zuroo IP: 83.30.60.**

Witam.Moja babcia miala rok temu zawał z lekkim udarem.Chciałbym sie dowiedzieć jakie cwiczenia może wykonywać we własnym zakresie w domu chodzi głownie o sprawność prawej reki i nogi.Myślalem nad taka *gniotką* z talkiem dla ćwiczeń(ćwiczenia tego typu). Byłbym wdzieczny za wszelkie propozycje i porady.

ania05 IP: 83.30.207.**

Możesz wykonywac babci ćwiczenia bierne ręki i nogi ,zginania ,obroty,wyprosty .Tylko jej nie połam ....

444 IP: 212.96.228.**

Bardzo mnie dziwi,że dopiero ROK po udarze się nad tym zastanawiasz.Rehabilitacje po udarze należy rozpocząć jak najszybciej,po ustabilizowaniu sie stanu pacjenta.W tym celu zwróć się do doświadczonego mgra fizjoterapii zajmującego się usprawnianiem po udarze,kilka razy pokaże babci ćwiczenia i należy dopilnować systematycznego ich wykonywania.Na efekty trzeba nieraz długo czekać i być wytrwałym ,zwłaszcza po tak długim czasie.

Po udarze nie mają znaczenia ćwiczenia typu:zgięcie-wyprost,zgięcie-wyprost.Wskazane są ruchy imitujące wykonywanie określonych czynności przydatnych w życiu codziennym.Np.Chwytanie i przestawianie garnuszka,podnoszenie do ust,chwytanie grzebienia,czesanie,picie trzymając kubek w chorej ręce[kubek plastikowy],przekręcanie klucza w zamku w kółko w obie strony.Chodzenie: najpierw w przód zdrową nogę,a chorą dostawić.Obracanie się na stojąco.Jak nie umie jeszcze chodzić,to ćwiczyć najpierw z balkonikiem,ale nie za długo,bo jak się przyzwyczai,to ciężko po dłuższym czasie nauczyć się chodzić.Aby się nie przewróciła można na podwórku zainstalować takie dwa drążki poziome ,aby chodziła pomiędzy nimi ,trzymając się ich[na odpowiedniej wysokości dostosowanej do wzrostu.]Jednym słowem ćwiczenia maja być odwzorowaniem czynności,które ma opanować,aby posiąść większą niezależność.Pozdr.

Nie wiem w jakim stopniu ma rękę niesprawną.Jeśli całkiem nią nic nie działa,to pierwszym ważnym ćwiczeniem jest dotykanie opuszkiem kciuka kolejno opuszków pozostałych palców u tej samej ręki.Jednocześnie należy cały czas PATRZEĆ !!! na to,co się robi.Łaczy się wtedy wzrok i dotyk.Jeśli samodzielnie na razie tego nie umie,to zdrową ręką niech chwyta po kolei każdy palec chorej ręki i dotyka nim po kolei do opuszka kciuka.Powtarzać kilkadziesiąt razy dziennie do znudzenia.

ania05 IP: 83.30.207.**

444 nie zgodze się tobą ze nie mają znaczenia ćwiczenia typu zgięcie -wyprost ...sama ćiwczę tak z pacjentami po udarach i są rewelacyjne efekty .Tu tym bardziej gdzie minoł rok po udarze i być moze są przykurcze a przy nich nie rozruszasz inaczej kończyny jak tyko biernym zginaniem i prostowaniem .

źle się wyraziłam.Miałam na myśli to,że użyteczność tych ćwiczeń przy nauce wykonywania potrzebnych ruchów i czynności jest mała.A w sumie chodzi o to ,by pacjent opanował takie ruchy,które pomogą mu w wykonywaniu określonych czynności. Jeżeli zaś chodzi o przykurcze,to oczywiście taki rozruch wskazany.Nie wiemy nic o tej pacjentce jak to z nią faktycznie jest.I od jakich w tym momencie ćwiczeń powinna zacząć. Dlatego fizjoterapeuta powinien opracować dla niej strategie.Pokazać ćwiczenia,a rodzina powinna je zanotować i codziennie z nią ćwiczyć.Oczywiście nie tracąc cierpliwości,gdy nie ma szybkich rezultatów.

23Zalamana23

Zgadzam sie z 444 i z ania, wydaje mi sie, że wszystkie ruchy imitujace codzienne czynności są ważne. Znajoma mi osoba po udarze miała własnie takie ćwiczenia jak: podnoszenie butelki, ściskanie gniotka ale miękkiego, trzymanie kubka, chowanie ręki do kieszeni i wyciąganie, dużo dały także ćwiczenia malowania, wiesz pędzel, sztaluga, kartka i osoba ta rysowała obrazy, najpierw był to jakieś bohomazy a z czasem coraz lepiej. Najlepiej skonsultować się z jakimś rehabilitantem

zuroo IP: 83.30.57.**

Dzieki za odpowiedzi ale chyba zle mnie zrozumieliscie.Babcia funkcjonuje normalnie chodzi,uzywa tej *słabszej reki*(picie z kubka,czesanie)(byl to lekki udar).Chodzi o to ze np jesli kladzie sie do lóżka lewa noge podnosi normalnie natomiast prawa musi sobie pomoc reka i chodzi wlasnie o cwiczenia ktore pomaga wzmocnic ta noge oraz reke.

Danielo IP: 83.144.65.**

Podobnie wypowiadali się rehabilitancji z CKR - że w rehabilitacji po udarowej chodzi o stymulację mózgu, a dopiero na drugim miejscu mięśni. Tak aby mózg mógł odtworzyć i przypomnieć sobie engramy.

Ludmila IP: 83.23.137.**

Niezależnie od rozległości udaru potrzebna jest rehabilitacja, ponieważ bez niej nie wróci sprawność. Mój mąż niestety przeszedł rozległy wylew, po którym nie mógł chodzić. Zdecydowaliśmy się na wykupienie turnusu rehabilitacyjnego w Centrum Rehabilitacyjnym Norman w Koszalinie, które jest wynalazcą i właścicielem patentu na urządzenie rehabilitacyjne o nazwie *pająk*. Po turnusie, który trwał 4 tygodnie mój mąż zaczął się samodzielnie poruszać, gdzie jeszcze bezpośrednio po wylewie lekarze stwierdzili, że powrót do częściowej sprawności będzie wymagał dużego nakładu pracy i czasu, z podkreśleniem na czas.

Terapia z wykorzystaniem pająka świetnie sprawdza się również u osób (nie tylko dzieci) z porażeniem mózgowym przynosząc widoczne efekty w bardzo krótkim czasie, czego sami byliśmy świadkami. Dzieci, które miały ogromny problem z wykonywaniem codziennych czynności jakimi są poruszanie się czy chwytanie, w krótkim czasie zaczęły wykonywać je same. Do tego dochodzi świetna rodzinna atmosfera, wykwalifikowani rehabilitanci i empatia jaką pacjenci są obdarowywani.

Natka50 IP: 88.156.200.**

Też wykupiłam turnus w Centrum Norman. Nie lubię się rozpisywać więc powiem tylko tylko, że wystarczył 1 turnus, by przywrócić sprawność po udarze. Resztę możecie doczytać tutaj www.normanrehabilitation.com

Twoja odpowiedź