kasia IP: 81.173.229.**

Moja mama miała udar mózgu. Minęły już 24 godziny, ale lekarze mówiąc że stan jest beznadziejny nie robili dosłownie nic...Dopiero po interwencji rodziny zaczęli dawać sondę i leki.Występuje niedowład lewej strony i brak jest kontaktu z chorą.CZy moja mama może odczuwać jakies bóle, czy słyszy otoczenie.Oczy ma zamknięte ale np. w nocy sama przewróciła sie na bok.

Bloodrayne1 IP: 80.53.248.**

Witaj Kasiu.Nie załamuj się.Mój dziadek miał też udar w wieku 82 lat.Po pól roku opieki ,leków i witamin teraz wrócił do zdrowia i jest w pełni sprawny (jak na 83 lata)Dziadek też miał niedowład.Nie trać nadziei,mimo,że brak z nią kontaktu.Dziadek tydzień dochodził do siebie.

Słonko IP: 193.151.24.**

Kasiu- po udarze mózg potrzebuje czasu,żeby dojsć do lepszej formy. pierwsze 24 godziny to stan bardzo trudny dla tkanki mózgowej. niedowład lewej strony- czyli udar miał miejsce w prawej pólkuli- a to oznacza,że mama moze mieć przez krótki czas trudności z orientacją w czasie i przestrzeni- ale nie powinno być zaburzeń z rozumieniem słów- rozumiem Twój lęk i niepewność- znam to bardzo dobrze.
Trzymam kciuki za Twoją mamę.
Pozdrawiam

natalia IP: 82.9.17.**

Kasiu, jesli Cie to pocieszy - identycznie bylo z moja mama.Przez 2 doby byla nieprzytomna, potem baaaardzo dziwna przez jakis tydzien-ledwo mowila, nie mogla ruszac lewa strona. Jednakze teraz, po 5 latach od tamtego czasu, mam na powrot swoja mame(tzn bylo dobrze juz duzo wczesniej). Na szczescie chodzi, ale lewa strone ma mniej sprawna.moze ruszac i chwytac, ale kuleje i rzuca sie w oczy ze jest cos nie tak. z mowa wszystko ok, tak samo umyslowo. przyzwyczailismy sie , ze z mama nieco wolniej sie chodzi na spacery i po sklepie, ale to ten sam czlowiek, a wydawalo sie to niemozliwe(przez pierwszych kilka dni, potem tygodni). czeka ja rehabilitacja - i tu moja dobra rada - zacznijcie ja jak najszybciej! kazdy dzien jest cenny.pozdrawiam!

paulina IP: 83.12.104.**

Witam Mam na imię Paulina i jestem studentką II mgr, pisze prace na temat udaru mózgu w związku z czym potrzebuje pomocy od osób po udarze lub od ich rodzin.Mam do wypełnienia ankiete która składa sie z 14 pytań, ankieta jest całkowice anonimowa i na jej uzupełnienie wystarczy tylko 2min.bardzo proszę o pomoc.Mój mail to paulanal@interia.pl. Jeżeli ktoś miałby ochote mi pomóc to proszę napisac do mnie maila.Pozdrawiam i z góry dziękuje

alrada IP: 83.30.237.**

Koc hani, bardzo mnie podbudowaliście. Moja 94-letnia babcia własnie podobniez przeszła udar niedokrwienny mózgu. Jka na swoje lata była bardzo sparwna, w tym w pełni umysłowo. 23-go miała zawroty głowy, podobniez dwukrotnie się przewróciła, w tym byc może z ytrata świadomości. Kiedy przyjechałam i zobaczyłam jak jest słaba, że kącik ust lekko jej zaczyna opadać natychmiast zawiozłam ja na pogotowie a stamtą na oddział neurologiczny. W sumie lekarz nas przyjmujący dawał jej wybór czy chce zostać. Całe szczęscie, że chciała, bo na drugi dzien doszło do rozwoju udaru. Nie otwierała oczu, lewa strona ciała stała sie niewładna, nie kontroluje oddawania moczu ect. Umysł w pełni sparwny, ale bardzo słabiutka. Jestem załamana, bo kocham ja jak mamę, która mi zastapiła. I nie patrzę przez pryzmat wieku. Na całe szczęsice wydaje mi się, ze ona nie cierpi, nic ja nie boli. Pomijam opiekę w polskim szpitalu, która pozostawia wiele do zyczenia oraz kulture lakarza, który np rozmawia ze mna tyłem siedząc i paląc papierosa w dyżurce :(. Nikt nie jest w satnie powiedzieć mi kiedy babcia wyjdzie do domu, a potem nagle z dnia na dzień zostanę o tym powiadomiona. A przeciez musze mieć czas na przygotowanie własciwej opieki dla babci w domu. Więcej i bardziej fachowo pomogła mi pani w sklepie meduycznym aniżeli personel medyczny na oddziale. teraz jednak wiem jak ciezka jest praca opiekunki. Ile trzbe mieć sił i wprawy by taka osobę podnieść, przewinąc ect.

