joe89

Witam.
Mam 25 lat 178cm wzrostu i ważę 92kg, ćwiczę na siłowni 3x w tygodniu i 4x w tygodniu biegam 4km spokojnym tempem. Ciśnienie spoczynkowe mam w granicach 135-140/75 tętno ~70. Pracuje fizycznie od 9 do 18 potem trening na siłowni z dużymi ciężarami od 19 do 20, ciśnienie po treningu miałem 165 na 90 i tętno ~125. Zdarzało mi się ciężko zasypiać po treningu, ostatnio zmierzyłem ciśnienie około 24 godziny to miałem 150 na 80. Czy to normalne że po ciężkim treningu utrzymuje się takie wysokie ciśnienie przez 4 godziny?
Wpływa na to nawodnienie? Dziennie wypijam bardzo mało płynów nawet w granicach 1.5l
Warto zrzucić wagę do powiedzmy 85kg? Chciałem się rozbudować ale z takim ciśnieniem nici z planów chyba.
Nie biorę żadnych sterydów, nie pije kawy, nie pale papierosów alkohol raz na 2 miesiące. Cukrzycy nie mam ani jakichkolwiek dolegliwości z sercem.

kardiolog Marek Kośmicki

Witam Joe89,
Ciśnienie spoczynkowe w granicach 135-140/75 jest za duże, szczególnie u 25-latka. Ciśnienie bezpośrednio po treningu może być podwyższone, podobnie jak podczas wysiłku. Jednakże 10-15 minut po treningu powinno powracać do wartości prawidłowych. Jeżeli 24 godziny po treningu ciśnienie wynosi 150/80 mm Hg - to jest to nadciśnienie. Czy rodzice Pana żyją i czy mają nadciśnienie (ewentualnie mama lub tata)? Proponuje zgłosić się do lekarza z zapisanymi wartościami pomiarów ciśnienia. Może warto będzie zrobić holtera ciśnieniowego, żeby zobaczyć jakie jest ciśnienie w ciągu dnia i w nocy.

joe89

Dziekuje za odpowiedz.
Chodzilo mi ze jeszcze 4 godziny po treningu mialem podwyzszone cisnienie i puls.
Tak zyja, nie maja nadcisnienia, jedynie babcia ma.
Wczoraj z kolei nic nie robilem zmierzylem cisnienie i mialem 124 na 69, zawsze mierze w tej samej pozycji.

lekarz IP: 109.231.0.**

Ciśnienie 135/75 jest za duże? Żart chyba.

Twoja odpowiedź