Edka IP: 77.115.18.**

Witam !

Mam 21 lat i wczoraj po raz pierwszy przydarzyło mi się coś takiego...siedziałam sobie spokojnie nad książką i nagle poczułam ucisk w gardle, spanikowałam, czułam jakbym się dusiła, nic mnie nie bolało, mogłam przełykać a to było wrażenie jakby w środku ściany gardła zaczęły mi puchnąć... nie umiem inaczej tego wytłumaczyć...
Okropnie się wystraszyłam...:(( w nocy spałam spokojnie a rano wszystko wróciło i jest tak nadal...

dodam,że wczoraj ból bardziej nasilał się po obu stronach szyi zaraz pod żuchwą ,a dziś na całej długości...:(

Evita IP: 80.53.168.**

Witam wszystkich *kulkowców* ja również borykam sie z tą przeklętą kulką od prawie dwóch tygodni...dostaję juz szału Byłam u lekarza pierwszego kontaktu i u laryngologa i niby nic nie widac niepokojacego...dostałam skierowanie na badanie TSH na poniedzialek To badanie poziomu hormonu przysadki mózgowej odpowiedzialnego za prace tarczycy...nigdy nie mialam problemow z tarczyca no ale zobaczymy co pokaze to badanie Dodam że żle czuję się przez ta kulke w miejscach zatłoczonych robi mi sie duszno goraco slabo i cala zlewam sie potem czasem drżą mi dłonie Czy ktoś z Was także mial takie objawy??? Poradźcie cos bo idzie przez to zwariowac! I niestety mam tez od dziecka nerwice sercowa...ale radze sobie calkiem niezle w zyciu raz gorzej raz lepiej...

Wiecie co lekko mi ulżylo gdy poczytałam sobie co piszecie na tym forum :-D juz myslalm ze jestem jedyna z tą przypadłoscią choć nadaj mi to cholerstwo przeszkadza to lzej mi na duchu ze jednaj są tez inni co czują podobnie jak ja...Przerazilo mnie natomiast to ze niektorzy z Was pisza ze maja tę kulke od kilku lat! Kurcze czy naprawde nie ma na to sprawdzonego uniwersalnego sposobu??? Ja oczywiscie staram sie nie denerwowac a nawet zaczelam sie bardziej rozpieszczac by polepszyc sobie nastroj bo niby to od stresu tez powstaje ale niestety wielkiej poprawy nie widze...To takie uczucie jakby jakaś flegma tak siedziala w gardle ciagle przełykam śline odchrząkuje a nawet probowałam wymusic wymioty nic to nie dało...
Droga Edko miałam na poczatku tych dolegliwosci podobny przypadek jak Ty Otóz zdarzało sie ze gdy czytałam jaks ksiazke czy gazete to łapało mnie nagle za gadło Zaczynalam łapczywie wrcz łapac powietrze a najlepiej wyjsc na balkon pooddychac gleboko napic sie hebaty czy soku i dopiero czulam ulge a teraz czuje to G... non-stop! Pomózcie! Będe wdzieczna za wszelkie rady Życze Wam isobie pozbycia sie tego dziadostwa raz na zawsze!!! pozdrawiam

igi28 IP: 86.133.45.**

Witam wszystkich *kulkowcow*... Aby nie wprowadzac zamieszania od razu przejde do rzeczy. Oturz jakies 5-6 dni temu pojawilo sie u mnie znane wam wszystkim uczucie kolka czy tez kulki w gardle. Tzn pojawialo sie to juz wczesniej ale znikalo tak samo szybko jak sie pojawialo(zwykle po max godzinie) wiec nie przykladalem do tego jakiejs wiekszej uwagi, myslalem sobie *eee zgaga pewnie*. Ale teraz niestety nie przeszlo...
W przeciwienstwie do wiekszosc niemam rzadnych innych objawow, nic mnie nie boli ,nic nie piecze a moje dolegliwosci zaczynaja sie i koncza na wspomnianej kulce w gardle. Czytalem wszystkie wypowiedzi i wiem jeszcze mniej niz wiedzialem bo najczesciej obwiniana nerwice to ja bym u siebie wykluczyl, ze swieca szukac bardziej wyluzowanego czlowieka niz ja ,uczucie stresu jest mi obce i zawsze uzbrojony jestem w odpowiednia doze *olewki*. Co do innych przyczyn to tez nie wiem bo zawsze bylem okazem zdrowia,nigdy na nic nie choruje ,kichnac zdarzy mi sie moze raz w roku i to tylko po kontakcie z pieprzem...;). Wiec niech mi ktos powie co to takiego ,bo choc nie jest to jakos szczegulnie uciazliwe(tzn da sie z tym zyc) to jednak dla kogos kto przywykl do doskonalego zdrowia jest to dosc nie pokojace. Dodam jeszcze ze mam 28 lat wiec raczej sie jeszcze nie zdazylem *zuzyc*;). I jeszcze jedna wazna wskazowka ,jak sie czyms zajme ,np prowadze samochod ogladam cos ciekawego w tv lub *jestem* z moja dziewczyna ,to kulka jak by znikala ,nic nie czuje ,nic mi nie przeszkadza. Dziwne to wszystko ,moze ma ktos pomysl co to takiego i jak sie tego pozbyc. Z gory dzieki za ewentualne wskazowki.