Bbacia powoli czasami otwiera częsciowo oczy. Ale wpierw musze jej przemyś zaropiałe powieki. Jest bardzo śpiąca ale na pytanie czy podają jej jakieś leki uspokajające nie uzyskałam odpoiwedzi. Jest spokojna, całe dni śpi. Rozmawia ale to ją męczy.

prosze napiszcie coś wiecej nt tego czy w Waszych przypadkach taka osoba w podeszłym wieku z niedowaldem kończyn jednostronnym jeszcze wstała z łózka, zaczęła kontrolowac wypróżnianie ect ? Bardzo boję sie ponownego udaru.

Pozdrawiam i życxzę zdrowia i wszytskiego dobrego na Nowy Rok.

Ola

Sylwia Paszkiewicz IP: 89.76.139.**

Witam,
Jestem fizjoterapeutą zapraszam wszystkich zainteresowanych po udarze na nieodpłatną terapię PNF i NDT Bobath. Terapia będzie polegała na uczestniczeniu pacjenta w szkoleniu dla dyplomowanych fizjoterapeutów, więcej informacji uzyskasz pod tel 513-010-633, lub sylwiapaszkiewicz@wp.pl

megi IP: 83.22.173.**

Witam wszystkich! Dwa tygodnie temu moja ciocia dostała udar mózgu cały czas jest w śpiączce a na domiar złego na tomografii wyszło że udar przerodził się w w wylew. Sama nie wiem co jets gorsze czy wylew czy udar.Pomóżcie jeśli przeszliscie coś takiego.

invest6@o2.pl IP: 193.200.82.**

Pol roku temu moja 80 letnia babcia przeszla rozlegly udar mózgu.Lezała bez ruchu prawie miesiac z calkowicie sparalizowana lewa strona ciala.Juz w drugiej dobie po udarze zaczelismy rehabilitacje bierna polegajaca na zginaniu konczyn,masowaniu stawow.Przez pierwsze 2 tygodnie caly czas spala,ale mimo to caly czas staralismy sie do niej duzo mowić.Lekarze nie dawali babci szans..Fatalne wyniki krwi,fatalne cisnienie,skoki cukru,zaawansowane migotanie przedsionkow,choroba wiencowa,zakrzepowe zapalenie zyl.Po miesiacu babcia zaczela przyjmowac plynne pokarmy i poruszac palcami u nog i rak po stronie objetej paralizem.W 2 i 3 miesiacu po udarze zaczela siadac na łózku z pomocą oraz wymawiac pojedyncze slowa i zdania(od 2 doby po udarze rehabilitacja trwala dziennie okolo 1 godziny z przerwa w weekendy ).W 4 miesiacu babcia wstala i obecnie porusza sie przy pomocy balkonika po kilka minut dziennie spacerujac po mieszkaniu.Porozumiewa sie za pomoca krotkich zdan,ale rozumie niemal wszystko co do niej mowimy mimo ze lewa polkula jak wyszlo na TK zupelnie jest wylaczona.Niestety mimo odzyskania w tak szybkim czasie zadowalajacej sprawnosci fizycznej z dnia na dzien pogarsza sie jej stan psychiczny .Ataki agresji,histeria,placzliwosc.Do tej pory brala doraznie haloperidol oraz prozmazin a jutro babcia ma wizyte domowa lekarza psychiatry.

