Terenia IP: 83.31.57.**

Proszę o udzielenie mi informacji na temat funkcjonowania człowieka po przebytym leczeniu szpitalnym związanym z zatorowością płucną.Zdaję sobie sprawę jak poważna jest to choroba,dlatego martwi mnie czy jest związana z pewnymi ograniczeniami?Dotknęła ona mojego 24letniego męża i codziennie zadajemy sobie to pytanie w obawie o przyszłość,czy coś ulegnie zmianie,czy będzie jak dawniej?Co z naszym życiem intymnym?Będę bardzo wdzięczna za pomoc w mojej sprawie w postaci możliwie wyczerpujących odpowiedzi na pytania.Dziękuję serdecznie!Pozdrawiam!

Odpowiedzi znajdują się poniżej

wodzu IP: 83.29.149.**

ja jestem po zatorowosci plucnej 2 lata stan był krytyczny mam 30 lat teraz wszystko jest ok.na początku szybko się meczyłem ale z czasem to mineło a jeśli pytasz o te sprawy to u mnie jest bez ograniczen pozdrawiam nos do gory.

memup IP: 83.31.5.**

ja również jestem po masywnej zatorowości płucnej, 6 miesięcy, mój stan był krytyczny, mam 38 lat, teraz jestem na acenocumarolu i moge powiedzieć że jest ok.
Pozdrawiam.

ewelina IP: 89.160.83.**

mam 36 lat jestem 5 lat po zatorze poczatki straszne ale powoli wrocilo do normy choc nadal biore zastrzyki teraz jestem w 9 miesiacu ciazy jestem bardzo szczesliwa czuje sie dobrze

aga IP: 77.253.178.**

Mam 33 lata, jestem 3 lata po zatorze, mój stan był krytyczny. Około roku wracałam do formy. Trzeba uzbroić się w cierpliwość.
Teraz jestem na początku ciąży i w związku z tym ma pytanie do eweliny, czy przebyty zator miał wpływ na ciąże?

Ben IP: 91.20.194.**

Mam 60 lat i od 8-miesiecy jestem po przebytym zatorze pluc.Regularne bo co 3-tygodnie badanie krwi metoda Quicka pozwala na ustalenie odpowiedniej dawki Acenocumarolu.Uwaga na spsob odzywiania! Witamina K jest niemal ze we wszystkich produktach jak tez i warzywach czy owocach.Jesli chodzi o sex to w moim
przypadku nastapila wzmozona aktywnosc seksualna i mysle ze to jest na plus.

AWE IP: 83.27.64.**

Mam 55 lat i jestem po operacji zatorowości płucnej w roku 2003. Stan był krytyczny. Aktualnie na acenocumarolu. Jedyna moja uwaga. W przypadku zażywania różnych lekarstw należy zwracać uwagę na wskaźnik INR gdyż niektóre leki mają wpływ na ten wskaźnik i mogą spowodować znaczne różnice w wynikach. Ja aktualnie jestem zmuszona do przyjmowania sterydów i one powodują duże wahania.

gajka IP: 85.221.128.**

Skad ta chorba sie bierze? Byli Panstwo zdrowi i nagle zator w pelni zdrowia? Zadnych chorob przedtem, zadnych objawow?

gajka IP: 85.221.128.**

Czy moglby ktos odpowiedziec? to ciekawy temat.

AWE IP: 83.27.64.**

W moim przypadku początkowo obustronne zapalenie płuc a następnie zawał płuca. Zatorowość powstała w wyniku tego zawału

stracatella IP: 83.27.137.**

Gajka, zator powstaje najczęściej z powodu zakrzepicy żył głębokich, u osób chorych na różnego typu wrodzone zaburzenia krzepliwości krwi (np. Trombofilię), niestety może się zdarzyć również u osób potencjalnie zdrowych i wtedy nazywa się idiopatyczny czyli niewiadoma jest przyczyna.
Jest wiele stanów predysponujących np. unieruchomienie na krześle przed kompem powyżej 4h, samolot, autobus itp. mała ilośc wypijanego płynu, wady serca, ciąża, połóg i inne.
Zator nie zawsze jest ze skrzepu, czasem może to być oderwany tłuszcz, blaszka miażdżycowa albo płyn owodniowy po porodzie.

Po zatorze bierze się 3-6mc leki rozrzedzające, a odstaić je można dopiero kiedy D-dimery wrócą trwale do normy.
Niektórzy (zależy od przyczyny zatoru) musza brać leki całe życie.
Niestety zatorowość jest gorsza w rokowaniu niż zakrzepica żył głębokich i często nawraca. W przebiegu zatorowości może się rozwinąć nadcisnienie płucne i przewlekłe serce płucne...
Kobiety w ciąży po przebytym zatorze powinny brać leki rozrzedzające krew (heparyna) zgodnie ze wskazaniami prowadzącego lekarza... poród i ciąża są obarczone dużym ryzykiem ciężkiej zatorowości.

pozdrawiam wszystkich i życzę duuuużo zdrówka

stracatella IP: 83.27.137.**

AWE, u Ciebie wcale nie musiało być zapalenia płuc. Lekarze często diagnozują zapalenie płuc podczas gdy to właśnie zatorowość daje takie objawy. Jedynie badanie D-dimerów pozwala na różnicowanie.

zielona311

witam. jestem po zatorze płuca już 9 lat. usunięto mi całe lewe płuco (i tak dobrze ,że lewe- jest mniejsze) cały czas jestem na lekach przeciwzakrzepowych (warfin) do tego *pare* *oddechowych* .. dość szybko się męczę ale staram się nie narzekać. dobrze jest jak jest. w końcu mogło mnie już dawno nie być :))

truskawka IP: 89.206.32.**

Jakie są objawy zatorowości? Jak to się objawia?

Warka IP: 94.246.127.**

Do zapytania truskawki chcialam was zapytaac jaka jest norma dla D-diameru? i co wskazuje ten d-diamer?