PIT IP: 212.76.37.**

witajcie!
moja kulka pojawila sie jakies 8mcy temu, po ostrych imprezach alkoholowych na urlopie w tunezji...i czasem ona wraca....czasem mam ja codziennie, czasem odpuszcza na kilka dni, podobnie jak *igi* mam 28 lat i raczej nerwica i depresja to cos ostatniego co bym podejrzewal u siebie....ale kulka jest wkurzajaca. zauwazylem ze najbardziej aktywna jest po przesadzeniu z alkoholem- najbardziej mnie pozniej dusi i to przez kilka dni. przez ostatnie 7 dni mialem mnostwo gosci- ale bez alkoholu- bylo zabawnie i bardzo aktywnie spedzalismy czas i kulki nie mialem wcale!!!a teraz siedze sam bo wszyscy wyjachali i juz mnie cholerstwo dopada....masakra!chyba jednak to mam na tle nerwowym...sciskam was mocno kulkowicze!

lena IP: 89.76.76.**

Witam serdecznie mam 18 lat.Również mam problem.Mianowicie z kulka w gardle 3 dni temu połknęłam tabletkę dość była duża,przepołowiłam sobie ją na pół gdyż mam problemy z połykaniem takich tabletek.Na drogi dzień rano wstałam i zjadłam śniadanie,w trakcie przełykania czułam kucie na końcu przełyku mianowicie pod mostkiem,ból się nasilał nawet gdy piłam gorące napoje.Myślałam że to może przez ta tabletkę coś sobie uszkodziłam ale dziś już minęło 4 dni i ból przemieścił się wyżej czyli do klatki piersiowej.Mam uczucie jakby mi coś po gardle szło.Próbowałam wymiotować ale to na nic.Ciągle odbija mi się pustym powietrzem..nie wiem czy to normalne ,bardzo się obawiam bo gdy myłam u lekarza stwierdził różne objawy min. helicobacter i wrzód.Jutro mam iść znowu do lekarza i zobaczymy co powie bo ból właśnie ustał czułam tak jakby coś pełzało z kolcami po moim gardle i chciało wyjść na zewnątrz i nic nie wyszło, teraz jak zjadłam kolację nic już nie boli przy przełykaniu.Teraz siedzę przed komputerem i wypiłam na spokojnie mięte bo czasami ból był tak uporczywy że miałam uczucie duszności.Nie wiem co to może być jeśli ktoś z was ma takie objawy proszę o radę.

Witam ponownie wszystkich poszkodowanych przez wyjatkowo złośliwą i wstrętną kulke! Ja nadal się z nią zmagam juz od początku sierpnia, czyli ponad 3 tygodnie...czytalam wszystkie Wasze wypowiedzi i mam mieszane uczucia... Ulga ze nie jestem sama i przerazenie ze tyle osob to atakuje i nikt nie wie CO TO U DIABLA JEST!!! Ja przez ostatnie 3 dni bralam VALIDOL to takie lagodne tabletki uspokajajace zauwazylam lekka poprawe niewielka naprawde ale jednak. Polecam moze komus pomoze ;-) Dzis po poludniu odbieram wyniki badan TSH i jutro ide z nimi do lekarki rodzinnej na konsultacje Mam nadzieje że w końcu da mi skierowanie na bardziej szczegolowe badania np. USG...
Dodam tez ze jesi jestem czyms mocno zajeta lub rozmawiam z kims takze czuje lekka poprawe jakby objawy były mniej nasilone ale gdy zostaje sama to wraca czasem ze zdwojona siłą...;-(( Mam 26 lat, mało stresującą prace, kończe studia i mam wspanialego chlopaka od wielu lat i nie widze wyraznych powodow by to co mi dolega było spowodowane nerwica...Przezycia z nieudanedo dziecinstwa odbily na mnie swe piętno nie ma co ukrywac ale jestem dorosłą dziewczyna samodzielna i dobrze sobie radze w zyciu doroslym...Szukam przyczyny tego cholerstwa i nie znajduje Pozdrawiam Was wszystkich trzymajcie sie i brońcie przezd ta kulką!!!! ;-)

