avatar
Siostra Domi IP: 83.8.83.**

Witam:) Mój brat ma 18 lat, jest wysokim, szczupłym chłopakiem, nie pije alkoholu,nie pali, jest raczej aktywny fizycznie. Do tej pory nie chorował. dwa tygodnie temu w czasie przypadkowego pomiaru cisnienia wyszło 170/90 więc po dwóch dniach sprawdził ten wynik u szkolnej pielęgniarki. Ciśnienie 160/90, wysłała go do lekarza, lekarz na ostry dyżur, ciśnienie ponad 200, podano tabletkę pod język, ciśnienie spadło, kolejny lek miał wziąć rano, lecz jeszcze tego samego wieczoru ciśnienie ponad 200, wezwano pogotowie, kolejna tabletka pod język i zabrano go do szpitala gdzie leżał 5 dni. W tym czasie zrobiono mu wyniki: echo serca ( ok), wątroba i śledziona ok, tomografia komputerowa ( lewa ma 10 cm, prawa nerka mniejsza-ok 7 cm, prawdopodobnie przeszła stan zapalny, ale pracuje i lekarz stwierdził, że nie jest powodem wysokiego ciśnienia). Poza tym wyniki krwi ok. Został wypisany ze szpitala, przyjmuje leki na obniżenie, ale ciśnienie nadal się utrzymuje 170-190 mimo przyjmowania lekarstw. Puls ok. Wizyta w poradni kardiologicznej dopiero za miesiąc, więc konsultowaliśmy się jeszcze z lekarzem rodzinnym, który dołożył potas dla uzupełnienia, leki moczopędne i tabletki pod język w razie wyniku ponad 160/90. Co w takim razie może być przyczyną tego stanu?

avatar
Siostra Domi IP: 83.8.83.**

Miał też robione wyniki TSH, wyszły ok

avatar
444 IP: 212.96.228.**

Poczytaj: ,,przyczyny nadciśnienia** oraz,,niefarmakologiczne sposoby leczenia nadciśnienia**.Te drugie działają pomocniczo w leczeniu nadciśnienia.Najważniejsze znaleźć przyczynę.Czy nie znaleźli jej w szpitalu?Może coś zażywał,a nie przyznaje się,na siłowni np.,może pił jakieś napoje,które ciśnienie podwyższają czy coś....

avatar
billymarks

Na ten stan rzeczy trudno coś odpowiedzieć. Większość badań jest ok. Piszesz, że miał robione echo w szpitalu od zaraz. Być może, ale czy przypadkiem nie mylisz tego badania z EKG? Brat jest jeszcze młody i poziomy hormonów, które mogą mieć wpływ na zwiększone ciśnienie krwi są niestabilne. Dochodzi do tego jeszcze stres. Nie martwcie się tym ciśnieniem, od razu nic się bratu nie stanie. Poczekajcie na diagnozę kardiologa, który mam nadzieję przedstawi sprawę jasno. Proponował bym, aby Twój brat przestał się stresować, poszedł czasem do lasu na spacer. Ogólnie mówiąc zrelaksował się. Ja miałem podobnie i wiem, że spokój ducha to podstawa. Pozdrawiam serdecznie. Daj znać jak sprawa się wyjaśni!

avatar
Siostra Domi IP: 83.8.88.**

Miał robione EKG w karetce, a później w szpitalu to echo serca. Pani doktor powiedziała że serce ma książkowe.
W szpitalu wykluczyli wszystkie typowe przyczyny: otyłość, nerki itd. I nie znaleźli przyczyny, powiedzieli że będzie jej szukał kardiolog, więc do czasu wizyty dają leki.
Być może jest to wina stresu, miał egzamin na prawo jazdy, dużo nauki..
Z hormonami też może być prawda, poza tym szybko *śmignął*, mam na myśli szybki wzrost.
Mam nadzieję, że niczego nie brał, ale rzeczywiście mogło tak być, nigdy nie wiadomo.
Za dwa tygodnie będzie miał też badania u okulisty, chcemy sprawdzić ciśnienie oczu. Mam nadzieję, że będzie lepiej i nie będzie musiał przyjmować aż tylu leków.
Dzięki za szybkie odpowiedzi i słowa pocieszenia:)

