konsultacje kardiologiczną gdyż wykryto u mnie niedomykalność zastawki aortalnej, wynik ciężka niedomykalność aortalna , pacjent skierowany do koronografii i wymiany zastawki. I tutaj zaczyna się mój problem,przed operacją muszę mieć wykonaną koronografię i kardiolog wpisał mi termin na październik to chyba trochę długo przy takiej wadzie? Oczywiście zapytałem się o to no i tak* takie są terminy , takich pacjentów jak pan jest dużo, w chwili badania nie ma pan cech niewydolności i nie ma wskazań do przyspieszenia operacji,serce jest zdrowe i kompensuje wadę ale to się może w każdej chwili zmienić, gdyby zaczął pan się dusić albo puchnąć albo nie mógł zrobić siku proszę się szybko udać do szpitala * mam 33 lata i z tego co zrozumiałem to tak jakbym siedział na bombie czyli w każdej chwili mogę wykitować a operacje zrobią mi szybciej jak już zaczne wykitowywać.Nie tak to sobie wyobrażałem,myślałem że dadzą mi jakiś termin typu miesiąc czy coś takiego,często boli mnie serce i czasami mam duszności typu dwa razy w tygodniu a od czasu tej konsultacji to już wogóle źle się czuje słabo mi i wogóle masakra ale to chyba psychika mi siada nie wiem co robić dalej czy ktoś też tak długo czekał? Nie chcę cały czas czekać i myśleć czy zacznę puchnąć albo się dusić bo zwariuję
Proszę o jakąś poradę.Biorę bisocard 2,5 i telmix 40 na nadciśnienie. Pozdrawiam

Odpowiedzi znajdują się poniżej

wstanislaw

Witaj
Jestem po dwóch operacjach serca w tym po wymianie zastawki aortalnej. Termin operacji zależy od parametrów uzyskanych w badaniu echa serca. Takim parametrem jest AVA/ nie mniej niż 1/, oraz gradient przez zastawkę aortalną. Koronografie wykonuje się bardzo często tuż przed operacją. Ważność jej jest nie więcej niż 6 miesięcy.Jeśli jest więcej to wykonują ponownie przed operacją. Chodzi, miedzy innymi o stan tętnic wieńcowych.Jeśli są pytania chętnie odpowiem.
Pozdrawiam- Stanisław

Dziękuje za odpowiedź, u mnie powiedzieli że nie ma wskazań na tą chwilę do przyspieszenia terminu.Wczoraj miałem duszności i wylądowałem na SORZE ale za nim przyszła moja kolej po półtorej godziny ustąpiły wyniki z krwi bez istotnych odchyleń troponina i d dimery ok.Lekarz się mnie pytał skąd taka duża wada w takim wieku i że nikt mi nie zagwarantuje że do czasu tej operacji zastawka całkiem nie siądzie.I co wtedy się dzieje? Czy ktoś miał przyspieszaną operację?co się wtedy działo? Z myślą o operacji już się pogodziłem teraz bardziej się boję że jej nie doczekam,masakra aż mi psychika siada od tego wszystkiego pozdrawiam łukasz

Szczesliwa IP: 188.146.73.**

Moj maz mial operacje zastawki 3 lata temu wowczas mial 36 lat. Operacja byla w Krakowie.nie mial robionej koranorografi bo nam kardiochirurg powiedział że młodym ludziom sie tego badania nie robi. Jaki masz przeplyw przez zastawke i gradient maksymalny? Moj maz mial jak dobrze pamiętam 0,7 przeplyw przez zastawke i 99 gradient maksymalny.takie parametry byly bezwzględnym wskazaniem do opracji. Gdzie będziesz operowany?

wstanislaw

Witaj Łukasz
Proponuje zgłosić się do kardiochirurga/ nie kardiologa/ nawet prywatnie. Zdrowie jest najważniejsze. Jeśli chcesz to proszę pisać na moją pocztę mejlową.
Pozdrawiam - Stanisław

Witam

Na konsultacji dostałem tylko kartkę z datą koronografii i wytycznymi jak i o której mam się zgłosić to wszystko, badanie będe miał w szczecinie na pomorzanach co do przepływu i gradientu to nic nie wiem miesiąc temu byłem prywatnie u kardiologa to dostałem taki opis po usg aorta w opuszce 36mm lewy przedsionek 38mm.lewa komora powiększona ok 60 mm w rozkurczu i 38 w skurczu.PMK 10mm w rozkurczu ,16 mm w skurczu,tylna ściana 10mm w rozkurczu i 17 w skurczu EF 60% morfologia płatków zastawki trudna do oceny wydaje się trzy płatkowa ale nie ma pewności co do ciągłości płatków.Niedomykalność aortalna +++/++++ z turbulentnym przepływem fali zwrotnej układającej się na przednim płatku zastawki mitralnej powodującej jego wypadanie.Fala zajmuje ponad 50%LVOT .W aorcie zstępującej ptzepływ dwu kierunkowy .Mała niedomykalność zastawki dwudzielnej + .kurczliwość prawej komory w normie z TAPSE 22mm . przepływ płucny prawidłowy z ACT 138ms osierdzie wolne.nie uwidoczniono przecieków wewnątrz sercowych. No i dał mi skierowanie do kliniki kardiologii celem diagnostyki i leczenia pojechałem na izbe przyjęć tam zrobili mi ekg tylko obejrzeli to badanie kazali wyleczyć zęby i zgłosić się na konsultacje no to byłem a tam termin na listopad i o cała historia .Z tym katdiochirurgiem to dobry pomysł popatrze później na internecie i w sumie tak naprawdę to nie wiem co dalej robić