Agata IP: 77.254.200.**

Witam wszystkich :)
Również dopadło i mnie... Czuję tą wstrętną kulkę w gardle i mam ochotę ją wyciągnąć :/ na początku to zlekceważyłam, myślałam że mi się wydaje, przecież nic mi nie mogło tam utknąć... A mam tak jakieś 2 tygodnie. Poza tym żadnych innych objawów, żadnego kaszlu, kataru. Zaglądałam do gardła, nic tam nie widzę, ale to raczej jest jakby w okolicach strun głosowych. Nie paliłam nigdy, rzadko piję, mam wakacje więc nie mam teraz stresu. Czytałam o globus histericus, wszystko jakby się zgadzało... W tym roku miałam trochę nerwów związanych z maturą i rekrutacją na studia, czy to może mieć wpływ? A może to coś z tarczycą? Jakie badanie trzeba zrobić, żeby to wykryć? Albo jak zlikwidować ten globus? Cholera normalnie nie mogę, coraz bardziej się to nasila :( najbardziej wieczorami, nie mogę przez to zasnąć, bo czuję się jakby mnie ktoś dusił!... Proszę Was o pomoc...

Droga Agato! Rozumiem doskonale co czujesz...ja właśnie dzisiaj odebralam swoje wyniki badan tarczycy i są bardzo dobre czyli to nie tarczyca w moim przypadku a jesli TY chcesz zrobic to badanie Tto nazywa sie to TSH pobieraja Ci krew i na drugi dzien masz wyniki Teraz bede musiala udac sie do kardiologa i psychologa jak zalecila moja lekarka rodzinna No coż muszę jakoś narazie z tym żyć choć to bardzo uciążliwe...Radzę wszystkim nawet Tobie Agatko weż cos na uspokojenie Ja tez niedawno wrocilam z wakacji w górach niby wszystko ok zero stresu ale jednak samo to ze denerwujemy sie ta kulka sprzyja temu ze bardziej daje nam sie we znaki! ja takze nie pale, pije tylko piwo a i tak bardzo rzadko Raczej zdrowo sie odzywiam, choc uwielbiam jesc, za to duzo pije wszelkiego rodzaju herbat, od ziolowych na owocowych koncząc, to troche pomaga, bo czesto odczuwam pragnienie przez ta kulke Dodaje czasem miod prawdziwy oczywiscie i czuje lekka poprawe a w moim przypadku nawet lekka ulga jest jak balsam na obolałe cialo...Pozdrawiam

Agata IP: 77.254.217.**

Dzięki Evita :) normalnie pewnie bym od razu poleciała zrobić to badanie krwi i ogólnie do lekarki, ale strasznie boję się igieł... :( to jest jak fobia normalnie... ale pewnie będę musiała się przełamać, bo co zrobię...
A czy są jakieś inne objawy tej tarczycy?
Skoro wyszły Ci dobre wyniki tarczycy, to znaczy że pewnie masz globusa? A po co to skierowanie do kardiologa?...

Edka IP: 77.114.247.**

Minęło mi po 3 dniach,ale czasem jak wspomnę o poprawce z egzaminu to od razu czuję ucisk w gardle...Najlepiej zająć się czymś i postarać się o tym zapomnieć...nie widzę innego wytłumaczenia przyczyny tego zjawiska jak tylko stres...Żadnego bólu, żadnych chorób a jedyne zdenerowawanie...:/

