beata IP: 83.21.142.**

Zaobserwowałam u siebie ostatnio niskie tętno (55 56/min. Zmartwiło mnie to, choć rok temu miałam robione echo servca i było prawidłowe.Często miewam dziwne przypadłości typu szum w uszach, poczucie słabnięcia (ale bez omdleń) , kołatania serca - tym bardziej zdziwiła mnie teraz tendencja do tak niskiego tętna. Dodam jeszcze że jestem niskociśnieniowcem. Czy to ma jakiś związek? Czym może skutkować tak niskie tętno? Czy może mieć to podłoże genetyczne (swego czasu u mego ojca też stwierdzono takie zaburzenia)? Jak mam podnieść tętno, a może nic nie robić i uznać to za normalne? Będę wdzięczna za odpowiedź, bo się przestraszyłąm.

wileta IP: 83.20.251.**

Nie wiem czy wiesz ale ludzie z niskim ciśnienie dluzej żyją-to tak na poczatek!Ja rowniez miewam takie przypadlosci jak szum w uszach uczucie slabniecia a czasmi nawet jakbym miala zemdleć ale nie mdleje tylko tak sie czuje i tez miewam bardzo niskie cisnienie ale u mnie stwierdzoono wypadanie płatka zastawki i bradykalię(spowolniona praca serca-przy tym bardzo niskie ciśniebie).Pozdrawiam

Elżbieta IP: 81.210.111.**

Jestem wysokociśnieniowcem i dzisiaj mam niskie ciśnienie (jak dla mnie)154/76 , puls 45. Niepokoi mnie wolne tętno. Czy to jest niebezpieczne?

jim IP: 83.15.140.**

Uprawiałeś sport? U sportowców wytrzymałościowych np. kolarzy niskie tętno spoczynkowe, to oznaka reakcji serca na trening. Najlepsi sportowcy mają spoczynkowe koło 30 uderzeń na minutę.

stracatella IP: 83.28.178.**

Poniżej 30 uderzeń jest niebezpiecznie wiec to napewno trzebaby sprawdzic. Jeśli bierzesz beta blokery to może taki byc. Najcześciej 50-60, ale zdarza sie troche nizej.
Jeśli uprawiasz sport wytrzymałościowy to inna sprawa-wtedy to norma
pozdrawiam

Barbara IP: 77.114.180.**

Witam, od bardzo dawna (ponad 20 lat) leczę wysokie ciśnienie, choć słowo leczę nie całkiem odpowiada prawdzie: nie leczę, tylko przy pomocy tabletek staram się trzymać je w karbach. Nigdy nie uprawiałam sportu wyczynowego. Moje tętno jest w granicach 50, co jak czytam na tym forum jest normalne, gdy się przyjmuje beta blokery. A jednak niepokoi...
Wczoraj czułam się bardzo źle: zamęt w głowie, niemożność koncentracji, nudności, uczucie kamienia w żołądku. Dostałam torsji, po czym bardzo ostrego bólu żołądka, skurczowego; a potem już tylko (?) ostra biegunka. Czy to było zatrucie pokarmowe? Czy miało związek z ciśnieniem, 178/58, puls 47???
Ostatni często tężeje mi lewa strona ciała, drętwieje lewa ręka.
Jestem kobietą po wielu przejściach, mam 58 lat; próbowałam już najróżniejszych sposobów, wielu psychoterapii, by wykluczyć nerwicę,co i tak niczego nie zmieniło. Już mi się nie chce żyć.

stracatella IP: 217.97.182.**

Barbaro, jesli przyjmujesz betablokery to się nie ma co denerwować takim pulsem - ja też tak mam po betablokerach - dużo ludzi tak ma.
Natomiast co do wczorajszego incydentu - zgłoś się jak najprędzej do lekarza i powiedz mu o tym. Drętwienia nie są raczej od serca, ale mogą byc przepowiednią udaru. Dużo o tym czytałam. Mam 31 lat i pół roku temu przeszłam udar. Wymioty nudności i niemożność koncetracji plus drętwnienie moze (ale oczywiście nie musi) być tzw TIA czyli przejściowy udar.
Psychoterapia pomaga ale tylko tym którzy sami potrafią sobie pomóc...
pozdrawiam

shia IP: 83.31.22.**

ja mam często niskie ciśnienie np. 72/48 przy czym puls 98...
dodatkowo zdarzają się jakby zmiany w biciu serca, jakby przez jakiś czas biło zupełnie inaczej niż zwykle, bo przecież przy normalnej pracy serca nawet nie zwraca się uwagi, że ono w ogóle pracuje.
trwa to kilka minut, a powtarza się pare razy dziennie.
ostatio dizeń w dzień coś kuło mnie z lewej strony w plecach i strasznie utrudniało oddychanie.
chyba dostaje paranoji...:/
wybieram się na jakieś badania, może to coś wyjaśni...

Arek IP: 89.79.186.**

Witam, serdecznie. Mam problem z sercem. Występuje u mnie kołatanie serca, na początku serce zachowuje się jakby zaraz miało się zatrzymać, a po chwili wali jak szalone. Aż mi się słabo robi, nie wiem skąd to się bierze. Nie pale, nie piję alkoholu ani kawy. Mam 22lata. Lekarze twierdzą ,że to od stresu. Zawsze te same opowieści słyszę. Mam tą dolegliwość już 1,5roku. Zanim dostałem tych dolegliwości bardzo dużo trenowałem na rowerze. Ostatnio czułem się słabo moje ciśnienie to 90/60, wtedy czuję ucisk na sercu i boli mnie głowa. Może to jednak jest nerwica sercowa. PROSZĘ O POMOC.

Grześ Ciechanó IP: 79.163.44.**

Cześć ja mam niskie tetno od kiedy się urodziłem 35 zawsze nad ranem Ale żyje i jest fajnie mniej się męcze hehe

ad IP: 83.11.87.**

Grześ Ciechanó
sadze z ejak mas ztakie niskie tento od urodzenia to jzu jest to wyjasnione jak nei to propoponouje zrobic badania

Grzesiu_Radom IP: 87.96.108.**

To Ciekawe, wszyscy opisujemy to nasze dolegliwosci ale nikt nie daje jasnej odpowiedzi co przyczynia sie do takiego zachowania naszego organizmu...:(
Moje tetno wynosilo od 45 do 55 uderzen na minute i tez nie wiem czym bylo to spowodowane, a tez chcialebym sie dowiedziec. Czy jest ktos kto zna na to odpowiedź???

Maciek IP: 24.11.223.**

Barbaro
Piszesz, ze *te betablokery to się nie ma co denerwować takim pulsem - ja też tak mam po betablokerach - dużo ludzi tak ma.*
Lecze sie na nad cisnienie i wlasnie je zazywam je od dwoch tygodni. 2 dni temu spadl mi puls do 56-58 uderzen/min. Zaniepokoilo mnie to, bo zrobilem sie przez to jakby ogluszony mlotem, a do tego serce mocniej bije, przez co budze sie wczesnym rankiem.
Jutro ide do lekarza, zeby cos z tym zrobic. Moze juz nie trzeba ich brac?

a IP: 83.18.251.**

ja mam inny problem: ciśnienie nigdy nie przekracza 110/80, a tętno mam zawsze w granicach 98-108. czy to normalne?

sportsmen IP: 83.8.221.**

witam mam 19 lat i uprawiam pilke nozna .zauwazylem ze bicie mego serca wynosi ok 55 uderzen/min.czy to bezpieczne ??