Słonko IP: 193.151.24.**

Myślę,że trzeba troszkę napisać tutaj z orzecznictwa- bo temat rent i zasiłków jest dosć mglisty dla pacjentów.
RENTA- przysługuje wtedy- kiedy ubytek na zdrowiu ma charakter na tyle trwały-,że nie rokuje wyleczenia w okresie powyżej 6 miesięcy- z pewnością spotkali się Państwo z rentami przyznawanymi na czas określony.
jeśli pacjent zapada na jakąś chorobę- i idzie na L4- czyli zasiłek chorobowy- maksymalny czas przez jaki może dostawać pieniądze z ZUS-u ( czyli najczęściej 80% średniej swojej wypłaty) - to 180 dni. kiedy choroba trwa dłuzej- ale rokuje wyleczenie w ciągu kolejnych 3 miesięcy- można się jeszcze ubiegać o tzw. zasiłek rehabilitacyjny.
jeśli natomiast choroba nie rokuje poprawy- można się ubiegać o rentę- czyli pieniądze wypłacane nam co miesiac przez ZUS- albo można się starać o tzw. zasiłek na przekwalifikowanie- czyli forma zapomogi- abyśmy mieli czas przekwalifikować się zawodowo- na profesję, w której nasza choroba nam nie przeszkadza.
aby starać się o rentę-
skrótem:
choroba- i zasiłek chorobowy (L4)- musi trwać 180 dni- i nie rokować wyleczenia,
miesiac przed upływem tych 180 dni trzeba złożyć dokumenty do ZUS-u zaświadczenie o stanie zdrowia (druk bierze się z ZUSu) - wypełnia lekarz prowadzący, ksero historii choroby,kartoteki, różne badania, wypisy ze szpitali -
i trzeba czekać na liścik- wezwanie na komisję do zakładu ubezpieczeń społecznych :-)
sprawa schorzeń, które kwalifikują do renty.......
O Jezusicku- sama czasem jestem zdziwiona, że orzecznicy nie przyznają świadczeń, albo ,że przyznają je czasowo- nie pracuję jako lekarz orzecznik- więc na ten temat nie umiem się wypowiedziec.
Pozdrawiam serdecznie.
Madzia

Ola IP: 83.30.154.**

Madziu witaj :)

Madzia IP: 193.151.24.**

Witaj Ola:-)

mike IP: 87.207.234.**

jeśli jest wada wrodzona serca która faktycznie ogranicza wykonywanie pewnych zajęć ktoś nie może z powodu choroby być policjantem, zołnierzem, strażakiem, ochroniarzem, sportowcem itd czyli ma ograniczoną zdolnośc do wykonywania pewnych zawodów to czy moze dostać rente ?
starać się przed operacją czy po?
czy konieczne jest wcześniej przechorowanie tych 180 dni ?
Czy ktoś taką rente z tego tytułu dostał?

Robert IP: 91.149.204.**

Bardzo prosze o szybka odpowiedz bo jest mi to pilnie potrzebne
Czy okres 32 dni wypłacanych przez pracodawce wlicza sie w to 180 dni zwolnienia lekarskiego
Od 15.09.2007 jestem na zwolnieniu lekarskim po amputacji 5 palca prawej dłoni i złamania 4 palca w tej samej dłoni
1.04.2008 mam mieć rekonstrukcje dłoni
Jeszcze raz proszę o szybką odpowiedź

kasia IP: 80.54.27.**

te 32 dni, o ktorych piszesz rowniez sa wliczane w okres 180 dni

aga IP: 80.238.80.**

jestem po operacji kregoslupa w zeszlym roku,mam 28 lat,ale nie mam przepracowanych 4 lat skladkowych tylko 2,czy w tym wypadku jest mozliwosc dostania jakiejkolwiek rety?

Igor IP: 83.14.14.**

Witam!
od urodzenia mam wadę zastawki aortalnej dokładniej niereumatyczne zaburzenia funkcji zastawki tętnicy głównej. wiem że z taką wadą kwalifikuję sie na to aby otrzymywać *jakieś* pieniądze tylko nie wiem dokladnie jakie??czy mogę otrzymywać ręte? ta chorobha raczej nie da się uleczyć....mam 25 lat.

Dorota IP: 213.92.134.**

Witam! Ja z tą samą wadą normalnie pracowałam.Pół roku przed operacją dostałam rentę.Po operacji 2 grupę.Teraz jestem na emeryturze,ale wiem,że ludzie młodzi pracują normalnie po tej operacji i dobrze się czują.Ja jestem 17 miesięcy po operacj i też w miarę się czuję.Lekarz na komisji powiedział,że po to robi się operację,żeby być zdrowym.Pozdrawiam!

Ewa27

Jeśli jest choroba wrodzona, albo powstała przed ukończeniem 16. roku życia, to takiej osobie należy się renta socjalna, którą można otrzymać, mając choć jeden rok nieskładkowy lub składkowy ( np. studia).
Ja od wczesnego dzieciństwa miałam orzeczoną grupę inwalidzką, (teraz stopień niepełnosprawności), ale mimo że moja wada jest złożona i że mimo 3 operacji nie jestem całkiem zdrowa, dostałam ostatnie orzeczenie w MOPSie na kolejne 3 lata. Ale stopień mam już nie lekki, jak wcześniej, ale umiarkowany i pobieram 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego. Renta mi nietsety nie przysługuje. Do ZUS-u nie chcę iść, żeby się nie zdenerwować. Tam lekarze przyznają rentę, jesli choty zarabia maksymalnie 800 zł. A czy te 400 zł renty to dak dużo? Za 1200 zł miesięcznie ciężko wyżyć. Muszę więc normalnie pracować.

Ewa27 IP: 83.145.149.**

*chory*

KInia IP: 83.2.211.**

Czy dziecku z wadą serca wrodzoną ( ubytek w przegrodzie mieędzykomorowej) przysługuje zasiłek pielęgnacyjny?Jestem zielona w temacie zasiłków,może jest ktoś kto mi to wytłumaczy.

Beatris IP: 89.228.42.**

Mam 21lat i mam nowotwór niezłosliwy w piersi miałam wyciente 3guzy i znowu mam 2. Czy moge starać się o renntę chorobowo.
Prosze o szybką odpowiedz

misia IP: 83.2.240.**

beatris chyba jestes szalona ze na to dostalabys rente, ludzie naprawde chorzy odchodza z kwitkiem,ja mialam ich 11 razy usuwane, ale zaluje ze pozwolilam, bo moze od tego ciaglego ciecia zrobil mi sie skorupiak.

misia IP: 83.2.240.**

klnia musisz isc do Orzecznictwa Powiatowego pobrac druki i lekarz niech wypelni, musisz miec wszystkie odpisy ksero badan, i mysle ze dostanie stopien o niepelnosprawnosci, oraz dodatek pielegnacyjny,