Dostałam skierowanie do kardiologa poniewaz mam od lat niewielka wade serca ktora co jakis czas trzeba kontrolowac Zeby wykluczyc ze to z powodu tej wady mam ta gule w gardle musze poddac sie pewnym badaniom a do psychologa mam isc bo niby to od nerwicy ta gula tez moze byc...nerwice serca dawno mam po moim *udanym* dziecinstwie...ale teraz naprawde niezle sobie radze ALE mimo to przeszlosc podswiadomie moze sie odzywac nie wiem juz sama Musze jednak stwierdzic ze lekkie ziolowe leki uspokajające i herbatki ziolowe (rumiankowa, z melisy, z kwiatu lipy lub mieta czasem z odrobina miodu) przynosza mi pewna poprawe! Naprawde Wam to polecam Czuje sie dzieki temu bardziej opanowana, spokojniejsza i moge przynajmniej skupic sie na pracy czy innych czynnosciach A jeszcze tydzien temu niezle panikowalam probowalam na sile *wyciagnac* ta kulke z gardla, wkladalam palec probowalam wymiotowac bylam calkiem bezradna a to nasilalo to uczucie jakby duszenia doslownie jakby ktos zaciskal niewidzialna obrecz na szyi! Niestety tylko na te badania tez musze czekac pare tygodni bo sa kolejki pacjentow bo prywatnie gdybym poszla to bym zbankrutowala...;-)) Aha dbajcie tez o Wasze jak najlepsze samopoczucie, rozpieszczajcie sie, nabierzcie dystnsu do spraw ktorymi sie zajmujecie...po prostu wrzućcie na luz! ;-)) to pomaga to wytrzymac i choc na chwile nie myslec o guli!!! ;-D ;-)) Pozdrawiam!

aha co do innych objawow tarczycy to zalezy bo w nadczynnosci czesto czujemy sie zle gdy jest goraco pocimy sie drzą nam dlonie szybciej sie meczymy jestesmy bardziej nerwowi a w niedoczynnosci z kolei zle tolerujemy zimno, czesto przybieramy na wadze, takze meczymy sie znacznie szybciej, mamy zaparcia, sucha, szorstka skore lamliwe wlosy, paznokcie To tak ogolnie Ci napisalam Agatko czym roznia sie te dwie *najpopularniejsze* choroby tarczycy bo jest ich o wiele wiecej i kiazke moznaby napiusac ;-) a to badanie TSH to zrob i morfologie tez Jedno i drugie badanie polega na pobraniu krwi ale jesli chcesz sobie pomoc to nie masz wyjscia MUSISZ stawic czolo problemowi bo nikt inny tego za Ciebie nie zrobi ;-) Glowa do gory!

Ewa IP: 81.76.38.**

Witam
Mam takie samo uczucie uscisk w gardle,uscisk na glowe mozna powiedziec ze taki krotkotrwaly bol co prowadzi do dusznosci i mysle ze ucisk na mozg jest spowodowane niedotlenieniem mozgu. Dodam ze choruje na serce i niewydolnosc krazenia.
Pozdrawiam

monika IP: 87.204.178.**

Witam serdecznie wszystkich umęczonych ta dziwna przypadłością.
Już sama nie wiem czy mam ta kulke od 5 czy 10 lat wiem jedno mam jej dosyc a moim najwiekszym marzeniem jest pozbycie się jej. Zrobiłam sobie wszystkie mozliwe badanie odwiedziłam (alergologa, laryngologa, pulmonologa, dermatologa itd) badania krwi, tarczyca wszystko w najlepszym porządku. Mam silną wole zero nałogów nie pije, nie pale, nie mam zadnych natręctw. Dermatolog poradził mi zmienić cos w swoim zyciu, prace, szkołe, mężczyzne stwierdził, że kulka sama zniknie ale jeżeli nie???. Może ma racje ponieważ mój chłopak tak naprawde nasila moje uczucia duszenia sie gdyż w momencie kiedy czuje moja kulke próbuje odchrząknąc a wtedy słysze **cieszej ile można chrząkać, jak mam być z kimś kto non stop chrzaka** itd.. mało przyjemne i mało pomocne w pozbyciu sie tego. Ktoś polecił mi ssanie goździków ale w moim przypadku to sie nie sprawdza. Osobiscie uważam, że może być to na tle nerwowym mimo tego iz jak mam do czynienia z bardzo stresujacą sytuacją to nie odczuwam jej. Może cały czas powinnam sobie fundować mega stresujace sytuacje bo wtedy jest ok gorzej jest chyba jak sie poźniej zastanawiam nad tym co było nad tym co będzie jaką decyzje podjać co będzie najlepsze. Widziałam, że niektórzy z was wybierali sie do psychologa albo również podejrzewali, ze może być to na tle nerwowym. Proszę o napisanie jakich porad udzielił psycholog jak z tym wygrać bo ja już nie mam siły!! PROSZE POMÓŻCIE