avatar
kacha20 IP: 87.99.57.**

Witaj! dobrze, że Twój brat ma taką siostre jak Ty:)
U mnie nadciśnienie takie poważne wykryto jak miałam 17 lat również w pierwszej kolejności miałam przebadane nerki i tarczycę, wada serca,którą mam też wykluczyła możliwość takiego nadciśnienia. W październiku byłam diagnozowana pod kątem guza chromochłonnego nadnerczy, tk i scyntygrafia całego ciała częściowo go wykluczyły, ale badania z moczu i krwi są niejasne dlatego będe je jeszcze powtarzać. Może to jest dobry trop? bo takie wysokie ciśnienie nie jest normalne. Obecnie przyjmuje przyjmuje od 11 do 13 tabletek na dzień żeby ciśnienie się trzymało a i tak skacze, ale to chyba kwestia złego dobrania. 3mam kciuki za dalszą diagnostykę brata, jakbyś miała pytania to pisz;)

avatar
Siostra Domi IP: 83.8.88.**

Dla całej rodziny jest to szok. Brat wrócił do internatu i szkoły bo w domu by się zanudził, narobił zaległości, poza tym lekarz powiedział, że nie można go ograniczać. Dostał zwolnienie z zajęć wf, ale może sobie chodzić na basen i myślę, że jeszcze troszkę i pójdzie.
Ma aparat, kontroluje i zapisuje wyniki, w razie konieczności bierze ten dodatkowy lek pod język.
Co do brania czegoś, jeszcze o tym myślałam i wiem, że każdy lekarz, czy to na ostrym dyżurze, czy w karetce i później na oddziale o to pytał. Wiadomo-gdyby brał, jest przyczyna.

Nie miał robionych badań głowy, ale mam nadzieję, że to nie jest na chwilę obecną konieczne co?
Dziękuję Wam za podpowiedzi, każdy trop jest ważny.
Trzymajcie się dzielnie:)

avatar
Siostra Domi IP: 83.8.88.**

~kacha20- bardzo dużo leków przyjmujesz. Oby jak najszybciej lekarze znaleźli przyczynę:)

avatar
Kacha20 IP: 87.99.57.**

Nie wiem jak to z głową, ale 2tygodnie temu trafilam do szpitala z wysokim ciśnieniem i pulsem dodatkowo pojawił się krwawy wylew w oku i na cito zrobili też TK głowy, niestety bez kontrastu.
Jak byłam w szkole, to też dostałam zwolnienie z wfu , ale pytałam się mojej kardiolog, czy ruch jest wskazany, to powiedziała, że owszem, ale tylko w przypadku niewielkiego i średniego nadciśnienia. Teraz jeszcze więcej ograniczeń doszło. Zobaczysz będzie dobrze. Pozdrawiam:)

avatar
Siostra Domi IP: 83.8.86.**

Leki moczopędne troszkę obniżyły ciśnienie.
Myślę, że jak organizm nasyci się lekami to też będzie lepiej. Któryś z lekarzy użył pojęcia *ciśnienie oporne*. Pewnie dlatego, że te leki nie zadziałały od razu.
Wczoraj wieczorem przeczytałam jeszcze raz cały wypis ze szpitala i w TK wyszło że nadnercza są ok.
Kacha20- trzymaj się :)

avatar
Kacha20 IP: 87.99.57.**

Dzięki;)
Moczopędne leki są bardzo skuteczne, ale trzeba przy nich pilnowac elektrolitów . Kiedyś brałam właśnie jeden moczopędny, ale dostałam po nim tężyczki i zdecydowali się nie eksperymentować z nimi. Pozdrawiam:)

avatar
guz IP: 83.11.164.**

Mam 17 lat i mam wysokie cisienienie ono wacha sie 170 na 100
i mam 130na 80 nie wiem cco zrobici

avatar
ania05 IP: 83.4.139.**

Najlepiej isc do lekarza .

Twoja odpowiedź