Szczesliwa IP: 178.42.124.**

Koniecznie musisz pojsc na konsultacje do kardiochiururga to on ostatecznie podejmie decyzję o operacji. Polecam klinike jana Pawła w Krakowie

Szczesliwa IP: 178.42.124.**

Kardiolog powinien cie skierować na konsultacje do kardiochiururga. Czy masz jakies objawy?

sercowa

Witaj SERDI
Parę lat temu byłam operowana na Pomorzanach.Pamiętam ,że przed operacją byłam skierowana na koronarografię (miałam na Arkońskiej).Tam po badaniu zbierają się lekarze i to oni ustalają kiedy i do którego kardiochirurga masz się zgłosić.Po wizycie u kardiochirurga miałam ponad miesiąc na porobienie badań.
Po tym wszystkim zgłosiłam się na umówiony termin na Pomorzany.Badania przed operacją też robiłam w laboratorium na Pomorzanach.
Na kiedy masz koronarografię?

No i właśnie tak ma się to odbyć z tym że koronografię mam dopiero w listopadzie to trochę długo co do objawów to mam duszności takie ataki po pół godziny przychodzą nagle i tak samo odchodzą niby oddycham ale tak jakby powietrze nie było przerabiane w płucach i to obojętnie czy siedze czy leże czy stoję,miałem też napady arytmii intakie jakby mocne pojedyncze uderzenia ale biorę dużo magnezu i ustało sporadycznie się zdarzy i często kłucie po lewej stronie zwłaszcza jak się zdenerwuję albo po nagłym wiekszym wysiłku

wstanislaw

Witaj Łukasz
Wydajność serca prawidłowa/ EF60%/. Duszność pochodzi z zastawki mitralnej/ wypadanie płatka/, z zastawki aortalnej/ niedomykalność i prawdopodobnie zwapnienia/ trudno określić ile jest płatków/, a nawet stanu naczyń wieńcowych/ zalecono koronografie/. Kłucia to prawdopodobnie nerwicowe. Proponuje leki na uspokojenie.Nie podajesz AVA, ani gradientu. Domyślam się, że są prawidłowe i dlatego zakwalifikowano na operacje planową, a nie przyspieszoną. Uważam, że śmiało doczekasz koronografii i operacji. Pozwoli ona normalnie funkcjonować.
Pozdrawiam-Stanisław

Hej

Co do nerwicy to prawda, jest ona duża ale ciężko się nie denerwować i o tym nie myśleć.Generalnie gdyby nie te duszności byłoby nieźle jutro mam w planach dłuższą wycieczke jeśli pogoda pozwoli.Może trochę wtedy odsapnę psychicznie.Czy ktoś wie co się dzieje jak ta zastawka mi całkiem siądzie?znaczy wiem jaki jest finał ale czy to stopniowo się pogarsza czy nagle od lekarzy ciężko cokolwiek się dowiedzieć pozdrawiam łukasz

sercowa

Witaj SERDI
Podpisuję się obiema rękami pod wypowiedzią WSTANISLAWA.Wiem ,że najłatwiej jest powiedzieć żeby się nie denerwować ale to dla Ciebie najlepsza pomoc.Szkoda ,że żaden lekarz nie wytłumaczył Ci ,że spokojnie dotrwasz do zabiegu.Nie przestawiaj swojego normalnego życia na ciągły strach o nie bo nerwy Ci wysiądą.Duszności masz z powodu stresu i strachu .Musisz tak jak piszesz odsapnąć.Może jakaś herbatka na uspokojenie ,może rozmowa z doktorem rodzinnym który powinien Ci wszystko wytłumaczyć na spokojnie.
Wycieczka w dobrym towarzystwie to na pewno super pomysł.Trzymaj się wiosna już pachnie.Pozdrawiam

wstanislaw

Witaj Łukasz
Na pytanie o objawy postępującej degradacji zastawki aortalnej powiem na moim przypadku. Od daty otrzymania skierowania na operacje to jest gdy AVA było 0.9, a gradient maksymalny wynosił ponad 90 systematycznie było mi duszno ,nie mogłem przejść 20 kroków. Na 2 dni przed zabiegiem spadło mi ciśnienie do granic niebezpiecznych. Jednak żyje mając ponad 80 lat i w niezłej kondycji.
Koniecznie unikać wysiłku ponad własne możliwości, unikać stresu, szukać zajęcia i wspomagać się lekami na uspokojenie np melisa, dopperherz aktiw /bez recepty/.
Pozdrawiam- Stanisław

Witajcie

Nie wiem właśnie jaki mam gradient i ava bo nigdzie mi o tym nie pisze w papierach.Panie Stanisławie a ile pan czekał na operacje i czy robił pan jakieś dodatkowe badania? Bo ja mam jeszcze się zaszczepić na wzwb pozdrawiam łukasz