Najwazniejsze sa pierwsze dni po udarze,nawet w beznadziejnych stanach nei warto tracic nadzieji i starac sie jak najwiecej mowic do chorego nawet gdy ten calkowicie jest nieprzytomny,(oczywiscie w granicach rozsadku gdyz nadmiar bodzcow nie jest wskazany)warto tez jak najwczesniej zaczac rehabilitacje, juz w szpitalu przy łózku kazda osoba moze to robic nie tylko fizjoterapeuta ,wystarczy troche poszperac w internecie na ten temat .

ILU IP: 87.207.201.**

I ja niedawno przeżyłem traumę spowodowaną udarem mojego ojca. Na szczęście szybka interwencja (moja, nie pogotowia - a jakże) zapobiegła dużej rozległości tego udaru.

Pojawił się niedowład lewej strony ciała oraz zanik umiejętności mówienia. Po miesiącu już chodził, sprawnie poruszał lewą ręką oraz wyraźnie mówił. Niemniej jednak (minęły 2 miesiące) do tej pory, pomimo, że jest sprawny nie doszedł jeszcze do pełni zdrowia somatycznego, nie mówiąc o psychicznym. Ta choroba to naprawdę trauma i dla chorego i dla najbliższych. W ciągu 5 minut osoba staje się niemowlakiem, które nie potrafi samo sprostać trudom życia codziennego. Niemniej jednak długotrwała rehabilitacja pozwala cofnąć skuki tej choroby prawie w 100%
Należy w to wierzyć i walczyć....

Kasia IP: 83.18.26.**

polecam swoje usługi w charakterze rehabilitanta - terapeuty w Częstochowie i okolicach - Pozdrawiam Kasia 504 27 81 72

Angela IP: 79.184.139.**

czesc. czy moglby mi ktos pomoc? moj brat mial udar mozgu ma 31 lat jest mlody i cale zycie przed nim. szukam jakiegos dobrego osrodka albo szpital rehabilitacyjny. prosze o pomoc. moj e-mail: cool_Angela16@interia.pl dziekuje z góry!!!

Ewelina IP: 91.123.165.**

Witam!

Jestem studenką ostatniego roku pielęgniarstwa i piszę pracę magisterską na temat przygotowania opiekunów do sprawowania opieki nad osobami po udarze mózgu. Chciałabym, aby moja praca wniosła coś do wiedzy na temat opieki nad udarowcem.

Proszę o pomoc w badaniach i wypełnienie ankiety. Być może przyczyni sie to do poprawienia sytuacji opiekunów.

Z góry dziękuję za pomoc. Z wyrazami szacunku

Ewelina Grzybała

adres e-mail: grzewka@o2.p

peter** IP: 87.205.248.**

Dwa lata i dwa miesiące temu mój tata w wieku 60 miał udar i miał sparaliżowaną prawą stronę oraz problemy z mową po dwóch latach praktycznie wszystko wróciło do normy może małe problemy z mową, ale wczoraj rano dostał po raz drugi udar z tym że tym razem jest sparaliżowana strona lewa i jak na razie stan jest bardzo poważny bo cały czas jest nie przytomny. Lekarze praktycznie nic nie mówią, czy ktoś wie może w ilu procentach ludzie z tego typu śpiączki wybudzają się.?? Ja mam holerną nadzieję że wszystko będzie dobrze tylko że wszystkiego się obawiam

beba IP: 84.234.42.**

cześć ewa nie wiem co ci napisac ...poprostu bądz dobrej mysli ......mój tato dostał drugi udar mózgu 3.maja 2009 ...najpierw byl lewostronny a teraz prawo ....wierze że mnie słyszy bo płacze ....na pytanie czy mnie słyszy daje znaki ruszając nogą ..wczoraj tzn.4.maja otworzył jedno oczko .....boje zasnąc w nocy żeby usłyszeć telefon ze szpitala.....mów do niego głaszcz go całuj proś żeby cię nie opuszczał .......mój tato jak słyszy te słowa płacze próbuje mi coś powiedzieć .....ale ma rure w gardle żeby język się nie zapadł ...........on musi słyszeć że bez niego ...Twój swiat się zawali.....mój email to beba125@wp.pl ....zawsze to lepiej nie być samą ......